Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Przyciąganie zaznaczenia do koloru?
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Przyciąganie zaznaczenia do koloru?  (Przeczytany 2088 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Colorful
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 114
Galeria Użytkownika

Colorful


Zobacz profil
« : 11.12.2018, 20:12:53 »

Witam.
Dosyć często potrzebuję wyśrodkować dany element względem dwóch bocznych krawędzi, więc muszę wykonać zaznaczenie od jednej krawędzi do drugiej.
Istnieje możliwość, aby przy tworzeniu zaznaczenia, obwód tego zaznaczenia w okolicach krawędzi automatycznie sam się do niej przyciągnął?
« Ostatnia zmiana: 03.01.2019, 12:56:41 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 11.12.2018, 20:30:36 »

Nie. Można włączyć przyciąganie do krawędzi płótna, aktywnej ścieżki, prowadnic lub siatki. Jeśli ten element znajduje się na przezroczystym tle, to możesz go zaznaczyć za pomocą opcji Kanał alfa na zaznaczenie a następnie dodać prowadnice z zaznaczenia: Obraz -> Prowadnice -> Nowa prowadnica z zaznaczenia - wtedy będziesz mieć prowadnice przy krawędziach elementu i przy włączonym przyciąganiu do prowadnic, będziesz mógł utworzyć nowe zaznaczenie przylegające do tych prowadnic.
Nie wiem, co dokładnie chcesz uzyskać, ale wydaje mi się, że powinien być na to jakiś prostszy sposób niż tworzenie zaznaczenia. Może w ogóle używasz niewłaściwego programu, bo takie wyrównywanie elementów, to bardziej w Inkscape lub innym programie wektorowym. Jakiego rodzaju grafikę tworzysz?
Zapisane
Colorful
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 114
Galeria Użytkownika

Colorful


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 14.12.2018, 17:19:42 »

Często dodaję jakieś elementy, napisy i pasuje aby były idealnie na środku od jednej krawędzi do drugiej.
Tak tylko zapytałem, gimp jak najbardziej mi odpowiada, po prostu byłoby nieco szybciej.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 14.12.2018, 21:40:22 »

Ale krawędzi czego, obrazu? Co do napisów, to w opcjach narzędzia tekstowego możesz sobie ustawić wyrównanie do środka.
Jeśli tworzysz grafiki, które składają się głównie z napisów i ikon, to Inkscape zdecydowanie lepiej się do tego nadaje
Zapisane
Zbyma72age
√ ι ק

Reputacja: 85 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 550
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 15.12.2018, 20:48:17 »

Często dodaję jakieś elementy, napisy i pasuje aby były idealnie na środku od jednej krawędzi do drugiej.
Tak tylko zapytałem, gimp jak najbardziej mi odpowiada, po prostu byłoby nieco szybciej.

Zainstaluj poniższe i wypróbuj:
add_multiple_guides_plug-mod.py => "<Image>/Image/Guides/Setup Multiple Guides..."
ofn-preset-guides.py => menu='<Image>/Image/Guides/Presets'
guides_to_path.py => <Image>/Image/Guides/Guides To Path"

Wystarczy w przeglądarce wstawić czego szukamy, znajdziemy także inne.
np. warto zapoznać się z:
https://docs.gimp.org/2.10/en/gimp-tool-align.html
« Ostatnia zmiana: 16.12.2018, 18:42:18 wysłane przez Zbyma72age » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 16.12.2018, 01:08:35 »

Dodam jeszcze, że zawsze można wyśrodkować warstwę względem obrazu lub innej warstwy. Jeśli masz jakiś element na przezroczystym lub jednolitym tle, wtedy wystarczy przyciąć warstwę i wyrównując ją, wyrównasz jednocześnie ten element. Zdaje się, że już Ci o tym gdzieś pisałam...
A odnośnie skryptów do prowadnic, to ja używam tylko Center Guides, który jednym kliknięciem dodaje prowadnice (pionową i poziomą) wyznaczające środek obrazu i Centre of Mass, który z kolei dodaje prowadnice wyznaczające centrum zaznaczenia. Wg mnie obydwa są bardzo przydatne i też mogą być pomocne przy wyrównywaniu, a ich użycie jest bardzo proste i nie wymaga żadnych ustawień
« Ostatnia zmiana: 16.12.2018, 06:20:37 wysłane przez be@ » Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Przyciąganie zaznaczenia do koloru?
Skocz do: