Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Jak wypełnić kolorem kilka fragmentów na jednej warstwie?
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Jak wypełnić kolorem kilka fragmentów na jednej warstwie?  (Przeczytany 3103 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Colorful
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 114
Galeria Użytkownika

Colorful


Zobacz profil
« : 31.10.2018, 09:24:25 »

Witam.
Jest wycięta postać, która znajduje się na jednej warstwie. Chciałbym jeden pasek wypełnić na niebiesko, drugi na biało itd...
Wydaje mi się, że najlepszym sposobem byłoby użycie narzędzia "Odręczne zaznaczanie", natomiast nie wiem czy istnieje możliwość zrobienia kilka takich zaznaczeń na raz, a następnie użyć "Wypełnianie Kubełkiem" i wypełnić nim każdy fragment osobno.
Jest to możliwe na jednej warstwie?
« Ostatnia zmiana: 10.11.2018, 15:22:38 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 31.10.2018, 09:41:52 »

Wszystkie zaznaczone fragmenty są traktowane jak jedno zaznaczenie i zostaną wypełnione jednocześnie tym samym kolorem. Jeśli warstwa jest przezroczysta, to możesz wypełnić wszystkie zaznaczone fragmenty, następnie wyłączyć zaznaczenie, zablokować przezroczystość w oknie warstw i wypełnić każdy fragment innym kolorem klikając w niego kubełkiem. Trzeba tylko w opcjach narzędzia wypełnienie zaznaczyć Podobne kolory.
Zamiast wypełniać kubełkiem, możesz zaznaczone fragmenty potraktować pędzlem i wtedy każdy zaznaczony fragment możesz sobie zamalować na inny kolor. Wystarczy tylko dobrać odpowiedni rozmiar oraz kształt pędzla i można to zrobić jednym kliknięciem dla każdego koloru
Zapisane
Colorful
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 114
Galeria Użytkownika

Colorful


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 31.10.2018, 10:37:50 »

Właśnie zawsze zastanawiało mnie co daje "zablokowanie warstwy" ?
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 31.10.2018, 10:43:06 »

Nie warstwy, tylko przezroczystości (ikona szachownicy). Wtedy bez użycia zaznaczenia możesz malować po wszystkim co nie jest przezroczyste bez obawy, że wyjedziesz pędzlem poza obiekt i zamalujesz sobie niechcący przezroczyste tło. Poza tym można malować także po fragmentach półprzezroczystych zmieniając ich kolor bez zmiany stopnia przezroczystości
Zapisane
Colorful
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 114
Galeria Użytkownika

Colorful


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 31.10.2018, 11:02:43 »

W taki razie u mnie to jest podpisane "blokuje kanał alfa"
Natomiast nigdy nie używałem blokowania warstw (znaczek łańcucha) i nie mam pojęcia do czego to służy
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 31.10.2018, 11:35:35 »

Tak, kanał alfa to właśnie przezroczystość.
Ikona łańcuszka nie służy do blokowania warstw tylko do ich łączenia/spinania. Jak połączysz warstwy, to możesz np. je wszystkie jednocześnie przesunąć lub przekształcić za pomocą perspektywy
« Ostatnia zmiana: 31.10.2018, 20:48:03 wysłane przez be@ » Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Jak wypełnić kolorem kilka fragmentów na jednej warstwie?
Skocz do: