Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Zmiana koloru dwukolorowego elementu
Strony: 1 2 [Wszystkie]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Zmiana koloru dwukolorowego elementu  (Przeczytany 7801 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
errorsT
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 8
Galeria Użytkownika

errorsT


Zobacz profil
« : 06.03.2018, 22:55:38 »

Cześć, mam taką ikonkę https://megawrzuta.pl/download/628f9edb84794f31b29d9f34d90b9d74.html jest ona czarno biała jak widać. Chcę zmienić jej kolory. Zaznaczam kolor czarny za pomocą narzędzia do zaznaczania według koloru i gdy chce zmienić kolor kubełkiem lub pędzlem kolor zmienia się tylko na szary. Mam ustawiony inny kolor. Nie wie dlaczego tak się dzieje. Jeżeli możesz mi pomóc to bardzo Cię proszę.
« Ostatnia zmiana: 06.04.2018, 05:25:17 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Online Online

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 06.03.2018, 23:05:16 »

To dlatego, że masz obraz w trybie indeksowanym. Musisz zmienić na RGB (Obraz -> Tryb).
W tym przypadku zaznaczanie wg koloru to nie najlepszy pomysł. Zamiast tego użyj opcji Kolory -> Barwienie (trzeba nieco zwiększyć jasność)
Zapisane
errorsT
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 8
Galeria Użytkownika

errorsT


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 06.03.2018, 23:28:07 »

Dziękuję, zmiana trybu pomogła. Mam jeszcze jedno pytanie. Da się to poprawić? https://prnt.sc/insp1x chodzi mi o te szaro-czarno-biale "kwadraty". Jak widzisz nie za bardzo się znam na programach graficznych.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Online Online

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 06.03.2018, 23:32:54 »

Przecież pisałam, żeby nie zmieniać koloru w ten sposób. Skoro chciałeś zmienić obydwa kolory, to powiel warstwę z ikoną. Na warstwie oryginalnej (tej niższej) zamień czarny kolor w przezroczystość (Kolory -> Zmiana koloru na alfę), zablokuj przezroczystość w oknie warstw (ikonka szachownicy) i wypełnij tym fioletowym. Na kopii zamień w przezroczystość kolor biały i pokoloruj tak jak poprzednią warstwę, albo za pomocą opcji Barwienie.
Zapisane
errorsT
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 8
Galeria Użytkownika

errorsT


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 06.03.2018, 23:45:07 »

Ehh wyszło mi takie coś: https://prnt.sc/insx5t jutro będę dalej próbował. Za dziś dziękuję i dobranoc.  Buzia na kłódkę
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Online Online

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 06.03.2018, 23:49:37 »

Nie powinno być tych przezroczystych fragmentów. A obraz był w trybie RGB przed zmianą w przezroczystość? Podrzuć tę ikonkę, przetestuję. Chociaż możesz po prostu zamalować te przezroczyste miejsca na niższej warstwie (po odblokowaniu przezroczystości).
Zapisane
errorsT
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 8
Galeria Użytkownika

errorsT


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 07.03.2018, 15:24:42 »

Da się na tym forum dodać plik? xD https://megawrzuta.pl/download/628f9edb84794f31b29d9f34d90b9d74.html tutaj jest ta ikonka. Tak, obraz był w trybie RBG
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Online Online

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 07.03.2018, 21:10:49 »

Można dodawać pliki w załączniku, tylko jest ograniczenie co do ich rozmiaru, ale ikonka powinna spokojnie przejść. Zaraz sprawdzę tą zmianę koloru i dam znać

@Edycja:
Faktycznie, pojawiają się przezroczyste fragmenty, chociaż nie powinny, ale właściwie to moja instrukcja okazała się przekombinowana. Wystarczyło zamienić biały kolor w przezroczystość na warstwie kopia, a na oryginalnej warstwie tylko zablokować przezroczystośc i wypełnić kolorem niebieskim. Zmiana koloru czarnego w przezroczystość była zbędna. Tak to jest, jak się czegoś nie przetestuje Język
W załączniku pokolorowana ikonka (chociaż ja na Twoim miejscu zrobiłabym ją od nowa, bo te liczby są bardzo brzydko postrzępione, jakby ktoś je dodał w trybie indeksowanym).


* IkonaKolor.png (6.67 KB, 512x512 - wyświetlony 226 razy.)
« Ostatnia zmiana: 07.03.2018, 21:22:48 wysłane przez be@ » Zapisane
errorsT
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 8
Galeria Użytkownika

errorsT


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 08.03.2018, 00:29:32 »

Jesteśmy coraz bliżej sukcesu  Chichot Chichot Chichot https://prnt.sc/ioabdw https://prnt.sc/ioab2l Da się poprawić aby te krawędzie nie były takie "postrzępione"?
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Online Online

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 08.03.2018, 00:37:53 »

Teraz znów widać na krawędziach resztki czarnego koloru. Musiałeś zrobić inaczej niż napisałam, bo na ikonce którą dodałam w załączniku nie ma czegoś takiego.
Jeszcze raz:
1. Zmieniasz tryb obrazu na RGB
2. Powielasz warstwę z ikoną i na kopii (tej na górze) zmieniasz kolor biały w przezroczystość - powinno zostać tylko to co czarne na przezroczystym tle
3. Blokujesz przezroczystość obydwu warstw (ikonka szachownicy na górze okna warstw) i wypełniasz wybranymi kolorami (bez zaznaczania czegokolwiek)
Jeśli pokolorujesz dokładnie powyższym sposobem, to nie ma możliwości aby na krawędziach zostały czarne piksele. Natomiast samo postrzępienie występuje już na oryginalnej ikonce jeszcze przed zmianą kolorów i tego niestety zbytnio nie naprawisz. Najsensowniej będzie zrobić ją od nowa w prawidłowy sposób. Ikona jest bardzo prosta, więc nie powinno być problemu. I tak właściwie tego typu grafikę najlepiej i najwygodniej tworzy się w programie wektorowym, takim jak np. darmowy Inkscape. GIMP niespecjalnie się do tego nadaje. Grafikę wektorową można dowolnie skalować bez utraty jakości i bardzo łatwo zmieniać kolory poszczególnych elementów. Jeśli chcesz, to chętnie pokażę np. przez Skype lub TeamViewer jak wykonać taką ikonkę w Inkscape. Potrzebna będzie tylko czcionka, którą wpisano liczby i pytajnik
« Ostatnia zmiana: 08.03.2018, 01:00:18 wysłane przez be@ » Zapisane
errorsT
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 8
Galeria Użytkownika

errorsT


Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 08.03.2018, 22:01:07 »

Jak zmienić kolor biały w przezroczystość? Rozumiem, że mam go zaznaczyć różdżką i wyciąć (klawisz delete) tak? Jeśli tak to na ile ustawić progowanie. I wypełnienie kolorem na warstwie: kopia ?
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Online Online

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 09.03.2018, 03:29:53 »

Nie! Niczego nie miałeś zaznaczać ani wycinać czy usuwać. Wyraźnie wcześniej napisałam w moim drugim poście: Kolory -> Zmiana koloru na alfę.
Alfa to właśnie przezroczystość. W okienku filtra można wybrać kolor, który ma zostać zamieniony w przezroczystość - domyślnie powinien być ustawiony biały.
« Ostatnia zmiana: 09.03.2018, 04:47:28 wysłane przez be@ » Zapisane
errorsT
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 8
Galeria Użytkownika

errorsT


Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : 09.03.2018, 13:15:15 »

Okej, ładnie zmieniam kolor ale tylko czarny da się zmienić. Nie wiem dlaczego białego się nie da (zmieniam biały na alfe). Trzeba zablokować widoczność którejś warstwy? I teraz kolor zmieniałem na warstwie kopia dobrze?
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Online Online

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : 09.03.2018, 13:21:21 »

Kolor zmieniasz na warstwie Kopia, czyli tej która znajduje się wyżej w stosie warstw. Patrz jak wygląda na miniaturce w oknie warstw. Możesz nie widzieć zmiany białego koloru w przezroczystość właśnie dlatego, że poniżej masz drugą taką samą warstwę, jednak na podglądzie w oknie warstw zmiana będzie widoczna. Można też na chwilę wyłączyć (nie wiem co rozumiesz przez "zablokowanie widoczności") widoczność Widoczność warstwy warstwy poniżej.
Zapisane
errorsT
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 8
Galeria Użytkownika

errorsT


Zobacz profil
« Odpowiedz #14 : 09.03.2018, 13:34:35 »

Jest udało się!!  Mrugnięcie Mrugnięcie Grafiki nigdy nie lubiłem i chyba nie będę. 
Bardzo dziękuję za pomoc!!
[/color]
Zapisane
Strony: 1 2 [Wszystkie]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Zmiana koloru dwukolorowego elementu
Skocz do: