Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Efekt cienia/poświaty  (Przeczytany 6697 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
pantherfx
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 7
Galeria Użytkownika

pantherfx


Zobacz profil
« : 10.12.2018, 21:22:56 »

Witam,
na forum jestem nowy i mam nadzieję, że dobrze umieściłem temat. Używam Gimp 2.10.8
Otóż zależy mi żeby uzyskać efekt cienia/poświaty (nie wiem jak to nazwać, bo w grafice jestem kompletnie zielony).

Mam taki obraz:


a chciałbym uzyskać coś takiego:


I jeszcze czy jest możliwość zapisania konfiguracji takiego efektu do przyszłych zdjęć, które chciałbym żeby wyglądały identycznie i umieścić na swojej stronie.

Z góry dziękuję za odpowiedź.
« Ostatnia zmiana: 23.12.2018, 01:23:11 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 10.12.2018, 23:46:30 »

Cień/Poświatę można dodać tylko i wyłącznie do obiektów znajdujących się na przezroczystym tle. Wystarczy wtedy użyć filtra Światło i cień -> Rzucanie cienia. Jeśli cień ma być zawsze taki sam, to po prostu trzeba sobie zapisać ustawienia filtra.
Osobiście polecałabym jednak korzystać ze starej wersji filtra, która dodaje cień na osobnej warstwie, dzięki czemu można go później dowolnie edytować (zmieniać kolor, krycie, przesuwać).

PS
Gdybyś od razu napisał we właściwym dziale, to dostałabym powiadomienie i odpowiedziała wcześniej Mrugnięcie
Zapisane
pantherfx
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 7
Galeria Użytkownika

pantherfx


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 11.12.2018, 08:50:08 »

Dziękuję bardzo za pomoc. Udało mi się uzyskać podobny efekt. Trochę namęczyłem się z tymi suwakami żeby było tak jak chcę, ale jest dobrze. Nie mogę znaleźć przy poście przycisku "pomógł" albo "pomogła" w tym przypadku, bo na pewno bym nacisnął Uśmiech

Teraz mam jeszcze jeden problem. Jeśli to zły dział to poproszę o informację gdzie umieścić pytanie.

Mam takie logo:



Jak mogę ewentualnie wyostrzyć obraz i granatowe tło zamienić na przezroczystość? Po prostu chcę mieć samo logo w warstwie z przezroczystością, żebym mógł sobie zmieniać kolory tła w zależności czy potrzebuję tło na stronę główną sklepu, na fakturę czy jeszcze gdzieś. Bonusem byłoby jakby mi ktoś jeszcze podpowiedział w jaki sposób takie przerobione tło można zrobić pół przezroczyste tzw znak wodny, który chciałbym nanieść na zdjęcie.

Pozdrawiam!
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 11.12.2018, 09:19:07 »

Tło trzeba zaznaczyć zaznaczeniem wg koloru Zaznaczenie wg koloru, powiększyć zaznaczenie o 1px i zamienić kolor tła w przezroczystość za pomocą opcji: Kolory -> Kolor na alfę.
Jeśli chodzi o wyostrzanie, to wg mnie to logo jest już wystarczająco ostre i nie widzę powodu, aby je wyostrzać. Chyba, że chodzi o coś innego? Widzę tam lekką kompresję JPG, więc przed zmianą koloru tła w przezroczystość radziłabym użyć Wybiórczego rozmycia Gaussa w celu poprawy jakości, inaczej zostaną śmieci w tle.
Ogólnie to logo powinno być wykonane w programie wektorowym, wtedy można je dowolnie skalować bez utraty jakości. W tym przypadku można je dość łatwo przerysować np. w darmowym Inkscape.
Co do znaku wodnego, to po usunięciu tła wystarczy zastosować Kolory -> Desaturacja i zmniejszyć krycie warstwy z logo. Można też skorzystać z tutoriala: https://www.gimpuj.info/index.php/topic,3317.0.html
Zapisane
pantherfx
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 7
Galeria Użytkownika

pantherfx


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 11.12.2018, 12:27:05 »

Pracuję na starym laptopie ze zintegrowaną kartą graficzną i takie efekty jak wybiórcze rozmycie Gaussa pochłaniają dużo czasu i ciężko mi operować suwakami z podglądem. Do tego po ww filtrze i tak zostaje pełno śmieci. Wygląda to nieładnie. Przy różnych próbach zaznaczania opcja Kolor na alfę jest nieaktywna. Nie mam pojęcia dlaczego.

Zainstalowałem już Inkscape'a i proszę Cię o jakieś tutoriale lub rady jak to logo sprawnie przerysować.

Pozdrawiam!


[EDIT]

Jak się okazało tutoriali o Inkscape jest w internetach bardzo dużo. Logo przerysowałem pięknie  Cool. Teraz mam w różnych kolorach i wielkościach na stronę główną mojego sklepu, do faktur i do maili.

Dla zainteresowanych tematem Inkscape trzeba użyć menu Ścieżka -> Wektoryzuj bitmapę i dalej z górki.

Ogromne podziękowania za wiele cennych porad dla be@.

« Ostatnia zmiana: 11.12.2018, 15:43:24 wysłane przez pantherfx » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 11.12.2018, 17:56:42 »

Pracuję na starym laptopie ze zintegrowaną kartą graficzną i takie efekty jak wybiórcze rozmycie Gaussa pochłaniają dużo czasu i ciężko mi operować suwakami z podglądem. Do tego po ww filtrze i tak zostaje pełno śmieci.
Przy tak małym obrazku nawet na słabym laptopie wybiórcze rozmycie powinno działać szybciej. Chyba, że masz to logo w większej rozdzielczości, a tutaj zamieściłeś tylko miniaturkę. Przy odpowiednich ustawieniach nie powinno być już żadnych śmieci.

Przy różnych próbach zaznaczania opcja Kolor na alfę jest nieaktywna. Nie mam pojęcia dlaczego.
To dziwne zjawisko, też nie mam pojęcia, nigdy mi się to nie przydarzyło. Może klikasz w menu kolory mając aktywną niewłaściwą warstwę? Chociaż u mnie ta opcja w menu jest aktywna nawet kiedy mam wybraną całkiem przezroczystą warstwę. Aczkolwiek nie jestem pewna, co dokładnie masz na myśli, pisząc nieaktywna. Czy ta opcja jest wyszarzona w menu, czy też po otwarciu okienka filtr nie usuwa wybranego koloru (domyślnie jest biały, trzeba ustawić kolor do usunięcia)?

Dla zainteresowanych tematem Inkscape trzeba użyć menu Ścieżka -> Wektoryzuj bitmapę i dalej z górki.
To akurat nie jest najlepszy pomysł. Automatyczna wektoryzacja daje dobre efekty tylko na obrazach w bardzo dobrej jakości i dużej rozdzielczości. Twoje logo było na tyle proste, że można je było spokojnie odrysować odręcznie za pomocą ścieżek i prostokątów, a z takiego obrazka jak wstawiłeś do posta, na pewno nie wyszłoby nic dobrego przy automatycznej wektoryzacji.
« Ostatnia zmiana: 11.12.2018, 19:04:53 wysłane przez be@ » Zapisane
pantherfx
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 7
Galeria Użytkownika

pantherfx


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 11.12.2018, 19:39:43 »

Cytuj
Aczkolwiek nie jestem pewna, co dokładnie masz na myśli, pisząc nieaktywna. Czy ta opcja jest wyszarzona w menu, czy też po otwarciu okienka filtr nie usuwa wybranego koloru (domyślnie jest biały, trzeba ustawić kolor do usunięcia)?

Opcja jest wyszarzona cokolwiek się nie zrobi. Próbowałem ją "aktywować" na różne sposoby. Potem gdzieś wyczytałem, że po zaznaczeniu koloru do usunięcia wcisnąć trzeba delete.

Cytuj
To akurat nie jest najlepszy pomysł. Automatyczna wektoryzacja daje dobre efekty tylko na obrazach w bardzo dobrej jakości i dużej rozdzielczości. Twoje logo było na tyle proste, że można je było spokojnie odrysować odręcznie za pomocą ścieżek i prostokątów, a z takiego obrazka jak wstawiłeś do posta, na pewno nie wyszłoby nic dobrego przy automatycznej wektoryzacji.

Ujmę to krótko:
było tak:

a jest tak (biały jest przezroczysty):


Logo po eksporcie mam z przezroczystym tłem w GIMPie i robię z nim co chcę. Jak dla mnie wyszło dużo dobrego z wektoryzacji w odpowiednich ustawieniach oczywiście. Cała procedura zajęła mi może 10 minut.

W przyszłości może nauczę się więcej o Inkscape'ie. Na tą chwilę mam deadline i potrzebowałem wszystkiego na cito.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 11.12.2018, 19:46:48 »

Opcja jest wyszarzona cokolwiek się nie zrobi. Próbowałem ją "aktywować" na różne sposoby. Potem gdzieś wyczytałem, że po zaznaczeniu koloru do usunięcia wcisnąć trzeba delete.
Może w takim razie miałeś obraz w trybie indeksowanym. Sprawdź: Obraz -> Tryb. Powinien być w RGB. Przy zamianie koloru w alfę absolutnie nie należy klikać Delete, to jakaś bzdura.

Co do wektoryzacji, to widać że kształt liter wygląda nie najlepiej i ogólnie ten biały podcień (wytłoczenie?) stał się częścią tego, co było wcześniej zielone, zniekształcając całość. Jednak jak na tak mały i słabej jakości obrazek, to faktycznie wyszło zadziwiająco dobrze. Nie poprawiałeś tego ręcznie?
Zapisane
pantherfx
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 7
Galeria Użytkownika

pantherfx


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 12.12.2018, 05:59:30 »

Cytuj
Może w takim razie miałeś obraz w trybie indeksowanym. Sprawdź: Obraz -> Tryb. Powinien być w RGB. Przy zamianie koloru w alfę absolutnie nie należy klikać Delete, to jakaś bzdura.

Obraz jest w trybie RGB i dalej "Kolor na alfę..." jest szare. Z tym delete to nie bzdura bo przy zaznaczaniu według koloru, jak zaznaczę i kliknę delete to robi się pełna przezroczystość.

Cytuj
Co do wektoryzacji, to widać że kształt liter wygląda nie najlepiej i ogólnie ten biały podcień (wytłoczenie?) stał się częścią tego, co było wcześniej zielone, zniekształcając całość. Jednak jak na tak mały i słabej jakości obrazek, to faktycznie wyszło zadziwiająco dobrze. Nie poprawiałeś tego ręcznie?

Bezpośrednio po wektoryzacji uzyskałem taki efekt :

(ten wcześniejszy, który jest w poście był już przerobiony z tłem przez pomyłkę)
Do pełni szczęcia w Inkscape potrzebowałem usunąć kontury w jednej z opcji.

Nic nie poprawiałem ręcznie oprócz koloru oczywiście. A litery rzeczywiście są lekko zniekształcone, ale dla moich zastosowań nie ma to znaczenia.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 12.12.2018, 06:09:56 »

Obraz jest w trybie RGB i dalej "Kolor na alfę..." jest szare.
Z tego co teraz zauważyłam, to w GIMP 2.10.8 trzeba dodać do warstwy kanał alfa, aby ta opcja była aktywna: Warstwa -> Przezroczystość -> Dodaj kanał alfa. We wcześniejszych wersjach tak nie było, bo własnie sprawdziłam w 2.8. Nie mam pojęcia dlaczego zostało to zmienione...

Z tym delete to nie bzdura bo przy zaznaczaniu według koloru, jak zaznaczę i kliknę delete to robi się pełna przezroczystość.
Ale to nie ma nic wspólnego z zamianą koloru na alfę. To jest po prostu zwyczajne wyczyszczenie zaznaczenia i nie jest tym samym co zamiana koloru na alfę. W przypadku niektórych obrazów się sprawdza, ale często daje brzydkie krawędzie
Zapisane
pantherfx
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 7
Galeria Użytkownika

pantherfx


Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 12.12.2018, 06:35:52 »

Cytuj
Ale to nie ma nic wspólnego z zamianą koloru na alfę. To jest po prostu zwyczajne wyczyszczenie zaznaczenia i nie jest tym samym co zamiana koloru na alfę. W przypadku niektórych obrazów się sprawdza, ale często daje brzydkie krawędzie

To ja chyba źle rozumiem alfe i przezroczystość. Jak wspomniałem wcześniej z grafiki jestem zielony jak moje logo. Tymczasem spróbuję dodać kanał alfa i wtedy zamienię kolor. Zobaczymy co wyjdzie.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 12.12.2018, 06:41:53 »

Zmiana koloru na alfę polega na tym, że zmieniasz w przezroczystość wybrany kolor. Wyczyszczenie zaznaczenia, jeśli warstwa zawiera kanał alfa, powoduje zamianę całego zaznaczonego obszaru w przezroczystość, a jeśli warstwa nie zawiera kanału alfa, wtedy zaznaczony obszar po wyczyszczeniu będzie miał kolor tła.
Zawsze na krawędziach obiektu mieszają się kolory tła i kolor obiektu. W przypadku zmiany koloru tła w alfę, piksele na krawędziach staną się półprzezroczyste, o ile zaznaczysz tło z odpowiednim progiem. Dzięki temu krawędzie obiektu będą ładnie wygładzone i nie będzie na nich widać resztek koloru tła.
Zapisane
pantherfx
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 7
Galeria Użytkownika

pantherfx


Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : 13.12.2018, 15:55:26 »

Dziękuję za fachową pomoc. Mam wszystko co było mi potrzebne, a nawet więcej. laugh

Pozdrawiam!
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Efekt cienia/poświaty
Skocz do: