Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Nie otwiera się okno Pędzle, tworzenie własnego pędzla
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Nie otwiera się okno Pędzle, tworzenie własnego pędzla  (Przeczytany 2592 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
tatulek550
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 46
Galeria Użytkownika

tatulek550


Zobacz profil
« : 03.12.2017, 02:57:46 »

Dot. Xubutu 16.04 xfce 64 bit/ Dell-OptiPlex-9020-AIO i7 8GB RAM

Zachciało mi się stworzyć własny kształt gumki/pędzla. Jednak sekwencja Okna>>Dokowalne okna dialogowe>>Pędzle  nie otwiera  żadnego okna. Katalog /.gimp-2.8/brushes/ jest pusty Wampir
Jak  stworzyć własny pędzel? Mogę stworzyć rysunek i z terminala wstawić tylko gdzie i z jakim rozszerzeniem?
« Ostatnia zmiana: 20.02.2018, 13:36:24 wysłane przez be@ » Zapisane

--------------
Pozdrawiam
Czesław
Przy proponowaniu mi programów pamiętaj, że używam tylko LINUX, aktualnie Xubuntu 18.04 x64
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 03.12.2017, 03:05:26 »

Pędzle tworzone z obrazu powinny mieć rozszerzenie GBR. Tworzy się je i zapisuje z poziomu GIMP-a. Wystarczy po utworzeniu wybrać: Plik -> Wyeksportuj jako -> Pędzel programu GIMP. Jeśli pędzel ma malować kolorem wybranym w przyborniku, trzeba go przygotować w odcieniach szarości. Okno Pędzle w zasadzie nie jest potrzebne do utworzenia i zapisania własnego pędzla (chyba, że pędzla VBR, który tworzy się w edytorze pędzli), ale to dziwne że się nie otwiera. Okno to jest przecież niezbędne, kiedy potrzebujesz sobie wybrać jakiś pędzel. A może masz je już!otwarte jako zakładkę np. w przyborniku czy oknie z warstwami, tylko nie zauważyłeś?
« Ostatnia zmiana: 03.12.2017, 03:27:06 wysłane przez be@ » Zapisane
tatulek550
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 46
Galeria Użytkownika

tatulek550


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 03.12.2017, 03:50:50 »

Pędzle w Przyborniku są. ale google podpowiada, że aby zmienić kształt pędzla powianiem pójść ścieżką Okna>>Dokowalne okna dialogowe>>Pędzle. Przez zmianę pędzla rozumiem n.p. zrobienie z kolistego kształtu sierpowatego księżyca.
Zapisane

--------------
Pozdrawiam
Czesław
Przy proponowaniu mi programów pamiętaj, że używam tylko LINUX, aktualnie Xubuntu 18.04 x64
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 03.12.2017, 04:00:34 »

Jeśli chodzi o Edytor pędzli, to możesz go otworzyć klikając w ikonkę czystej kartki u dołu okna Pędzle:



Jak widać na zrzucie okno z pędzlami otworzyłam klikając w ikonę pędzla u dołu palety z wyborem pędzli. Aczkolwiek kształtu sierpa tam nie uzyskasz
Zapisane
tatulek550
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 46
Galeria Użytkownika

tatulek550


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 03.12.2017, 04:24:05 »

Jutro pokombinuję z GBR. Jakie on ma mieć wymiary? Doranoc heart
Zapisane

--------------
Pozdrawiam
Czesław
Przy proponowaniu mi programów pamiętaj, że używam tylko LINUX, aktualnie Xubuntu 18.04 x64
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 03.12.2017, 04:26:06 »

Wymiary może mieć dowolne. Gotowe pędzle GBR można skalować, ale to grafika rastrowa, więc jeśli zrobisz zbyt mały, to po zwiększeniu rozmiaru jego jakość będzie słaba. Natomiast w przypadku pędzli VBR, można skalować do woli, ale jesteś ograniczony do określonego wyboru kształtów (elipsa, prostokąt, trójkąt, diament, gwiazda, krzyż, kwiat, rozeta).
« Ostatnia zmiana: 03.12.2017, 04:39:48 wysłane przez be@ » Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Nie otwiera się okno Pędzle, tworzenie własnego pędzla
Skocz do: