Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Działanie gumki  (Przeczytany 8859 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
irask2
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 15
Galeria Użytkownika

irask2


Zobacz profil
« : 30.01.2018, 15:36:51 »

Stworzyłem sobie skrzynie operując na kilku krokach w oparciu o tuta.

1. Użyłem narzedzia do tworzenia prostokątów (F4) i stworzyłem kwadrat, a potem drugi w nim i nadałem im potrzebny mi kolor.
2. Krzywymi Beziera (Shift + F6) potworzyłem sobie proste linie na środkowym kwadracie.
3. Stworzyłem cień na skrzyni poprzez krzywe Beziera oraz wypełnienia, kolory i przezroczystość.
4. Przez środek skrzyni puściłem poprzeczną deskę, znów zrobioną krzywymi Beziera.
5. Zaznaczyłem wszystko i zatwierdziłem "Enter", tak jak na tucie.
6. Zapisałem projekt i wyeksportowałem sobie "png'

i tu pojawia się problem.
7. Chciałem użyć gumki, aby powycinać w obiekcie dziury, ale zamiast dziur, po przeciągnięciu gumki mam kolorową kreskę.
Dlaczego to nie działa, pomimo tego, że jak wezmę zrobię jakiś inny obiekt "gwiazdka", kółko, to normalnie mogę wyciąć w tym dziurę?
« Ostatnia zmiana: 09.03.2022, 07:41:58 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 30.01.2018, 20:14:33 »

Po pierwsze, o jakim tutorialu w ogóle mówisz?
Po drugie, powinieneś załączyć zrzuty ekranu albo plik SVG.
Gumka zdaje się, działa tylko na pojedynczym obiekcie, ale tak po prawdzie, to nigdy nie miałam potrzeby jej użyć, więc musiałabym sprawdzić. Z tego co kojarzę, to narzędzie ogólnie jest mało wygodne
@Edycja:
Sprawdziłam. Gumka działa tylko na obiektach, które zostały przekonwertowane do ścieżek. Nie działa na grupie obiektów, ale jeśli obiekty są na siebie nałożone tworząc stos (bez zgrupowania), to zadziała na wszystkie, nie tylko na ten położony najwyżej. Jeśli wytniesz gumką środkowy fragment obiektu z konturem, to kontur pojawi się także wokół miejsca wycięcia. Nie da się uzyskać obiektu, który będzie miał kontur tylko wzdłuż zewnętrznej krawędzi. Gumka w Inkscape nie działa na obrazach rastrowych - działa tylko na ścieżki. Obraz PNG jest rastrem, nie wektorem. Inkscape to program do edycji grafiki wektorowej. Jeśli chcesz gumować obraz rastrowy, to otwórz go np. w GIMP-ie
« Ostatnia zmiana: 30.01.2018, 20:48:26 wysłane przez be@ » Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońInkscape - pomocWątek: [ROZ] Działanie gumki
Skocz do: