Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Jak równo wygiąć ścieżkę w idealny łuk?
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Jak równo wygiąć ścieżkę w idealny łuk?  (Przeczytany 2836 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Colorful
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 114
Galeria Użytkownika

Colorful


Zobacz profil
« : 08.11.2018, 11:27:16 »

Witam.
Mniej więcej udaje mi się robić łuk ze ścieżki w celu dostosowania do niej napisu, właśnie po łuku.
Mam wrażenie, że łuk nie jest rozprowadzony równo od środka, tylko tak niesymetrycznie, przez co napis wygląda troche krzywo.
Jest możliwość zrobienia pierwszej linii ścieżki za pomocą jakiegoś przycisku, tak aby było idealnie równo ?
Po zrobieniu pierwszej lini, staram się złapać za jej środek i następnie ciągnąć równo do góry, aby powstał właśnie łuk, niestety odręcznie nie zawsze wychodzi tak jak chcę.
« Ostatnia zmiana: 17.11.2018, 14:13:34 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 08.11.2018, 11:34:39 »

Zrób zaznaczenie eliptyczne w kształcie okręgu (w opcjach zaznaczenia trzeba zaznaczyć: Stałe: Proporcje 1:1) i zamień na ścieżkę, po czym usuń dolną połowę okręgu i będziesz mieć idealny łuk
Zapisane
Colorful
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 114
Galeria Użytkownika

Colorful


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 09.11.2018, 11:08:27 »

W jaki sposób usunąć dolną część zaznaczenia?

EDIT
Zrobiłem tak:
Najpierw okrąg, wypełniłem kolorem, wybrałem zaznaczenie prostokątne i wyciąłem połowe okręgu. Następnie dałem kanał alfa i usunąłem kolor.
Dzięki temu został łuk.
Jest prostszy sposób?

-jednak to nie jest najlepszy sposób do napisu, ponieważ powstało zaznaczenie pół okręgu i kiedy chce zrobić napis po łuku, to program dostosowuje napis do prostej, zamiast do łuku
« Ostatnia zmiana: 09.11.2018, 11:26:41 wysłane przez Vn8 » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 09.11.2018, 11:33:15 »

Miałeś zamienić zaznaczenie eliptyczne na ścieżkę i wtedy usunąć zbędną część ścieżki, zamiast tak dziwnie kombinować
Zapisane
Colorful
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 114
Galeria Użytkownika

Colorful


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 09.11.2018, 11:33:56 »

Właśnie nie wiem. Jak usunąć fragment ścieżki
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 09.11.2018, 11:46:15 »

W opcjach narzędzia ścieżki Ścieżki zmieniasz tryb na Modyfikacja i usuwasz zbędne węzły oraz odcinki klikając na nie z wciśniętym klawiszem Shift. Tylko najpierw trzeba dodać węzły, które wyznaczą początek i koniec łuku. Najlepiej wspomóc się przy tym prowadnicą umieszczoną tak, aby dzieliła okrąg dokładnie na pół. Węzły dodajesz w miejscach przecięcia prowadnicy z okręgiem
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Jak równo wygiąć ścieżkę w idealny łuk?
Skocz do: