Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Wypełnianie mapy konturowej kolorami
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Wypełnianie mapy konturowej kolorami  (Przeczytany 2185 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Ganna
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 3
Galeria Użytkownika

Ganna


Zobacz profil
« : 04.05.2018, 22:26:59 »

Cześć Wam!

Zacznę od tego, że jestem totalnie zielona w obsłudze Gimpa, a trochę goni mnie czas.

Sprawa wygląda następująco:
Mam mapkę konturową w formacie TIF, na której muszę zaznaczyć pewien obszar plus pojedyncze punkty (miejscowości).

Przypuszczam, że to nic trudnego, ale no przyznaje się, mam z tym kłopot.

Uprzejmie proszę o wybawienie,
Serdeczności!
« Ostatnia zmiana: 10.05.2018, 15:22:28 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 04.05.2018, 22:29:48 »

Ale w jaki sposób masz zaznaczyć ten obszar? Ma być wypełniony kolorem czy tylko obrysowany jakimś konturem? To samo z punktami, masz je dorysować czy jak? Kompletnie nie wiem, jaki efekt chcesz uzyskać, więc jak mogę pomóc?
https://pl-static.z-dn.net/files/d1a/4641797e284a3aa38ede4bac42ea8b3c.jpg - chodzi o taką mapę? I chcesz np. obszar jakiegoś województwa wypełnić kolorem, dodać kropkę i podpisać nazwą miejscowości?
Zapisane
Ganna
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 3
Galeria Użytkownika

Ganna


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 04.05.2018, 22:59:21 »

Zacznę od końca; miejscowości chcę zaznaczyć kropkami, kwadratami, gwiazdkami tudzież innymi małymi znaczkami, bez podawania nazwy. To akurat jest sprawa drugorzędna, bo mogę równie dobrze zrobić to w Paint'cie.

Tak, chciałabym żeby obszar był zaznaczony kolorem. Coś w ten deseń:

http://4.bp.blogspot.com/-Tj33O_e3ZqM/UH_ipZ4tLXI/AAAAAAAABLM/ZlFlNXHONSI/s1600/0_KR2.jpg

Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 04.05.2018, 23:06:09 »

Jeśli obszar ma już kontury i są one linią ciągłą, to po prostu klikasz różdżką na obszar wewnątrz konturu, powiększasz zaznaczenie o 1-2 px (zależnie od grubości konturu) i wypełniasz wybranym kolorem na nowej, przezroczystej warstwie powyżej warstwy z mapą. Na koniec tryb tej warstwy zmieniasz na Mnożenie. Jeśli nie ma gotowych konturów, to trzeba niestety użyć ścieżek lub zaznaczenia odręcznego zamiast różdżki.
Co do kropek, gwiazdek itp. to najlepiej użyć gotowych pędzli w takim kształcie
Zapisane
Ganna
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 3
Galeria Użytkownika

Ganna


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 04.05.2018, 23:17:46 »

Konturów jest aż nadto, bo to mapa konturowa z widocznymi rzekami, a ja muszę zaznaczyć obszar środkowej, wschodniej, zachodniej i południowej Polski z w miarę dokładnymi granicami na niektórych rzekach, więc różdżka raczej odpada.

Ok, dzięki za pomoc. Popróbuję.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 04.05.2018, 23:23:48 »

Dlaczego różdżka odpada? Jeśli trzeba zaznaczyć kilka obszarów, to wystarczy zmienić tryb różdżki na dodawanie i klikać po kolei na poszczególne obszary.
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Wypełnianie mapy konturowej kolorami
Skocz do: