Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [Roz]Jak z prostokąta zrobić klepsydrę?
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [Roz]Jak z prostokąta zrobić klepsydrę?  (Przeczytany 2482 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
tatulek550
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 46
Galeria Użytkownika

tatulek550


Zobacz profil
« : 29.11.2017, 04:50:29 »

Ubuntu 16.04 Gimp 2.8.22

Dokładnie to jak w danym prostokącie wgiąć dłuższe boki do środka tak, aby krótsze zostały dalej równoległe?


Pozdrawiam

tatulek550

« Ostatnia zmiana: 03.12.2017, 02:34:42 wysłane przez tatulek550 » Zapisane

--------------
Pozdrawiam
Czesław
Przy proponowaniu mi programów pamiętaj, że używam tylko LINUX, aktualnie Xubuntu 18.04 x64
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 29.11.2017, 04:54:23 »

A dlaczego nie możesz po prostu narysować kształtu klepsydry np. za pomocą ścieżek lub zaznaczenia odręcznego? Czy to dlatego, że ten prostokąt jest zdjęciem i chcesz je zdeformować? Czy raczej chodzi o coś takiego: https://www.google.pl/search?tbm=isch&q=hourglass+icon?
Samo narysowanie kształtu klepsydry jest niezwykle proste, bo wystarczy narysować ćwiartkę, a później tylko ją powielić i odbić (w pionie lub poziomie). Tak uzyskaną połówkę znów powielasz, odbijasz i gotowe. W GIMP 2.9 masz nawet rysowanie symetryczne, więc obejdzie się bez powielania i odbijania
« Ostatnia zmiana: 29.11.2017, 05:05:01 wysłane przez be@ » Zapisane
tatulek550
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 46
Galeria Użytkownika

tatulek550


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 01.12.2017, 04:44:48 »

Tak naprawdę to robię  fotomontaż i potrzebuję zmienić kształt  chmury. Myślałem sobie, że wkleję ją sobie w prostokąt i powyginam ... Ze względu na resztę dwa boki muszą być równoległe.
Zapisane

--------------
Pozdrawiam
Czesław
Przy proponowaniu mi programów pamiętaj, że używam tylko LINUX, aktualnie Xubuntu 18.04 x64
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 01.12.2017, 05:09:10 »

To trzeba było od razu dokładnie opisać, jaki efekt potrzebujesz uzyskać. Przecież nie mam szklanej kuli, a wginanie boków zwykłego, jednolitego prostokąta nie miało sensu Język
W takim wypadku najwygodniej będzie użyć narzędzia przekształcenie klatki:
Jak się nim posługiwać, można znaleźć na YT wpisując "gimp cage transform tool"
Ew. zainstalować GIMP 2.9, gdzie bardzo wygodnie można przekształcać zdjęcie przy pomocy deformowania działając bezpośrednio na obrazie:
https://youtu.be/lHWft62sj44?t=2m50s
https://youtu.be/-GjfVSeAsws?t=1m10s - trzeba sobie tę opcję włączyć w Preferencje -> Plac zabaw
« Ostatnia zmiana: 01.12.2017, 08:02:54 wysłane przez be@ » Zapisane
tatulek550
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 46
Galeria Użytkownika

tatulek550


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 03.12.2017, 01:54:45 »

Dziękuję.Wersja 2.9 na  64 bit jest tylko w  wersji developerskiej  Smutny
Zapisane

--------------
Pozdrawiam
Czesław
Przy proponowaniu mi programów pamiętaj, że używam tylko LINUX, aktualnie Xubuntu 18.04 x64
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 03.12.2017, 02:02:51 »

2.9 to wersja niestabilna, ale można ją zainstalować na Windows x64 lub użyć wersji portable. Sama używam na Win 7 x64 i nie zauważyłam żadnych większych problemów. Oczywiście trzeba się liczyć z tym, że czasami coś pójdzie nie tak i po prostu często zapisywać pracę. Z drugiej strony w wersji stabilnej też się takie rzeczy zdarzają, więc regularne zapisywanie projektu powinno być nawykiem bez względu na wersję programu. W każdym razie nie widzę powodu, by rezygnować z v.2.9 tylko dlatego, że to wersja nieoficjalna
@Edycja:
Dopiero teraz zauważyłam, że używasz Linuxa. Jednak na Linuxa też powinna być ta wersja dostępna... Niestety nigdy nie używałam tego systemu i nie bardzo wiem jak się tam instaluje programy... W każdym razie zawsze sądziłam, że nowe wersje GIMP-a w pierwszej kolejności są dostępne właśnie na Linuxa.
Jeśli faktycznie nie ma 2.9 na Linuxa, to pozostaje narzędzie przekształcenie klatki
@Edycja2:
Znalazłam tutaj jakiś opis: http://tipsonubuntu.com/2016/08/02/install-gimp-2-9-5-ubuntu-16-04/
« Ostatnia zmiana: 03.12.2017, 02:18:42 wysłane przez be@ » Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [Roz]Jak z prostokąta zrobić klepsydrę?
Skocz do: