Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońInkscape - pomocWątek: [ROZ] Wyrównanie i dosunięcie do krawędzi obiektu na obiekcie
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Wyrównanie i dosunięcie do krawędzi obiektu na obiekcie  (Przeczytany 10413 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Dario
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 27
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« : 22.08.2017, 17:16:25 »

Zamieszczam poniżej screen z Gimpa, który mam nadzieję właściwie obrazuje - jakiej zbliżonej funcji poszukuję w Inkscape.

« Ostatnia zmiana: 23.08.2017, 10:53:51 wysłane przez Dario » Zapisane
Hasia
Moderator globalny

Reputacja: 39 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 495
Galeria Użytkownika


Czasami nie jestem sobą


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #1 : 22.08.2017, 17:20:42 »

Czy chodzi Ci może o to narzędzie: https://www.youtube.com/watch?v=gMWVJeoy9MY
Zapisane

Dario
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 27
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 22.08.2017, 17:54:28 »

Tak na szybko, to wydaje mi się, że na bank to (dzięki!), ale ja jestem trochę "sierota" w tych sprawach Mrugnięcie i będę musiał znaleźć dłuższą chwilę, żeby się tym pobawić.
- A na końcu i tak zapytam, czy da się tak przesuwać na zdjęciu, a nie obiekcie i pewnie znowu usłyszę sakramentalne Mrugnięcie "zdjęcie nie jest obiektem wektorowym", ale może jest jakiś myk.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 22.08.2017, 19:50:20 »

Masz na myśli jakiś fragment zdjęcia? W sensie, że chcesz go wyciąć i przesunąć jak w Paint?
Zapisane
Dario
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 27
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 23.08.2017, 09:43:58 »

Mam dany obiekt i w pierwszym przypadku nakładam na niego drugi obiekt o identycznej wysokości - klikam jakieś dedykowane polecenie/symbol np. "w lewo" i program atomatycznie przykleja mi to idealnie na maxa po lewej stronie.
W drugim przypadku, ten nakładany obiekt jest niższy - klikam np. "góra-prawo"i program atomatycznie przykleja mi to idealnie tak jak widać na drugiej grafice.





Intuicyjnie zakładam, że dokładnie to podpowiedziała mi właśnie @Hasia (nie miałem jeszcze jak się z tym zmierzyć w praktyce).

Pomimo, że wiem, iż Inkscape jest dedykowany głównie grafice wektorowej (jednak w wielu tutorialach widziałem różne zabawy ze zdjęciem - rozumiem, że to wąski zakres), to w drugim poście chciałem zasugerować, że będę chciał w jakimś momencie dowiedzieć się, czy dokładnie to co powyżej opisałem - da się zastosować z użyciem zdjęć.
1) Na obiekt wrzucamy zdjęcie.
2) Używamy tylko zdjęć - na zdjęcie nakładamy zdjęcie.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 23.08.2017, 10:00:04 »

Jeśli chodzi o rozmieszczenie i ułożenie elementów, to już odpowiedziała Hasia. Za pomocą opcji "Wyrównaj i rozmieść" zrobisz właśnie to co opisujesz. Wystarczy tylko wybrać odpowiednie opcje, a jako odniesienie ustawić "Pierwszy zaznaczony" i zaznaczyć w pierwszej kolejności obiekt, do którego chcesz wyrównać a następnie obiekt, który ma być do niego wyrównany (obydwa obiekty muszą być zaznaczone podczas wyrównywania)



Obiekty można jeszcze układać używając przyciągania. Mogę pokazać i wyjaśnić przez Skype lub TeamViewer.

Odnośnie zdjęć to w Inkscape nie ma możliwości wycinania fragmentów zdjęcia tak jak w Paint. Można jedynie za pomocą przycięcia lub maskowania. Natomiast zupełnie nie rozumiem, co masz na myśli pisząc o nakładaniu zdjęcia na obiekt lub zdjęcie. Może pokaż jakiś przykład?
Możesz np. utworzyć sobie prostokąt i na środku tego prostokąta umieścić zdjęcie, ale to już z pewnością sam zauważyłeś. Generalnie obiekty, tekst i zdjęcia można umieszczać jeden na drugim, tak aby tworzyły stos (jak stos warstw w GIMP) i decydować o ich kolejności w tym stosie czyli który ma być na wierzchu, a który na spodzie.
« Ostatnia zmiana: 23.08.2017, 10:16:58 wysłane przez be@ » Zapisane
Dario
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 27
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 23.08.2017, 10:38:10 »

"Możesz np. utworzyć sobie prostokąt i na środku tego prostokąta umieścić zdjęcie" - a jakbym chciał to zdjęcie umieścić (sposobem "wyrównaj i rozmieść") np. w prawym górnym rogu, a nie na środku?
- To jest dokładnie intencja pkt. 1 w moim poprzednim poście (nie chcę w tym temacie nic przycinać/kadrować).

Pkt. 2, to pytanie czy zamiast "utworzyć sobie prostokąt" - mogę zacząć prace od wrzucenia zdjęcia i na tym zdjęciu umieścić inne zdjęcie oraz sposobem "wyrównaj i rozmieść" - zakotwiczyć w wybranym miejscu.

PS
"Obiekty można jeszcze układać używając przyciągania. Mogę pokazać i wyjaśnić przez Skype lub TeamViewer."
- Pięknie dziękuję Uśmiech, ale na razie to dla mnie jakaś NAJwyższa szkoła jazdy, a do tego sama potrzeba tej umiejętności nie wydaje mi się - póki co - pilna.
Jakieś podstawy muszę liznąć w zadowalającym zakresie, a że nie mogę tego robić systematycznie, to na razie ciężko mi idzie...
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 23.08.2017, 10:45:44 »

- a jakbym chciał to zdjęcie umieścić (sposobem "wyrównaj i rozmieść") np. w prawym górnym rogu, a nie na środku?
W przypadku wyrównywania i rozmieszczania, zdjęcie traktowane jest jak obiekt, więc jak najbardziej możesz taki efekt uzyskać.

Pkt. 2, to pytanie czy zamiast "utworzyć sobie prostokąt" - mogę zacząć prace od wrzucenia zdjęcia i na tym zdjęciu umieścić inne zdjęcie oraz sposobem "wyrównaj i rozmieść" - zakotwiczyć w wybranym miejscu.
Tak. Aby je "zakotwiczyć" musisz po prostu zgrupować obiekty (ikonka grupuj lub skrótem CTRL+G), czyli w tym przypadku zaznaczone zdjęcia.

- Pięknie dziękuję Uśmiech, ale na razie to dla mnie jakaś NAJwyższa szkoła jazdy, a do tego sama potrzeba tej umiejętności nie wydaje mi się - póki co - pilna.
Ależ skąd, to bardzo proste a będzie Ci łatwiej zrozumieć, jeśli pokażę i wytłumaczę przez Skype. Jest to na pewno bardziej przystępny sposób nauki niż oglądanie tutoriali, a dla mnie to żaden kłopot Mrugnięcie
Zapisane
Dario
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 27
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 23.08.2017, 10:53:19 »

Super, bardzo dziękuję za rozwiązanie, a szczególnie chęć wirtualnej pomocy (zakładam, że w jakimś momencie skorzystam Uśmiech ) i teraz muszę wyglądać momentu, w którym będę mógł się z tym wszystkim na spokojnie zmierzyć.
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońInkscape - pomocWątek: [ROZ] Wyrównanie i dosunięcie do krawędzi obiektu na obiekcie
Skocz do: