Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Kolory zeskanowanego obrazu w rzeczywistości a na monitorze
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Kolory zeskanowanego obrazu w rzeczywistości a na monitorze  (Przeczytany 2548 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Edward Teach
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 10
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« : 20.12.2017, 21:17:06 »

Witam,
Pracuję obecnie nad modelem kartonowym. Relacja z budowy poniżej.
http://www.modelwork.pl/viewtopic.php?f=89&t=59881

Mam teraz techniczny problem dotyczący koloru. Mam farby modelarskie opowiadające farbom stosowanym przez Wojsko Polskie w 1939 roku. Chciałem je zeskanować ale po skanowaniu kolor był inny niż farba. Mam pytanie co zrobić aby stworzone przeze mnie kolory były identyczne jak kolory farb modelarskich?

//be@: Zmieniłam tytuł. Przeczytaj: http://www.gimpuj.info/index.php/topic,62496.0.html pkt.3
Ciekawy projekt Mrugnięcie
« Ostatnia zmiana: 20.01.2018, 07:12:29 wysłane przez be@ » Zapisane
Hasia
Moderator globalny

Reputacja: 39 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 495
Galeria Użytkownika


Czasami nie jestem sobą


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #1 : 20.12.2017, 21:36:01 »

Na wyświetlanie koloru na monitorach ma wpływ wiele czynników, np. rodzaj monitora, ustawienia jasności, kontrastu czy profilu ICC. Nawet jeśli zeskanowany obraz zedytujesz w programie graficznym aby kolory przypominały te z farb, które masz u siebie, to na innym monitorze mogą wyglądać inaczej. Jeśli chciałbyś wydrukować sobie ten model z teksturą, to trzeba też wziąć pod że drukarki mają swoje różne profile kolorystyczne, a jak wydruk będzie wyglądał ma również wpływ rodzaj papieru i oczywiście konwersja zeskanowanego zdjęcia do CMYK, profilu używanym przy druku i nawet jeśli plik będziesz miał w RGB, to drukarka zrobi to sama. Zatem, jeśli chciałbyś wydrukować sobie teksturę, to proponuję metodą prób i błędów, bo profesjonalna kalibracja monitora jest droga. A jak nie będziesz tego drukował, to pobaw się narzędziami koloru w GIMP.
Zapisane

be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 20.12.2017, 21:57:24 »

Może gdzieś w sieci podają kody tych kolorów w RGB (monitor) lub CMYK (do druku), ale tak jak napisała Hasia, praktycznie na każdym monitorze i tak kolor będzie inny. Sprawdź choćby na smartfonie i porównaj z tym co na kompie.
Zapisane
Ziomioslaw
Administrator

Reputacja: 46 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
JID: ziomioslaw@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7 430
Galeria Użytkownika


Cyklista Apokalipsy


Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 21.12.2017, 09:51:53 »

Niestety obie powyższe panie mają racje. Choćby z prostego rozumowania: monitor aktywnie świeci, a farba jedynie odbija światło. Bardziej interesowałbym się, aby to drukarka odwzorowała prawidłowe barwy, to jak wyświetlasz takie rzeczy na ekranie traktować drugorzędnie.
Zapisane
Edward Teach
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 10
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 29.05.2019, 20:01:34 »



Wracając do tematu. Kolory przekopiowałem z reklamówek farb modelarskich i po sklejeniu próbnego modelu wychodzi to nawet OK. Na obrazku kolorowy rysunek monitora rzecznego ORP Toruń.
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Kolory zeskanowanego obrazu w rzeczywistości a na monitorze
Skocz do: