Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: Nałożenie gradientu na tekst daje postrzępione krawędzie
Strony: [1] 2  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Nałożenie gradientu na tekst daje postrzępione krawędzie  (Przeczytany 7912 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Colorful
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 114
Galeria Użytkownika

Colorful


Zobacz profil
« : 08.12.2018, 14:27:49 »

Witam.
Jest biały napis, zaznaczam kanał alfa i następnie usuwam warstwę napisu. Potem tworzę nową warstwę i zaznaczenie kanału alfa który został po napisie wypełniam złotym gradientem, natomiast napis nie wygląda ładnie.
Poniżej zamieszczam obrazek o co dokładnie mi chodzi:

« Ostatnia zmiana: 23.12.2021, 18:44:53 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 403
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 08.12.2018, 19:28:13 »

Coś musiałeś zrobić nie tak. Czy ten biały napis znajdował się na przezroczystym tle? Skąd wzięło się brązowe tło wokół złotego napisu? Może tu nie chodzi o samo wypełnienie napisu, tylko o nieumiejętne dodanie tła?
« Ostatnia zmiana: 08.12.2018, 22:21:16 wysłane przez be@ » Zapisane
Colorful
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 114
Galeria Użytkownika

Colorful


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 11.12.2018, 16:48:28 »

Tak, napis był robiony na przezroczystym tle, a brązowe tło dodałem przed tym.
Teraz spróbowałem zrobić taki sam napis w innym projekcie, ale po zaznaczeniu napisu kanałem alfa są dalej takie brzydkie ślady:




Robię według tego poradnika:
https://www.gimpuj.info/index.php/topic,14550.0.html
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 403
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 11.12.2018, 17:44:25 »

Podlinkowany poradnik jest nieco przestarzały, ale nie widzę w nim błędów.
W pierwszym poście to wygląda tak, jakbyś miał tło na warstwie z napisem albo dodał je przy włączonym zaznaczeniu, po utworzeniu napisu.
Na zrzucie, który załączyłeś teraz, wygląda to z kolei jakbyś miał obraz w trybie indeksowanym (Obraz -> Tryb - powinno być RGB), albo użył dużego powiększenia (zoom), bo ten fragment napisu jest ogromny, a w grafice rastrowej przy dużym zoomie zawsze są widoczne piksele i jest to normalne. Jedynie dziwny jest brak półprzezroczystości, co wskazywałoby na tryb indeksowany lub na kilkukrotne wypełnienie tego samego zaznaczenia. Zaznaczenie można wypełnić tylko raz, w innym wypadku krawędzie będą właśnie tak postrzępione. Jeśli omyłkowo wypełniłeś je niewłaściwym gradientem, to musisz cofnąć wypełnienie, aby móc wypełnić je ponownie.
Jeśli żadne z powyższych nie wyjaśnia problemu, to nie jestem w stanie odgadnąć, co zrobiłeś niewłaściwie, kiedy widzę tylko efekt końcowy i nie wiem, w jaki sposób do tego doszedłeś. Nawet nie dodałeś zrzutu z widocznym oknem warstw


Zapisane
Colorful
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 114
Galeria Użytkownika

Colorful


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 14.12.2018, 12:23:08 »

Robię tak:
1.Tworzę gradient tła.
2.Dodaję biały napis.
3.Klikam PPM na napis i wybieram ścieżka z tekstu
4.Następnie wchodzę do zakładki Warstwa -> Usuń warstwę (napis całkowicie znika, nie ma zaznaczenia)
5.Wchodzę w Zaznaczenie -> ze ścieżki (pojawia się samo zaznaczenie napisu)
6.Tworzę przezroczystą warstwę, wybieram gradient, ustawiam układ gradientu na Liniowy wybieram Gold Fill i przeciągam od dołu do góry.

Obraz-> Tryb- mam ustawione RGB

Faktycznie, wymiary są spore i tylko przy przybliżeniu widać te "nierówności" jednak bez gradientu wygląda to znacznie lepiej. Gdybym wydrukował taki napis, to raczej nie będzie widać tych defektów ?


Podrzucam zdj jak to wygląda:
Ukryta treść (kliknij aby pokazać/schować)
Ukryta treść (kliknij aby pokazać/schować)



Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 403
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 14.12.2018, 21:11:18 »

Czy ten drugi zrzut jest zrobiony w powiększeniu 100%? Jakie PPI ma ten obraz (do druku powinno być 300)?
Na zrzutach nie widać okna warstw Smutny
Aby mieć rzeczywisty podgląd wydruku, trzeba ustawić zoom na 100%, w menu Widok odznaczyć opcję Punkt do punktu (nie wiem dlaczego nie nazawano tej opcji bardziej intuicyjnie, czyli np. Widok rzeczywisty Niezdecydowany) i w preferencjach mieć prawidłowo dopasowaną rozdzielczość monitora (zakładka: Interfejs -> Wyświetlanie), ponieważ wykrywanie automatyczne często nie działa prawidłowo, np. ja musiałam dopasować ręcznie wg PPI swojego monitora.
Inną kwestią są kolory, które zależą od wielu czynników (kalibracja monitora, profil kolorów, rodzaj użytego papieru i drukarki) i mogą na wydruku wyglądać całkiem inaczej niż na ekranie
« Ostatnia zmiana: 14.12.2018, 22:17:29 wysłane przez be@ » Zapisane
Colorful
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 114
Galeria Użytkownika

Colorful


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 14.12.2018, 23:12:37 »

Drugi zrzut jest zrobiony w powiększeniu 150%
W pierwszym zrzucie jest widoczne całe okno programu, trzeba przesunąć dolny suwak w prawo.
Udało mi się rozwiązać ten problem. Otóż kiedy jestem w 5 pkt czyli gdy klikam w ze ścieżki i pojawia się zaznaczenie, to zwiększam je o 2px, wypełniam gradientem, następnie zmniejszam zaznaczenie o 2px, odrywam (ctrl + shift + L), wrzucam do nowej warstwy (klikam w zieloną ikonkę w oknie warstw) a poprzednie usuwam. Nie ma już tych brzydkich krawędzi.

Co do 300PPI to w jaki sposób moge je ustawić w gimpie? Jaka jest różnica między PPI a DPI?
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 403
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 14.12.2018, 23:26:44 »

Drugi zrzut jest zrobiony w powiększeniu 150%
To poco dajesz zrzut z powiększenia 150%? Przecież pisałam, że przy powiększeniu to normalne.

W pierwszym zrzucie jest widoczne całe okno programu, trzeba przesunąć dolny suwak w prawo.
To mi chyba coś uBlock przyblokował albo przeglądarka szwankuje, bo suwak w ogóle mi się nie wyświetla i myślałam, że ten obrazek jest tak obcięty Duży uśmiech

Udało mi się rozwiązać ten problem. Otóż kiedy jestem w 5 pkt czyli gdy klikam w ze ścieżki i pojawia się zaznaczenie, to zwiększam je o 2px, wypełniam gradientem, następnie zmniejszam zaznaczenie o 2px, odrywam (ctrl + shift + L), wrzucam do nowej warstwy (klikam w zieloną ikonkę w oknie warstw) a poprzednie usuwam. Nie ma już tych brzydkich krawędzi.
W takim razie albo wypełniłeś zaznaczenie kilkukrotnie albo miałeś je wyostrzone lub niewygładzone. Bardzo dziwna sprawa...

Co do 300PPI to w jaki sposób moge je ustawić w gimpie? Jaka jest różnica między PPI a DPI?
Ustawia się to podczas tworzenia nowego obrazu. Trzeba w tym okienku rozwinąć opcje zaawansowane. W zasadzie nie ma istotnej różnicy między PPI i DPI. Po prostu pierwsze dotyczy rozdzielczości cyfrowej (monitora, ilość pixeli na cal), a drugie dotyczy rozdzielczości wydruku (ilość kropek farby drukarskiej na cal). Tak więc drukarka zinterpretuje to jako DPI, a monitor jako PPI Mrugnięcie
« Ostatnia zmiana: 14.12.2018, 23:46:35 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 403
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 15.12.2018, 05:34:20 »

Tak się jeszcze zastanawiam, bo ten sposób wystrzępienia krawędzi jest bardzo dziwny i nietypowy przy powiększeniu 150%. Dla przykładu zrobiłam zrzuty napisu wypełnionego gradientem w sposób jaki opisałeś (tekst na ścieżkę -> zaznaczenie ze ścieżki -> wypełnienie gradientem na nowej, przezroczystej warstwie) i u mnie wygląda to całkiem inaczej:

- zoom 200%

- zoom 800%

I tak to właśnie powinno wyglądać. Widać postrzępienie, ale pixele stopniowo przechodzą w przezroczystość, a u Ciebie zachowują się tak, jak w trybie indeksowanym, czyli na krawędziach od razu z pełnego krycia przechodzą w pełną przezroczystość

Może więc występuje u Ciebie jakiś błąd związany z włączoną akceleracją? Sprawdź czy w: Preferencje -> Zasoby systemowe masz zaznaczone Przyspieszenie sprzętowe. Już jedna osoba tu na forum zgłaszała problem z zaznaczeniem przy włączonym przyspieszeniu.

I sprawdź jeszcze, jak zachowuje się ten biały napis przed zamianą na ścieżkę i usunięciem warstwy tekstowej. Czy na powiększeniu też jest tak samo postrzępiony?
Zapisane
Colorful
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 114
Galeria Użytkownika

Colorful


Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 15.12.2018, 20:28:21 »

Gdzie znajdę Zasoby Systemowe ?
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 403
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 15.12.2018, 23:36:32 »

W menu: Edycja -> Preferencje
« Ostatnia zmiana: 16.12.2018, 00:36:27 wysłane przez be@ » Zapisane
Colorful
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 114
Galeria Użytkownika

Colorful


Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 17.12.2018, 10:41:57 »

Nie jest zaznaczone


* dla gimpuj.PNG (34.15 KB, 806x535 - wyświetlony 238 razy.)
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 403
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : 17.12.2018, 12:29:32 »

A co z tym białym napisem? Sprawdziłeś jak wygląda w powiększeniu?
Zapisane
Colorful
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 114
Galeria Użytkownika

Colorful


Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : 17.12.2018, 19:43:33 »

Biały napis jest ok, taki jak u Ciebie Uśmiech
Zapisane
Strony: [1] 2  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: Nałożenie gradientu na tekst daje postrzępione krawędzie
Skocz do: