Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońInkscape - pomocWątek: [ROZ] Ustawienia przezroczystości tworzonych obiektów
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Ustawienia przezroczystości tworzonych obiektów  (Przeczytany 4711 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Dario
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 27
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« : 19.08.2017, 14:03:41 »

Chcę stworzyć prostokątny obiekt (wiem jak), którego będę używał m.in. do kadrowania.
Zamieszczam screena z filmiku w którym było widać, że autor klikając w to narzędzie – otrzymał od razu obiekt wraz z prześwitującym tłem.
Właśnie o to mi chodzi i zakładam, że być może da się to gdzieś ustawić wg własnych preferencji koloru itp., żeby tak startowało z automatu, a nie żeby to ustawiać za każdym razem, gdy jest taka potrzeba.

Przy okazji dodatkowe pytanie, bo chciałem się najpierw pobawić ustawieniami itp., ale wyświetla mi coś takiego jak na kolejnym screenie i nic nie widzę.
Przeglądając tematy dodane do forum, żeby nie dublować – natrafiłem gdzieś na screena przy jakimś wątku, w którym były akurat otwarte preferencje i wyglądało to tak, jak powinno wyglądać.

//be@: Tytuł wątku jest nieadekwatny do treści. Pytasz o ustawienia przezroczystości tworzonych obiektów oraz o okienko ustawień. Nie pisałeś nic o przesuwaniu i usuwaniu elementów ani nie pytałeś o kadrowanie. Proszę więc o poprawę tytułu. Jeśli będziesz mieć pytania dotyczące przesuwania, usuwania czy kadrowania, załóż nowy temat. Nie należy poruszać zbyt wielu problemów w jednym wątku, gdyż staje się on nieczytelny dla innych użytkowników


* Przezroczysty obiekt Inkscape.PNG (124.03 KB, 697x349 - wyświetlony 420 razy.)

* Przybornik Inkscape.PNG (8.77 KB, 407x489 - wyświetlony 470 razy.)
« Ostatnia zmiana: 20.08.2017, 07:12:49 wysłane przez Dario » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 403
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 19.08.2017, 22:23:30 »

Aby obiekt był półprzezroczysty musisz sobie ustawić poziom krycia w okienku Wypełnienie i kontur albo w lewym, dolnym narożniku okna:




Jeśli natomiast półprzezroczyste ma być jedynie samo wypełnienie, a kontur ma zachować pełne krycie, wtedy w okienku Wypełnienie i kontur, w zakładce Wypełnienie zmieniasz poziom krycia na kanale Alfa:



Aby każdy rysowany później obiekt miał ten sam poziom krycia, trzeba w ustawieniach określić styl nowych obiektów (dla każdego rodzaju obiektu osobno). Poniżej zrzut ustawień na przykładzie prostokąta:



Na załączonym przez Ciebie zrzucie widać to samo okienko, ale jakoś dziwnie pomniejszone. Nie da się go rozciągnąć?
« Ostatnia zmiana: 19.08.2017, 22:47:07 wysłane przez be@ » Zapisane
Dario
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 27
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 20.08.2017, 07:35:48 »

Bardzo dziękuję za pomoc – dokładnie o to mi chodziło.

"Tytuł wątku jest nieadekwatny do treści" - te moje wstępne pytanie, potraktowałem tylko jako techniczny początek i za chwilę (po odpowiedziach/rozwiązaniu, do których chciałem dalej nawiązać) miały być już pytania w punkt.
Ale teraz po Twoich odpowiedziach  jasno widzę, że oczywiście masz rację - koniec dyskusji.
Poprawiłem temat, a nic nie edytowałem tam gdzie jest Twoja uwaga.
Jakby co, to zupełnie mi nie przeszkadza, że np. "ostrzegawczo" dla innych będzie tam zawsze wisieć - piszę tak, bo nie wiem jak to później wygląda z Waszej strony po poprawce zakładającego temat.

Ustawienia.
"Na załączonym przez Ciebie zrzucie widać to samo okienko, ale jakoś dziwnie pomniejszone. Nie da się go rozciągnąć?"
No tak...
- Ale nigdy się nie spotkałem z podobną sytuacją i choć to banalne, to w życiu bym sam na to nie wpadł Mrugnięcie
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońInkscape - pomocWątek: [ROZ] Ustawienia przezroczystości tworzonych obiektów
Skocz do: