Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: 1 2 [3] 4  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: GIMP w wersji 2.10  (Przeczytany 25021 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Zbyma72age
√ ι ק

Reputacja: 85 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 550
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #28 : 17.05.2018, 22:17:08 »

Mam włączony widok ukrytych plików i folderów oraz plików systemowych, ale nie ma w tej lokalizacji folderu GIMP: https://i.imgur.com/jDqiGXq.png - pliki na zrzucie są uporządkowane wg nazwy. Na "g" jest tylko gmic i gtk

Najmocniej przepraszam cały czas pisałem o wersji stacjonarnej i z rozpędu dodałem Portable.

Wszystkie pliki użytkownika w wersji portable są umieszczone w


* 2018-05-17_231446.jpg (23.95 KB, 370x212 - wyświetlony 374 razy.)
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #29 : 17.05.2018, 22:20:54 »

Obecnie mam i wersję instalacyjną (2.8) i portable (2.10).
Po prostu GIMP 2.10 portable w trakcie rozpakowywania na dysk D automatycznie i bez pytania przekopiował mi wszystkie pliki z folderu użytkownika do folderu portable. Uruchamiając GIMP 2.10 po raz pierwszy, nie wiedziałam, że zmalował coś takiego i zasypało mnie błędami. Dopiero później odkryłam, co się stało, i że to z powodu tych przekopiowanych z v.2.8 plików. Prawdopodobnie stało się tak, bo zamiast kliknąć PPM i wybrać wypakuj, po prostu uruchomiłam samorozpakowujące się archiwum. Niemniej dziwne, że ktoś coś takiego wykombinował
Zapisane
Zbyma72age
√ ι ק

Reputacja: 85 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 550
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #30 : 17.05.2018, 22:33:01 »

Obecnie mam i wersję instalacyjną (2.8) i portable (2.10).
Po prostu GIMP 2.10 portable w trakcie rozpakowywania na dysk D automatycznie i bez pytania przekopiował mi wszystkie pliki z folderu użytkownika do folderu portable

Dlatego cały czas developerzy piszą, aby czasowo folder .gimp-2.8 inaczej oznaczyć.
Nie pytając, kopiuje dane z folderu .gimp-2.8.
Odinstalować i dalej według info.
Ja również mam GIMP 2.8.22 i GIMP 2.10 (nie wspominając o starych wersjach portable np. 2.9.6; 2.9.5 a nawet z sentymentu GIMPPortable2.6.8) żadne z sobą nie kolidują.

Jeszcze raz przepraszam za zamieszanie.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #31 : 18.05.2018, 04:43:03 »

Nic nie szkodzi Uśmiech Szkoda tylko, że tutaj wcześniej nikt o tym nie pisał, bo ja np. nie wiedziałam, że to portable tak robi Język No ale teraz już będzie wiadomo, jeszcze raz dziękuję Uśmiech

@Edycja:
Coś ta współpraca z ON1 nie wychodzi. Wprawdzie filtr wywołuje program i otwiera się w nim obraz z GIMP-a, a w GIMP-ie pojawia się warstwa On1 z kopią obrazu, ale okienko python_fu_ON1 wisi przez cały czas z brakiem odpowiedzi. Edytuję obraz, ale wprowadzone zmiany są widoczne tylko w ON1, a w GIMP-ie nic się nie zmienia. Klikam save w ON1, program zamyka obraz ale pozostaje otwarty. Wprowadzone zmiany nigdzie się nie zapisują, a okienko filtra nadal wisi bez odpowiedzi Smutny
W przypadku Nik Collection postępuję tak samo i wszystko działa prawidłowo (zmiany pojawiają się na warstwie w GIMP-ie, a wtyczka się zamyka), więc nie wiem co jest grane Smutny
Topaza musiałam wyrzucić z menu, bo najwyraźniej filtr dotyczył jakiejś innej wersji niż ta moja :/

I jeszcze takie pytanko. Co to u licha jest jakieś "Ćwiczenie kozy" i do czego służy ten filtr? Nie ma żadnych ustawień, zmienia tylko jakoś dziwnie kolory, ale po co?
« Ostatnia zmiana: 18.05.2018, 04:57:22 wysłane przez be@ » Zapisane
piotrdrag
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 28
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #32 : 18.05.2018, 16:11:27 »

I jeszcze takie pytanko. Co to u licha jest jakieś "Ćwiczenie kozy" i do czego służy ten filtr? Nie ma żadnych ustawień, zmienia tylko jakoś dziwnie kolory, ale po co?

To filtr do testowania GEGL, silnika napędzającego GIMP-a. Pewnie nie został wyłączony przed finalnym wydaniem przez pomyłkę.
Zapisane
Aaseel
Użytkownik

Reputacja: 6 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 84
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #33 : 18.05.2018, 16:27:12 »

Wątek informacyjny, a wszyscy piszą o problemach z 2.10. Może warto założyć osobny?
« Ostatnia zmiana: 18.05.2018, 18:02:35 wysłane przez Aaseel » Zapisane

03-03-2016 o 21:16:15 Ziomioslaw - no i jak człowiek używa Linuksa, to się przyzwyczaja do tego, że wszystko działa i nie trzeba się zastanawiać
Zbyma72age
√ ι ק

Reputacja: 85 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 550
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #34 : 18.05.2018, 18:40:39 »

Klikam save w ON1, program zamyka obraz ale pozostaje otwarty.
Należy go zamknąć
Wprowadzone zmiany nigdzie się nie zapisują,
Zapisują się w Zrzut poniżej

a okienko filtra nadal wisi bez odpowiedzi Smutny
Teraz się zamknie

U mnie tak przebiega.

I jeszcze takie pytanko. Co to u licha jest jakieś "Ćwiczenie kozy"

Nie musiałem odpowiadać, już jej udzielono!

Pozdrawiam


* 2018-05-18_193217.jpg (45.7 KB, 461x282 - wyświetlony 399 razy.)
Zapisane
Zbyma72age
√ ι ק

Reputacja: 85 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 550
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #35 : 18.05.2018, 18:54:08 »

Jeśli są osoby którymnp. nie odpowiada Splash lub pragną innego motywu, pędzli itp.
mogą zajrzeć na stronę:
https://www.opendesktop.org/browse/cat/190/ord/latest/

Uwaga:
Od dłuższego czasu występuje błąd:
wykonując zaznaczenie lassem - nie pojawią się "wędrujące mrówki", wtedy wystarczy kliknąć symbol narzędzia zaznaczenie prostokątne lub eliptyczne.
w opublikowanej wersji z poprawkami:
https://download.gimp.org/mirror/pub/gimp/v2.10/windows/gimp-2.10.0-setup-2.exe
sprawdziłem błędu nie usunięto
« Ostatnia zmiana: 18.05.2018, 20:06:50 wysłane przez Zbyma72age » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #36 : 19.05.2018, 04:04:56 »

Klikam save w ON1, program zamyka obraz ale pozostaje otwarty.
Należy go zamknąć
Wprowadzone zmiany nigdzie się nie zapisują,
Zapisują się w Zrzut poniżej
a okienko filtra nadal wisi bez odpowiedzi Smutny
Teraz się zamknie

Faktycznie Uśmiech Zmyliło mnie działanie Nik Collection, która zamyka się sama po kliknięciu w save, więc myślałam że z ON1 będzie tak samo. W sumie powinno...


Od dłuższego czasu występuje błąd:
wykonując zaznaczenie lassem - nie pojawią się "wędrujące mrówki", wtedy wystarczy kliknąć symbol narzędzia zaznaczenie prostokątne lub eliptyczne.

Nie tylko nie pojawiają się "wędrujące mrówki", ale w ogóle zaznaczenie jest nieaktywne, dopóki nie kliknie się w zaznaczenie prostokątne czy eliptyczne



Co to u licha jest jakieś "Ćwiczenie kozy" i do czego służy ten filtr? Nie ma żadnych ustawień, zmienia tylko jakoś dziwnie kolory, ale po co?

To filtr do testowania GEGL, silnika napędzającego GIMP-a. Pewnie nie został wyłączony przed finalnym wydaniem przez pomyłkę.

Dziękuję Uśmiech W takim razie wyrzucam go z menu Język

« Ostatnia zmiana: 19.05.2018, 04:26:17 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #37 : 28.05.2018, 01:41:32 »

Napotkałam pierwszą zmianę, która dla mnie akurat jest niepotrzebna i niekorzystna Smutny Chodzi o okienko, które się pojawia po wybraniu narzędzia obrót, skalowanie, pochylenie, perspektywa itp. U mnie to okienko pojawia się teraz w prawym, górnym narożniku, jest nieprzesuwalne i do tego nie wyświetla się na wierzchu. Tymczasem w tym miejscu mam okno warstw i to okienko wyświetla się pod nim (wg mnie to jakiś błąd, bo powinno być wyświetlane na wierzchu). Wystaje tylko fragment, za który mogłabym złapać i je wyciągnąć, ale niestety, jak już wspomniałam, nie jest przesuwalne ani nie chce się wyświetlić na wierzchu nawet gdy w nie kliknę. Można zmienić typ tego okienka i je przesunąć, ale po ponownym wybraniu tego samego narzędzia, znów jest ono w tym bezsensownym trybie. Nie pasuje mi tryb jednookienkowy (z powodu idiotycznego paska zakładek z obrazami, którego nie można wyłączyć sobie w menu Widok) ani umieszczanie okna warstw w innym miejscu, więc pozostaje za każdym razem przesuwać okno warstw aby odsłonić okienko wybranego narzędzia, po czym przesuwać okno warstw ponownie na miejsce, co jest dość uciążliwe.
Może ktoś wie jak przywrócić dawny sposób wyświetlania tych okienek (przesuwalne i na wierzchu) albo sprawić, by były wyświetlane zawsze na wierzchu?
Dodam, że w preferencjach Zarządzania oknami podpowiedzi menadżera okien mam ustawione na Okno narzędziowe, gdyż inne ustawienia są po prostu niewygodne
Zrzuty ilustrujące problem:
https://i.imgur.com/Zc2ixf0.png - tu widać tylko fragment okienka Obrót wystający spod okna warstw
https://i.imgur.com/f8xHheK.png - a tu widać całe okienko Obrót już po przesunięciu okna warstw w dół
« Ostatnia zmiana: 28.05.2018, 02:02:45 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #38 : 28.05.2018, 23:25:53 »

Ech, i kolejne dwa buble:
- pierwszy został opisany tutaj: https://www.gimpuj.info/index.php/topic,68139.msg16942001.html
- drugi to nowa wersja filtra Rzucanie cienia z GEGL. Wyobraźcie sobie, że cień dodawany jest bezpośrednio na aktywnej warstwie, zamiast na nowej. Kto i po co chciałby mieć cień sklejony z napisem?
 Na szczęście pozostawiono też starą wersję tego filtra
@Edycja:
Następna rzecz, która mi się nie podoba w porównaniu do v.2.8 (albo czegoś nie umiem ustawić). Wybieram twardy pędzel Hardness 100, ale w opcjach narzędzia twardość jest domyślnie ustawiona na 50 i muszę każdorazowo klikać w Przywróć twardość do natywnej wartości pędzla (zmienia twardość na 100), aby móc użyć twardego pędzla. Po zmianie na 100 zapisałam w preferencjach opcje narzędzi, niestety zapisały się tylko rozmiar i odstępy, a twardość pozostała na 50% Smutny Dlaczego u licha domyślnie wartości nie są ustawione na natywne? Przecież jak sobie wybieram z palety twardy pędzel, to nie po to, żeby mieć miękki i jeszcze dodatkowo matolić się z ustawianiem natywnej twardości. Nie wiem, czy to jakaś niedoróbka czy celowe działanie...
@Edycja2:
Rozmycie w ruchu i gradienty też są dziwne: https://www.gimpuj.info/index.php/topic,68139.msg16942021.html#msg16942021
Ktoś w ogóle się orientuje, dlaczego to tak wygląda?
« Ostatnia zmiana: 29.05.2018, 21:53:01 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #39 : 03.06.2018, 16:39:49 »



Czy te suwaki LCH powinny wyglądać w ten sposób czy jest to jakiś błąd? I dlaczego właściwie domyślnie jest ustawione jakieś dziwne LCH zamiast HSV? Trochę zetrwało nim zauważyłam, że mogę sobie zmienić na HSV, jednak po każdym uruchomieniu GIMP-a znów mam LCH. Wydaje mi się, że jednak większość użytkowników korzysta z HSV i nawet nie wie, co to jest LCH ani do czego służy (ja nie wiem), więc dziwne, że ta opcja jest ustawiona domyślnie. Skoro ja byłam początkowo zdezorientowana tym dziwactwem, to mniej obyty z GIMP-em użytkownik tym bardziej będzie :/ Może ktoś wie, jaka idea przyświecała programistom, że ustawili to w ten sposób?
Zapisane
Aaseel
Użytkownik

Reputacja: 6 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 84
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #40 : 03.06.2018, 17:37:25 »

Podobno przestrzeń kolorów LCH jest bliższa ludzkiej percepcji postrzegania barw i możliwe, że to kierowało twórcami GIMP'a.
Zapisane

03-03-2016 o 21:16:15 Ziomioslaw - no i jak człowiek używa Linuksa, to się przyzwyczaja do tego, że wszystko działa i nie trzeba się zastanawiać
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #41 : 03.06.2018, 17:51:28 »

Hmm, jeśli potrzebuję wybrać kolor wypełnienia, to nie widzę najmniejszej różnicy poza ułomnymi paskami zmiany jasności, barwy i nasycenia. Jakikolwiek kolor ustawię w trybie HSV, to po przełączeniu na LCH nic się nie zmienia i vice versa. Także kompletnie nie rozumiem o co w tym chodzi. I czy te różowiaste paski, to mają tak wyglądać czy jest to jakiś błąd? Bo ustawianie jasności czy zmiana barwy za ich pomocą jest mocno utrudniona w porównaniu do HSV
Zapisane
Strony: 1 2 [3] 4  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjeDyskusjeGIMPWątek: GIMP w wersji 2.10
Skocz do: