Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Model koloru LCH w GIMP-ie 2.10  (Przeczytany 4628 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Zbyma72age
√ ι ק

Reputacja: 85 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 550
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« : 15.11.2018, 19:31:53 »

Tak jak pokazałem w Wydano GIMP 2.10.8
https://www.gimpuj.info/index.php?action=dlattach;topic=68406.0;attach=81465
po instalacji gimp-2.10.8-setup-1.exe, GIMP zachowuje się stabilnie.
Podobnie w Ubuntu 18.04 ściągnięty w wersji AppImage w kompilacji aferreo.

Podany link do kompilacji http://www.aljacom.com/~gimp/Gimp-2.10.8_Portable-32bit-64bits.7z został przez autorkę usunięty (ponieważ, prawdopodobnie, kompilacja dotyczyła pierwszej wersji GIMP 2.10.8 z brakiem części poprawek).

Teraz odpowiedż na:
Nadal też domyślnie wyświetla się jakiś beznadziejny tryb koloru LCh w palecie wyboru kolorów i nadal nie wiem, czemu ma to służyć...
Czy jest tu ktoś potrafiący wyjaśnić co to za gunwo i do czego ma służyć?

Mamy obowiązujące zarządzanie kolorami
Przejdź do: Edycja => Preferencje => Zarządzanie kolorami
Ustaw: Tryb wyświetlania obrazu Bez zarządzania kolorami
Odznacz Wyróżnianie kolorów spoza skali
Obrazu poniżej:

Oraz:
Zbiór informacji na temat modelu koloru LCH w GIMP-ie:
GIMP 2_10 Color model LCH.pdf
https://1drv.ms/b/s!Ao2sT6WskMABgvwe8aXntOr6Hk1GdA

Pozdrawiam
Forumowy Dziadek

//be@: Jeśli już przytaczasz cudzą wypowiedź, to użyj cytatu i nie zmieniaj słów, bo z mojej żartobliwej wypowiedzi zrobiłeś wulgarną Smutny Wstawiłam oryginalny cytat.
"Gunwo" to na facebooku (i nie tylko) dość popularne słówko używane żartobliwie, dlatego nie przypuszczałam, że ktoś weźmie to za błąd czy literówkę Język


* 2018-11-15_132618.png (818.49 KB, 1366x768 - wyświetlony 302 razy.)

* 2018-11-15_131957.png (206.71 KB, 1366x768 - wyświetlony 379 razy.)
« Ostatnia zmiana: 05.07.2023, 20:51:35 wysłane przez Zbyma72age » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 403
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 16.11.2018, 01:59:02 »

Dziękuję za objaśnienie Uśmiech Nie przyszło mi do głowy, że to jakaś symulacja kolorów wydruku, bo nigdy domyślnie w GIMP-ie nie była włączona. W Inkscape jest coś takiego dla CMYK-a, ale też nie jest włączone domyślnie. No i nigdy się nie spotkałam z symulacją LCh, a jedynie CMYK, więc nie skojarzyłam czegoś takiego z drukiem. Na fb jestem w dwóch grupach graficznych od długiego czasu i codziennie śledzę tam posty, a jakoś nikt nigdy nie wspominał o LCh, więc było mi całkowicie obce.
Uważam, że nie jest to dobry pomysł, aby ustawiać tę opcję domyślnie, bo większość użytkowników GIMP-a, podobnie jak ja, weźmie to za jakiś błąd i nie będzie mieć pojęcia, co to za dziwactwo. A jeśli ktoś jest na tyle zaawansowany, że takiej symulacji potrzebuje, to sobie ją sam włączy. Także wg mnie twórcy GIMP-a strzelili sobie w stopę, bo takie ustawienie może zrazić do programu nowych użytkowników :/
PS
To jest już gdzieś dostępna poprawiona wersja portable?

@Edycja:
Usunęłam v.2.10.8, ale zajrzałam do preferencji w 2.10.6 i Zarządzanie kolorami mam ustawione w ten sposób:



Takie ustawienie miałam przez cały czas, a pomimo tego wciąż wyświetla mi się to LCh i różowiasty kolor.
Wygląda więc, że jednak jest to błąd i domyślne ustawienia są prawidłowe, tylko GIMP z jakiejś przyczyny je ignoruje Smutny
Teraz pytanie czy ten błąd występuje tylko u mnie (Win7 x64)? Czy może tylko w wersjach portable?
« Ostatnia zmiana: 16.11.2018, 06:17:21 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 403
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 04.04.2019, 07:21:46 »

Podbijam temat. Czy ktoś jeszcze ma problem z tym różowym kolorkiem w oknie wyboru kolorów? Nie potrafię się tego pozbyć, a widziałam ostatnio zrzut tego okienka na facebookowej grupie graficznej i też niestety było tak jak u mnie, więc w końcu nie wiem, czy wszyscy tak mają czy tylko ja...
Zapisane
Zbyma72age
√ ι ק

Reputacja: 85 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 550
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 04.04.2019, 19:16:43 »

Podbijam temat. Czy ktoś jeszcze ma problem z tym różowym kolorkiem w oknie wyboru kolorów? Nie potrafię się tego pozbyć, a widziałam ostatnio zrzut tego okienka na facebookowej grupie graficznej i też niestety było tak jak u mnie, więc w końcu nie wiem, czy wszyscy tak mają czy tylko ja...

Mam Win 7 64bit
Sprawdziłem powtórnie w GIMP 2.10.8 Std Tryb wyświetl. obrazu: zaznaczone Ekran z zarządzaniem kolorami, symulacja wydruku wyłączona. Okno Zmiana aktywnego koloru wszystko poprawnie
Sprawdziłem również GIMP 2.10.6 Portable 32bit kompilacja Samj wszystko poprawnie
Sprawdziłem również GIMP 2.10.8 Portable 64bit kompilacja Partha wszystko poprawnie
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 403
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 04.04.2019, 20:34:19 »

Dziękuję Uśmiech W takim razie nie wiem co u mnie jest nie tak. Miałam 2.10.8 portable z Partha na Win 7 x64. Spróbuję zainstalować najnowszą wersję ze strony domowej
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 403
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 09.04.2019, 11:22:55 »

Zainstalowałam oficjalną wersję 2.10.10 ze strony domowej i wreszcie znikł mi ten wredny, różowiasty kolorek od symulacji kolorów wydruku, ale tylko w trybie HSV. Niestety domyślnie nadal jest ustawione LCh i tam wciąż mam ten róż Smutny Naprawdę nie wiem już o co może chodzić i jak się tego pozbyć. I dlaczego w okienku wyboru kolorów w ogóle jest to LCh...
 
Ustawienia:
https://i.imgur.com/N6OUo4c.png

Okienko wyboru koloru LCh:
https://i.imgur.com/pPvSPgh.png

Nie wiem, czy tak to właśnie powinno wyglądać, czy nadal mam jakiś błąd i tego różu w suwakach LCH być nie powinno (w HSV nie ma)

@Edycja:
Przejrzałam podlinkowany poradnik PDF i trochę też pogooglowałam na temat tego LCh, ale nadal nic z tego nie potrafię zrozumieć. Przydałoby się, aby ktoś wytłumaczył w jakiś naprawdę prosty i zwięzły sposób, po co przeciętnemu użytkownikowi GIMP-a to dziwactwo. Dla mnie ustawianie koloru za pomocą suwaków LCh jest tylko niewygodą (przez ten uciążliwy róż) Smutny Większość osób używających GIMP-a to amatorzy, którzy raczej nie pragną studiować skomplikowanych informacji na temat modeli kolorów, tylko chcą mieć wygodne i intuicyjne narzędzie do tworzenia grafiki. Zaczynam się powoli zastanawiać, dla kogo tak naprawdę jest ten GIMP, bo coraz bardziej wygląda, że dla jakichś geeków Smutny
« Ostatnia zmiana: 09.04.2019, 14:59:30 wysłane przez be@ » Zapisane
Zbyma72age
√ ι ק

Reputacja: 85 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 550
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 09.04.2019, 20:25:05 »

Zainstalowałam oficjalną wersję 2.10.10 ze strony domowej i wreszcie znikł mi ten wredny, różowiasty kolorek od symulacji kolorów wydruku, ale tylko w trybie HSV. Niestety domyślnie nadal jest ustawione LCh i tam wciąż mam ten róż Smutny Naprawdę nie wiem już o co może chodzić i jak się tego pozbyć. I dlaczego w okienku wyboru kolorów w ogóle jest to LCh...
 
Ustawienia:
https://i.imgur.com/N6OUo4c.png

Okienko wyboru koloru LCh:
https://i.imgur.com/pPvSPgh.png

Nie wiem, czy tak to właśnie powinno wyglądać, czy nadal mam jakiś błąd i tego różu w suwakach LCH być nie powinno (w HSV nie ma)

@Edycja:
Przejrzałam podlinkowany poradnik PDF i trochę też pogooglowałam na temat tego LCh, ale nadal nic z tego nie potrafię zrozumieć. Przydałoby się, aby ktoś wytłumaczył w jakiś naprawdę prosty i zwięzły sposób, po co przeciętnemu użytkownikowi GIMP-a to dziwactwo. Dla mnie ustawianie koloru za pomocą suwaków LCh jest tylko niewygodą (przez ten uciążliwy róż) Smutny Większość osób używających GIMP-a to amatorzy, którzy raczej nie pragną studiować skomplikowanych informacji na temat modeli kolorów, tylko chcą mieć wygodne i intuicyjne narzędzie do tworzenia grafiki. Zaczynam się powoli zastanawiać, dla kogo tak naprawdę jest ten GIMP, bo coraz bardziej wygląda, że dla jakichś geeków Smutny

Kiedyś już linkowałem na ten temat co pisali inni:
Problemy zGIMP 2.10.pdf https://1drv.ms/b/s!Ao2sT6WskMABgvxEtWrK0ER44pgebA
« Ostatnia zmiana: 18.08.2023, 15:29:46 wysłane przez Zbyma72age » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 403
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 10.04.2019, 01:46:06 »

Czytałam już kiedyś ten PDF, ale to tylko pokazuje, że wiele osób myśli podobnie do mnie. Wciąż jednak nic z tym nie zrobiono i nadal nie mam wyjaśnienia, po jakiego grzyba w ogóle wciska się domyślnie to LCh. Nadal nie wiem, do czego miałoby się to przydać przeciętnemu użytkownikowi GIMP-a. Nie mogę znaleźć żadnego przystępnego wytłumaczenia, bez rozwodzenia się nad modelami kolorów. Czym będzie się różnić obrazek namalowany za pomocą kolorów wybieranych w trybie LCh od takiego samego obrazka, w którym użyto kolorów HSV? Zrozumiałam jedynie, że te różowiaste obszary należy pomijać, bo są to kolory spoza jakiegoś tam zakresu (gamutu). No ale jak ich użyję, to co się stanie? Gdzieś tam komuś na jakimś monitorze się nie wyświetlą czy co?
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: Model koloru LCH w GIMP-ie 2.10
Skocz do: