Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Animacja: zjazd z góry na dół
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Animacja: zjazd z góry na dół  (Przeczytany 2726 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Trias00
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 5
Galeria Użytkownika

Trias00


Zobacz profil
« : 16.03.2018, 16:22:21 »

Z góry przepraszam, że nie przeszukałem dokładnie forum, żeby sprawdzić, czy taki temat już nie istnieje (a pewnie istnieje). Ale nie mam już siły szukać, bo przejrzałem pół internetu i krew mnie zalewa, że nie ma żadnego poradnika na temat tego, jak zrobić najprostszą możliwą animację.
Mam zainstalowany GIMP Animation Package, przekopiowałem plug-ins i scripts. I teraz chcę obrazek przerobić na gif w taki sposób, aby rzeczony rysunek zjeżdżał z góry na dół. I google nie chce mi w tym pomóc...
« Ostatnia zmiana: 06.04.2018, 05:28:00 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 16.03.2018, 16:31:54 »

https://www.gimpuj.info/index.php/topic,1655.0.html - ten tutorial zawiera taki efekt, przy czym obrazek jeździ z dołu do góry i z góry na dół, ale nie powinno być problemu aby zastosować umiejętności nabyte po przerobieniu tego poradnika do stworzenia opisanej przez Ciebie animacji za pomocą GAP.
Ja natomiast użyłabym po prostu skryptu, który powiela i przesuwa warstwę o wybraną wartość. Działanie skryptu pokazuje tutorial: https://www.gimpuj.info/index.php/topic,66137.0.html pkt.2 i 12
Nie wiem jednak dokładnie jaki efekt chcesz uzyskać, czy przesuwany element ma być statyczny czy poza przesuwaniem w dół ma jeszcze się jakoś zmieniać.
Jeszcze inny sposób, to zastosowanie skryptu z tego poradnika: https://www.gimpuj.info/index.php/topic,58574.0.html - przesuwany jest tekst w poziomie, ale na tej samej zasadzie można przesunąć coś w pionie.
Mogę ew. pomóc przez TeamViewer lub Skype (lepiej ten pierwszy, bo Skype niezbyt dobrze współpracuje z GIMP-em)
Zapisane
Trias00
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 5
Galeria Użytkownika

Trias00


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 17.03.2018, 18:23:46 »

Dzięki. Początkowo udało mi się to zrobić na pustym tle (choć też nie do końca, bo obiekty zamiast przesuwać się, to się powielały). Ale kiedy spróbowałem zamiast tego jako tła użyć gotowego gifa (a więc w menu video zamiast "duplicate frames" wybrałem "split image into frames"), po otwarciu video -> move path nie pojawiają mi się w rozwijanym menu te obiekty, które chcę animować, mimo że mam je otwarte w GIMP-ie i są w tym samym folderze co tło.
« Ostatnia zmiana: 17.03.2018, 22:01:29 wysłane przez Trias00 » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 18.03.2018, 06:20:29 »

Rozumiem, że mówisz o GAP? Jeśli tak, to ja niestety nie pomogę, bo nigdy nie używałam tego dodatku. Nie robię animacji tak często, żeby mi się opłacało uczyć obsługi tej wtyczki. Nawet gdybym poświęciła czas i się nauczyła, to i tak do następnego razu bym zapomniała. Dlatego używam prostszych skryptów.
W przypadku edycji gotowej animacji GIF trzeba najpierw sprawdzić czy nie wymaga ona deoptymalizacji.
Co do powielania obiektu na przezroczystym tle, to zapewne przyczyną był niewłaściwy zapis animacji. Podczas zapisu w takim przypadku trzeba wybrać zastępowanie klatek, a pewnie miałeś zaznaczone: Kumulacja warstw (składanie).

 Ogólnie wydaje mi się (ale to moja subiektywna opinia), że nauka GAP jest nieopłacalna. Do mniej skomplikowanych animacji wystarczą skrypty, a te bardziej skomplikowane są i tak zbyt ciężkie, aby je wstawiać na strony w formacie GIF, który w dodatku nie zapewnia najlepszej jakości. GIF obsługuje tylko ograniczoną liczbę kolorów i nie obsługuje półprzezroczystości, więc często obrazy w tym formacie nie wyglądają najlepiej. Dlatego jak już ktoś chce bardziej wypasioną animację, to używa np. After Effects czy Sony Vegas. Na potrzeby stron www coraz bardziej popularne są animacje tworzone za pomocą CSS3, HTML5 i JavaScript: https://www.templatemonster.com/pl/blog/html5/animacja-html5-top-5-alternatywnych-narzedzi-do-tworzenia-atrakcyjnych-animacji/
Nie wiem jednak, jaką dokładnie animację próbujesz stworzyć i do czego będzie ona wykorzystana...
« Ostatnia zmiana: 18.03.2018, 11:25:03 wysłane przez be@ » Zapisane
Trias00
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 5
Galeria Użytkownika

Trias00


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 18.03.2018, 16:55:21 »

To ma być coś w rodzaju tego padającego śniegu, z tą różnicą, że inaczej niż w podanym przez Ciebie poradniku - "śniegiem" jest powielony obrazek. Tłem natomiast chciałem zrobić inny gif, a więc na przykład: Masz jakąś scenę, gdzie dzieci się bawią i chcesz dodać do niej padający śnieg. I w zasadzie miało to być jako filmik, a nie gif, ale w shotcut nie potrafiłem znaleźć takiej opcji (a od nowa uczyć się innych programów już nie mam siły), więc postanowiłem to obejść, robiąc z tego najpierw gif. Bo wydawało mi się to prostsze...
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 18.03.2018, 17:07:10 »

W takim przypadku obrazek który ma się przesuwać z góry na dół można powielić i przesunąć używając tego samego skryptu co w padającym śniegu. Natomiast połączenie go z inną animacją będzie już trudniejsze i chyba najlepiej zrobić to ręcznie. Jest wprawdzie skrypt do łączenia animacji, ale wtedy musiałbyś ten przesuwający się w dół obrazek wyeksportować jako osobną animację na przezroczystym tle. Problem w tym, że wtedy będzie mieć postrzępione krawędzie, bo format GIF nie obsługuje półprzezroczystości, a nie wiem, czy da się to jakoś obejść, bo skryptu do łączenia animacji nie używałam.
Gdybyś chciał połączyć się przez TeamViewer, tak żebym mogła zobaczyć jak to dokładnie wygląda, to pewnie mogłabym skuteczniej pomóc. W każdym razie ja bym to zrobiła bez GAP, a z GAP to chyba nikt tu Tobie nie pomoże Smutny
Zapisane
Trias00
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 5
Galeria Użytkownika

Trias00


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 18.03.2018, 17:49:00 »

Właśnie się z tym męczę. Bo nawet to okazuje się być jakąś masakrą.
1. Mam otwarte oba gify.
2. Zaznaczam pierwszą klatkę gifu 1, kopiuję, wklejam do gifu 2.
3. Pojawia się jakieś oderwane coś, klikam "zakotwicz warstwę", potem "połącz w dół".
4. Ponawiam powyższe i mam dwie klatki.
5. Robię więc tak samo i... tym razem już nie działa (!). Po kliknięciu "zakotwicz" wklejona część znika, zamiast stać się nową warstwą...
Ja do tego programu już nie mam siły. To chyba moja ostatnia przygoda z GIMP-em. Jeszcze ten super intuicyjny interfejs, np. "kanał alfa" - brawa dla tego, kto wymyślił tak wiele mówiącą nazwę. Szkoda, że nie nazwano po prostu każdej opcji "opcja1", "opcja2" i niech sobie użytkownik zgaduje, do czego to służy albo się uczy miesiącami z poradników...
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 18.03.2018, 18:00:29 »

Nie powinieneś niczego kopiować i wklejać. Proponowałam pomoc przez TeamViewer lub Skype. To nie jest wcale specjalnie trudne. Ciężko jednak wytłumaczyć pisząc na forum, skoro nie zrozumiałeś tutoriali, gdzie jest wszystko dokładnie opisane (przynajmniej w tym o śniegu, gdzie żadnego kopiowania i wklejania nie ma). Nie widzę za bardzo innego wyjścia aby skutecznie pomóc
Zapisane
Trias00
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 5
Galeria Użytkownika

Trias00


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 18.03.2018, 18:03:51 »

A jednak kopiowaniem i wklejaniem dokonałem cudu! Dzięki wielkie za pomoc. Ale, tak jak powiedziałem, z GIMP-em sobie dam jednak spokój, to nie na moje nerwy.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 18.03.2018, 18:36:49 »

Można, ale przy wielu warstwach łatwo się pomylić i wszystko sobie zepsuć używając kopiowania i wklejania. W każdym razie cieszę się, że jednak sobie poradziłeś Uśmiech A GIMP wcale taki trudny w obsłudze nie jest - kwestia przyzwyczajenia. Gorzej z tym GAP-em, chociaż nigdy nie próbowałam się jakoś bardziej w tę wtyczkę zagłębiać, bo nie miałam takiej potrzeby.
A odnośnie kanału alfa: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kana%C5%82_alfa i z tego co kojarzę, to w PS też tak się to nazywa jak i w wielu innych programach. Chociaż faktycznie dla laika może być to tajemniczą nazwą, ale w grafice (jak i w wielu innych dziedzinach) są specyficzne pojęcia, które trzeba poznać
« Ostatnia zmiana: 18.03.2018, 20:02:49 wysłane przez be@ » Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Animacja: zjazd z góry na dół
Skocz do: