Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: GIMP 2.10.2 - niezgodności z dodatkami z poprzednich wersji.
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: GIMP 2.10.2 - niezgodności z dodatkami z poprzednich wersji.  (Przeczytany 4857 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Fantasta
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 42
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« : 10.06.2018, 15:06:00 »

Witam. A więc zainstalowałem świeżo ten GIMP 2.10.2, ale widzę że zaszły tutaj jakieś kolosalne zmiany, przede wszystkim sypie ogromem błędów inicjacji dodatków i rozszerzeń np. Gimp Extensions czy GAP a także niektórych dodatkowych skryptów. Już w fazie instalatora informuje o jakichś możliwych niekompatybilnościach z tą wersją. W poprzedniej wersji 2.8.22, do której się już na powrót przeniosłem wszystko było niemal ok. bo były tam pewne typowe błędy w inicjacji jakichś dll-ów ale to inna sprawa. Tam nowy inny interfejs to jeszcze można przyjąć, ale widzę że kompletnie w ogóle zmieniono filozofię działania tego programu.

I chcę zapytać co z tym dalej zrobić, czy to już tak musi być i będą owe niezgodności, czy też można to jakoś obejść i w inny sposób dopasować? Proszę o pomoc bo przyzwyczajony jestem do dawnych opcji i trybów, a tu nagle taka fundamentalna zmiana i nie mogę się w tym przyznam odnaleźć. Program lubię i korzystam dość często, ale nie śledzę wszystkich zachodzących tu programistycznych zmian. Uśmiech 2
Zapisane
Ziomioslaw
Administrator

Reputacja: 46 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
JID: ziomioslaw@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7 432
Galeria Użytkownika


Cyklista Apokalipsy


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 10.06.2018, 15:32:06 »

Cytuj
I chcę zapytać co z tym dalej zrobić, czy to już tak musi być i będą owe niezgodności, czy też można to jakoś obejść i w inny sposób dopasować?

Jeśli autorzy tych rozszerzeń ciągle żyją i dbają o swoje projekty, pewnie je ewentualnie dostosują... pytanie: czemu nie dostosowali do tej pory? A może właśnie to zrobili, sprawdzałeś na ich stronach, czy nie masz najnowszej wersji?
Zapisane
Fantasta
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 42
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 10.06.2018, 15:59:45 »

Jeśli autorzy tych rozszerzeń ciągle żyją i dbają o swoje projekty, pewnie je ewentualnie dostosują... pytanie: czemu nie dostosowali do tej pory? A może właśnie to zrobili, sprawdzałeś na ich stronach, czy nie masz najnowszej wersji?
Nie nie sprawdzałem, ale pdp raczej nie ma nowszych wersji gdyż od dość dawna z nich korzystam w programie i długo nie były one aktualizowane o ile tylko wiem. Chyba, że i tu pozostaje mieć nadzieję że jeszcze i to wkrótce wypuszczą te poprawki bo zmiany w samym programie są na tyle duże że po prostu będą musieli się dostosować o ile w ogóle nie zrezygnowano w GIMP z możliwości ich obsługi ? Poszukam zatem jeszcze , ale co jeśli nie będzie nowszych ?

Edit. Tak, a więc sprawdziłem w źródłach i okazuje się, że nie ma nowszych wersji tych rzeczonych dodatków czy rozszerzeń. Ostatnia dedykowana wersja to 2.8. Co nie znaczy, że w ogóle, póki co jednak nie. Ale jak już wspomniałem z tego co pamiętam tak urywkowo bo instalowałem szybko, że już sam instalator wersji 2.10.2 mówi o o ile dobrze zrozumiałem bo jest po angielsku, mówi o niewspieraniu już tych rozszerzeń dla tej najnowszej wersji i nast. chyba.
A więc na tym by mi zależało, żeby potwierdzić czy rzeczywiście to raczej w samym GIMP-ie usunięto/zmieniono implementację wymienionych dodatków, czy też jednak same dodatki ?
« Ostatnia zmiana: 10.06.2018, 16:38:02 wysłane przez Fantasta » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 11.06.2018, 00:00:43 »

Zauważyłam, że w wersji 2.10 nie ma nawet niektórych skryptów, jakie były instalowane razem z GIMP (nie dodatkowo), np. tych z zakładki Alfa na logo. Zapewne usunięto je właśnie dlatego, że były niekompatybilne.
Ponadto wersja na Windows zawiera jednak sporo błędów. W mojej ocenie, nie da się jej na razie używać samodzielnie, dlatego wciąż obok v.2.10 mam 2.8.
Dyskusja na temat GIMP 2.10 toczy się w wątku: https://www.gimpuj.info/index.php/topic,68120.0/all.html. Tam też użytkownik Zbyma72age podawał info na temat aktualizacji niektórych pluginów i skryptów.
 Z tego co znalazłam, dodatek GAP nie został zaktualizowany i nie działa z v.2.10. Niestety, nie udało mi się znaleźć żadnych informacji na temat tego, czy taka aktualizacja jest planowana.
Niektóre skrypty SCM mają swoje odpowiedniki w formacie PY i te powinny działać.
Na forum GIMP Chat jest wątek, w którym znajdziesz info o skryptach przetestowanych i działających w najnowszej wersji: http://gimpchat.com/viewtopic.php?f=9&t=16567&sid=4fa0a6f3b5485f00acf40fbc93709c83
Wiele przydatnych filtrów, które mogą zastąpić niektóre stare skrypty, zawiera plugin G'MIC.
Napisz tutaj, na których skryptach najbardziej Ci zależy, to może ktoś coś jeszcze znajdzie
« Ostatnia zmiana: 11.06.2018, 00:26:33 wysłane przez be@ » Zapisane
Zbyma72age
√ ι ק

Reputacja: 85 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 552
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 11.06.2018, 19:19:09 »

W swoim opracowaniu podanym w:
https://www.gimpuj.info/index.php/topic,68137.0.html
Podaję wykaz już sprawdzonych wtyczek i script-fu działających w GIMP 2.10.2
Jest ich bardzo dużo, bardzo wiele mam zainstalowane w kompilacji GIMP 2.10.2 Partha do której podałem już linka, działa stabilnie można otwierać pliki RAW zarówno w Darktable jak i nUFraw w zależności od preferencji.
Osobiście zawsze instaluję i stosuję m.in. Heal selection, EAW Sharpen, Wavelet sharpen, Wavelet denoise i wiele innych.

I najistotniejsza uwaga Użytkownik musi zwracać uwagę na to czy ma do czynienia z systemem 32 czy 64bit oraz czy posługuje się Linux czy Windows`em (jakim).

Zastanawiam się czy warto dalej podawać informacje skoro nie są czytane!
« Ostatnia zmiana: 11.06.2018, 19:39:25 wysłane przez Zbyma72age » Zapisane
Fantasta
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 42
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 11.06.2018, 19:36:05 »

Póki co oczywiście będę korzystał z v. 2.8 bo tu wszystko działa z wyjątkiem pewnych błędów w inicjacji bibliotek nie wiem z czego wynikających, pisałem o tym w tym wątku, zresztą problem jest analogiczny i dość natarczywy już i nie pomaga nawet reinstalacja programu, ale to jakby jest inny problem. Jeżeli jednak by ktoś wiedział o co tu chodzi to bardzo proszę o pomoc. A wersja 2.10.2 jakoś nie podoba mi się jest jakaś okrojona, niefunkcjonalna sprawia wrażenie jakby była jeszcze niestabilna, beta testowa. Dodam, że mój Windows jest x64, a podobne tylko pod tę architekturę została stworzona wersja 2.10.
I ja bym też raczej nie przerzucał tutaj winy na autorów dodatków zewn. wtyczek itp. bo musieli by oni wykazać się tutaj jakimś czarnowidztwem czy coś w tym rodzaju. Może jednak będą te aktualizacje, oby.

Szczerze to wątpię jednak póki co by w tej v. 2.10.2 działały te dodatki zewnętrzne. Chodzi mi tylko o kilka z nich:
paczka rozszerzeń GIMP Extensions chodzi mi o tę stąd: http://registry.gimp.org/node/27656
GIMP Gap ściągałem stąd: https://www.gimpuj.info/index.php?action=download
Skrypty: http://www.arakne.es/en/dessign/gimp-plugin-follow-path-2/
http://www.arakne.es/en/dessign/gimp-plugin-follow-path-map-values-on-the-y-coordinate/

Co do GMIC'a to o ile pamiętam jest on zaimplementowany włącznie w GIMP-a, tak jest w wersji 2.8 i chyba też w 2.10. O ten więc zestaw mi nie chodzi tym razem.

Jeżeli by ktoś coś znalazł odpowiedniego pod wersję 2.10 byłoby bardzo fajnie.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 12.06.2018, 02:29:23 »

@Fantasta - sporo tego jest w tej paczce GIMP Extensions. Naprawdę wszystkich tych filtrów stamtąd potrzebujesz? W dodatku niektóre naprawdę z powodzeniem można zastąpić G'MIC, jak choćby Resynthesizer, Fake HDR Effect czy filtry do emulacji filmów, zmiany kolorystyki, wyostrzania i odszumiania.
Plugin Follow path jest wg mnie całkowicie zbędny, bo do uzyskania takiego efektu można wykorzystać własny pędzel z odpowiednio ustawioną dynamiką i rysowanie wzdłuż ścieżki z włączoną emulacją dynamiki pędzla. Działa to na takiej samej zasadzie.
Map values on the Y coordinate właściwie jest podobny do poprzednika i także można użyć pędzla. Taki efekt, tylko już z obiektem wektorowym, jest także dostępny w Inkscape.
Na GAP, jak już pisałam, chyba na razie nie ma co liczyć. Jeśli często tworzysz animacje, to może rozważ instalację: Krita Animation Edition lub innego darmowego programu do tworzenia animacji, jak np. Synfig Studio. Sama raczej rzadko tworzę animacje i nigdy nie używałam do tego GAP. Zawsze radziłam sobie albo "na piechotę" albo z pomocą skryptów, bo nie chciało mi się tracić czasu na rozkminianie tej wtyczki Język
Wypisz filtry, których naprawdę potrzebujesz i często używasz, a których nie da się niczym zastąpić i nie ma ich w paczce, o której pisał Zbyma72age. Nie ma sensu kolekcjonować zbędnych skryptów. Być może ich nadmiar jest właśnie przyczyną Twoich problemów z plikami DLL w GIMP 2.8. Ew. pisz, jaki efekt potrzebujesz uzyskać, a może da się znaleźć inne rozwiązanie niż instalacja kolejnego dodatku
« Ostatnia zmiana: 12.06.2018, 02:50:12 wysłane przez be@ » Zapisane
Aaseel
Użytkownik

Reputacja: 6 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 84
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 12.06.2018, 17:33:59 »

GAP w wresji 2.6, czyli ostatniej jaka była wydana, wydaje się pracować na GIMP 2.10 bez problemu. Nie testowałem wszystkich możliwości, gdyż jest ich zbyt dużo, ale wszystkie podstawowe operacje da się wykonać. Duplikowanie i usuwanie klatek, dodawanie warstw, wswzystkie operacje w najważniejszym oknie GAP-a - Ścieżka ruchu, Morphing itd.
Jak na razie testowane tylko na Linuksie.
Zapisane

03-03-2016 o 21:16:15 Ziomioslaw - no i jak człowiek używa Linuksa, to się przyzwyczaja do tego, że wszystko działa i nie trzeba się zastanawiać
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 13.06.2018, 02:09:28 »

@Aaseel - dzięki za info Uśmiech Sama niestety nie sprawdzałam, bo nie instalowałam GAP dla 2.10. I tak trudno by mi było go przetestować, skoro nigdy nie używałam. Natomiast szukając w Google znalazłam ze 2 posty, w których ktoś, podobnie jak Fantasta, skarżył się że GAP z GIMP 2.10 nie działa. Możliwe, że problem znów dotyczy tylko Windows...
Zapisane
Fantasta
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 42
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 13.06.2018, 13:19:32 »

Małe sprostowanie GAP (a w nim zestaw GMIC) w v. 2.10.2 jednak działa to już coś.
GIMP Ext nie działa bo o tym informuje w instalatorze i tu nie wiadomo czy to się zmieni ?
Skrypty nie działają, ale może bo widzę że w nowej wersji 2.10 zmieniły się lokalizacje dla różnych komponentów i trzeba gdzieś indziej dać, ja tego nie bardzo kojarzę co do czego.

Nie będę się wdawał w dyskusje o tym co mi jest potrzebne, a co nie bo byłoby już dzieleniem włosa na czworo, a o tym co mi jest potrzebne decyduję tylko ja.

No i będę temat kończył bo co mogę zrobić, coś działa, coś nie. Mnie pozostaje mi tylko czekać aż producenci czy to wtyczek dostosują je czy też twórcy samego programu pójdą po rozum do głowy i poprawią ew. błędy i to nie jeden ale całkiem liczne jak sami zresztą twierdzą na stronie domowej by takie przypadki zgłaszać. Nie ma idealnych programów, tutaj też pewnie nie ma wyjątków. A od tego wszystkiego od nadmiaru wrażeń już zresztą też głowa zaczyna boleć...

BTW. Co do jeszcze tych błędów w inicjacji dll. Po reinstalacji dokładnej okazuje się, że one teraz nie występują już. Ciekawe na jak długo, bo pewnie za jakiś czas znów się pojawią sądząc z praktyki własnej ? I zapewne faktycznie powoduje je któryś z dodatków zewn. bo sam GIMP na czysto startuje bezbłędnie.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 13.06.2018, 13:33:37 »

Małe sprostowanie GAP (a w nim zestaw GMIC) w v. 2.10.2 jednak działa to już coś.
G'MIC nie ma nic wspólnego z GAP. To dwie różne wtyczki.
Zapisane
Fantasta
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 42
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 13.06.2018, 18:16:38 »

Proszę tutaj nie łapać mnie już za słówka bo to mało poważne  Skwaszony, przyznaję pomyliłem się, ale to jak mówię chyba z nadmiaru drobiazgów i wrażeń. To nie razem z GAP jest GMIC, ale gdzieś indziej. EOT chyba, że ktoś ma jeszcze coś merytorycznego do powiedzenia. Uśmiech
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : 13.06.2018, 18:20:51 »

To nie łapanie za słówka, tylko sprostowanie, aby Twój post nie wprowadzał w błąd innych użytkowników
Zapisane
Zbyma72age
√ ι ק

Reputacja: 85 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 552
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : 15.06.2018, 19:49:32 »

Aby skończyć niepotrzebne dalsze dywagacje,
 
Oficjalne ogłoszenie developera na temat stosowania niektórych starych script-fu

OGŁOSZENIE: wydano gimp-data-extras 2.0.4

https://mail.gnome.org/archives/gimp-user-list/2018-June/msg00076.html
http://www.gimpusers.com/forums/gimp-user/20769-announce-gimp-data-extras-2-0-4-released

Cześć, 
Podczas pracy nad wersją v2.10 usunęliśmy skrypty, które były dostępne (w GIMP 2.8) za pośrednictwem podmenu 'Plik => Utwórz' i 'Filtry => Alfa na logo'.
Wynika to z faktu, że skrypty generowały raczej przestarzałą grafikę, w większości o niskiej jakości. 
Jednak okazuje się, że niektórzy użytkownicy nadal ich potrzebują i pytają, jak mogą je odzyskać. Więc przenieśliśmy je do pakietu, który używaliśmy do utrzymania, zwanego Gimp-data-extras. Zawierał tylko pędzle i patterns desenie, teraz zawiera także skrypty.
 
Nowe wydanie jest dostępne na stronie https://download.gimp.org/mirror/pub/gimp/extras/.
( gimp-data-extras-2.0.4.tar.bz2 11-Jun-2018 4.3M)
 
Repozytorium Git jest tutaj: https://gitlab.gnome.org/GNOME/gimp-data-extras/
 
Zmiany w v2.0.4: 
- Zaktualizowana licencja na GPLv3 +
- Przeniesiono pędzle do folderów dedykowanych, aby włączyć znaczniki
- Przeniesiono wszystkie desenie do folderu Legacy, aby odpowiednio je oznaczyć
- Dodano skrypty przestarzałe w GIMP 2.10 ('Plik => Utwórz' i 'Filtry => Alfa na logo' i zaktualizuj użycie niektórych PDB aby dopasować zmiany w 2.10
- Zmodernizowany automake
- Przełączono na wersję minor/micro
Jeśli jesteś użytkownikiem systemu Linux, powinieneś być w stanie zainstalować pakiet zgodnie ze zwykłymi procedurami ./configure && make && make install (możesz również wysłać polecenie ping do dodatku gimp-data-extras twojej dystrybucji Linuksa, aby go zaktualizować).
Użytkownicy systemu Windows mogą po prostu rozpakować archiwum i skopiować skrypty do lokalnego folderu GIMP. 
Należy pamiętać, że chociaż pakiet nazywa się Gimp-data-extras, powinieneś naprawdę traktować go jako gimp-data-legacy. 
Dodatkowo, pamiętaj, że niektóre z wtyczek, które wyłączyliśmy w wersji 2.10, nie pasują do tego z różnych powodów. 
Alex
(Alexandre Prokoudine)
 
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: GIMP 2.10.2 - niezgodności z dodatkami z poprzednich wersji.
Skocz do: