Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: Maksymalna przestrzeń do pracy w Trybie jednego okna
Strony: [1] 2  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Maksymalna przestrzeń do pracy w Trybie jednego okna  (Przeczytany 8702 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Artiq
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 8
Galeria Użytkownika

Artiq


Zobacz profil
« : 22.05.2017, 17:18:56 »

Witam ponownie!

Podstawą stabilnego programu jest dla mnie stabilne okno. Wizualne oparcie, zaufanie i zgodność z przyzwyczajeniami. Maksymalna przestrzeń do pracy, okna narzędziowe wciśnięte z boku, zawsze w tym samym miejscu. A nie miganie po oczach okienkami, skalowanie rozmiaru okna itp chore opcje. Żadnego przeklętego 'Dopasuj wymiar okna do obrazu'! Mógłbym wiele przykrych słów powiedzieć o uporze twórcy i jego jedynie słusznej wizji działania, ale to chyba słowa na wiatr. Przez lata męczyłem się z wieloma okienkami, lecz po aktualizacji do v2.8 widzę przemiłą niespodziankę: Tryb jednego okna! Alleluja! Uśmiech Dalej ja w to! Sprawuje się świetnie. Ale i tu widzę dwie bezsensowne rzeczy. Czy macie jakieś rady na ich wyłączenie/przeniesienie/zmniejszenie? Owóż:

1. W trybie jednego okna pojawiły się zakładki. Bardzo duże straszydła, których nie można zmniejszyć. Nawet praca z jedną grafiką (czyli pasek zakładek zbędny) - a on jest i zabiera mi znaczną przestrzeń do pracy. Mam w Narzędziówce segment 'Obrazy' i pasek mi zbędny. W opcjach widzę zmiany miniatur paru rzeczy - ale nie tego.
2. Jak otwieram obraz to oczekuję otwarcia go i poszerzenia maksymalnie do rozmiarów okna. Maksymalna przestrzeń do pracy - to świętość. A wciąż nie mogę tego ustawić. Zawsze masa pustej przestrzeni wokół i - zawsze wciskaj 'Cały obraz w oknie'. Odznaczam 'Widok - Punkt do punktu', daję w preferencjach 'Zapisz położenie okien' - a ten po restarcie i tak po swojemu. :/


Rady potrzebuję, chociaż na ręczną edycję plików konfiguracyjnych. Bo radość z jednego okna wyparuje ze mnie razem z wrzącą krwią. Chichot
Zapisane
Ziomioslaw
Administrator

Reputacja: 46 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
JID: ziomioslaw@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7 430
Galeria Użytkownika


Cyklista Apokalipsy


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 22.05.2017, 17:24:32 »

Tab (w sensie klawisz, naciśnij tab w uruchomionym GIMP-ie)?
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 403
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 22.05.2017, 17:30:01 »

Jeśli chodzi o punkt pierwszy, to ja już ten problem zgłaszałam, ponieważ mi również niebywale przeszkadzała. Niestety twórcy GIMP-a najwyraźniej uznali, że jest niezbędna i z tego co pamiętam, nie zamierzają tego zmieniać, ponieważ rzekomo wielu użytkowników chce, aby wyglądało to tak, jak jest Smutny Nie pamiętam już szczegółów, głównie rozmawialiśmy o tym na shoutboxie i Ziomioslaw gdzieś tam o tym dyskutował, więc może będzie coś lepiej pamiętać.
Odnośnie punktu drugiego: Edycja -> Preferencje -> Okna z obrazami i tam wybierasz sobie początkowy współczynnik powiększenia: Dopasowanie do okna (domyślnie jest 1:1).
Zapisane
Artiq
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 8
Galeria Użytkownika

Artiq


Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 22.05.2017, 18:05:36 »

Tab (w sensie klawisz, naciśnij tab w uruchomionym GIMP-ie)?
Wyświetla mi sam obrazek, ale - bez narzędziówki. Czyli tyle co sobie mogę popatrzeć na swoją robotę. Chichot Ale nic nie zrobić.

ponieważ rzekomo wielu użytkowników chce, aby wyglądało to tak, jak jest Smutny
Ta, pan programista i klawisze jego klawiatury - to są zapewne owi użytkownicy.


Odnośnie punktu drugiego: Edycja -> Preferencje -> Okna z obrazami i tam wybierasz sobie początkowy współczynnik powiększenia: Dopasowanie do okna (domyślnie jest 1:1).
Miałem 'Dopasowanie do okna' owszem, ale to nie działa. Ale teraz nawet ukryłem folder C:\Users\[user]\.gimp-2.8 resetując ustawienia programu. Uruchomił się "na czysto". W trybie dla "okienkowców" - nie zapisuje. W trybie jednego okna - również nie zapisuje. Smutny
Zapisane
Ziomioslaw
Administrator

Reputacja: 46 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
JID: ziomioslaw@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7 430
Galeria Użytkownika


Cyklista Apokalipsy


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 22.05.2017, 18:13:30 »

Tab (w sensie klawisz, naciśnij tab w uruchomionym GIMP-ie)?
Wyświetla mi sam obrazek, ale - bez narzędziówki. Czyli tyle co sobie mogę popatrzeć na swoją robotę. Chichot Ale nic nie zrobić.

To nie jest prawda, możesz a) używać klawiatury do zmiany narzędzi b) wciskać dużo tabulacji
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 403
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 22.05.2017, 18:14:49 »

Faktycznie, u mnie też nie działa Smutny
Pozostaje w takim razie przypisać sobie skrót klawiaturowy dla tej opcji.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 403
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 22.05.2017, 18:16:01 »

Tab (w sensie klawisz, naciśnij tab w uruchomionym GIMP-ie)?
Wyświetla mi sam obrazek, ale - bez narzędziówki. Czyli tyle co sobie mogę popatrzeć na swoją robotę. Chichot Ale nic nie zrobić.

To nie jest prawda, możesz a) używać klawiatury do zmiany narzędzi b) wciskać dużo tabulacji
Chyba Cię pogięło, że ktoś chciałby się tak matolić.
Zapisane
Ziomioslaw
Administrator

Reputacja: 46 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
JID: ziomioslaw@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7 430
Galeria Użytkownika


Cyklista Apokalipsy


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 22.05.2017, 19:26:03 »

Tab (w sensie klawisz, naciśnij tab w uruchomionym GIMP-ie)?
Wyświetla mi sam obrazek, ale - bez narzędziówki. Czyli tyle co sobie mogę popatrzeć na swoją robotę. Chichot Ale nic nie zrobić.

To nie jest prawda, możesz a) używać klawiatury do zmiany narzędzi b) wciskać dużo tabulacji
Chyba Cię pogięło, że ktoś chciałby się tak matolić.

Chyba Ciebie Chichot jedna ręka na myszce, druga jest wolna, może być na tabulacji.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 403
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 22.05.2017, 19:34:42 »

Ziomioslaw - nigdy nie słyszałam ani nie widziałam, aby jakiś grafik w ten sposób pracował. Chyba nie wiesz o czym mówisz. Nie jesteś grafikiem, nie robisz nic w programach graficznych albo robisz jakieś drobne duperelki i najwyraźniej nie masz o tym pojęcia.
I daruj sobie już ten trolling. Jak masz dość tego forum, to weź je zamknij, zamiast się wyzłośliwiać
Zapisane
Artiq
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 8
Galeria Użytkownika

Artiq


Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 22.05.2017, 19:36:35 »

Tab (w sensie klawisz, naciśnij tab w uruchomionym GIMP-ie)?
Wyświetla mi sam obrazek, ale - bez narzędziówki. Czyli tyle co sobie mogę popatrzeć na swoją robotę. Chichot Ale nic nie zrobić.

To nie jest prawda, możesz a) używać klawiatury do zmiany narzędzi b) wciskać dużo tabulacji
Jako nowy tutaj sprawdzam, co robię i co piszę. Mrugnięcie Polecenie 'Ukryj doki' czyli przypisany jemu klawisz [Tab], robi jedno: ukrywa doki. Czyli ukrywa okna narzędziowe, mam tylko grafikę. Nie ma mowy w GIMPie (mowa o wersji 2.8) na tradycyjnie rozumianą tabulację, czyli przełączanie okien. Ani okien z grafiką, ani okienek z dokami. Nawet w trybie pełnego ekranu [F11], jakby co.

I nie kłóćcie się. Onieśmielacie nowego. Język
Zapisane
Ziomioslaw
Administrator

Reputacja: 46 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
JID: ziomioslaw@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7 430
Galeria Użytkownika


Cyklista Apokalipsy


Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 22.05.2017, 20:50:13 »

Ukrywa i odkrywa zakryte, czyli działa jak pisałem.
Zapisane
Artiq
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 8
Galeria Użytkownika

Artiq


Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 23.05.2017, 12:47:39 »

Faktycznie, u mnie też nie działa Smutny
Pozostaje w takim razie przypisać sobie skrót klawiaturowy dla tej opcji.
Wklepuję [F] (skróty IrfanView rządzą), które przypisałem do polecenia 'Cały obraz w oknie' już od wielu lat, nawyk więc taki mam. Co nie znaczy, że akceptuję ten irytujący brak. Może za kolejne trzy lata choć jeden z opisywanych tu mankamentów naprawią. GIMP męczy każdego, taki jego psa urok.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 403
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : 23.05.2017, 12:54:24 »

Mnie jeszcze męczy to, że nie da się otworzyć nowego obrazu od razu w zmaksymalizowanym oknie. Nawet kiedy zamknę obraz pozostawiając program uruchomiony, to okno automatycznie się zmniejsza i przy otwarciu kolejnego obrazu znów muszę klikać w przycisk maxymalizacji. Strasznie mi to przeszkadza i też nie znajduję żadnego sposobu na ten mankament. Nie wiem czy dotyczy on trybu jednookienkowego, bo tego nie używam właśnie przez ten daremny, zajmujący sporo miejsca pasek z zakładkami obrazów.
Często niestety odnoszę wrażenie, że osoby pracujące nad rozwojem programu tak naprawdę nie mają za wiele wspólnego z tworzeniem grafiki na jakimś nieco poważniejszym poziomie :/
Zapisane
Myrevin
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 38
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : 11.06.2017, 15:38:26 »

Wciśniecie klawisza "tab" w trybie jedno okienkowym ukrywa pasek z zakłakami obrazów.
Zapisane
Strony: [1] 2  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: Maksymalna przestrzeń do pracy w Trybie jednego okna
Skocz do: