Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: To co ma Photoshop a nie ma Gimp  (Przeczytany 9173 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
kordix
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.6
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 35
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« : 18.05.2017, 08:07:24 »

Wiem że były już podobny temat, ale sięga on już... 2006 roku.
Wiadomo że realia trochę się już zmieniły.

Dalej są jakieś funkcje których boleśnie by wam brakowało w Gimpie?

Kiedyś najbardziej brakowało obracania pędzli i grupowania warstw. Teraz jest już znacznie lepiej.

Mnie denerwuje w gimpie proces zaznaczenia. A raczej... sam jego wygląd. Często w Gimpie wychodzą takie brzydkie kanciaste. Wiem że można to przekształcać na ścieżkę, ale to już jest fatygowanie.

W photoshopie widziałem jak usuwa się białe tło jednym kliknięciem. Tu też masz niby zaznaczanie po kolorach, ustalanie tolerancji i zmiękczanie zaznaczenia. ale i tak krawędzie wychodzą takie bardziej brzydkie, postrzępione. Nagminnie muszę używać rozmycia, żeby to jakoś wyglądało. Fajny efekt uzyskuje się jak zmienisz biały w alfę, brzydkich krawędzi nie ma, ale wtedy usuwa się też składowa biała koloru w naszym obrazku.

W Photoshopie widziałem takie coś jak ustawianie efektów na osobnych warstwach. Czyli sama warstwa odpowiada za jakiś efekt. W Gimpie muszę tworzyć odpowiednie duplikaty warstw i nagminnie korzystać z warstwa->nowa z widoku

Pewnie jest wiele takich rzeczy które w Photoshopie robi się jednym kliknięciem i w Gimpie w sumie też by się dało tylko trzeba mieć odpowiednie skrypty. W sumie gigantyczna ilość funkcji jest dostępna gdzieś w skryptach. Ale zawsze jest to mniej efektywne.

Takie np. nożyczki. W PS masz magnetyczne lasso. Nożyczki w gimp działają bardzo podobnie, a jednak... są zrąbane. Nie mogę cofać poprzednich kliknięć, w ogóle jakoś tak.. zrąbane działają, nie potrafię nawet tego opisać. W PS takie narzędzie jest ładne, efektywne, przejrzyste. Niby to samo a jest jakaś taka różnica w działaniu.

Też nigdzie nie pisze jakich funkcji w gimpie brakuje w stosunku do photoshopa. W internecie widać takie frazesowe poradniki - "Gimp ma troche mniej funkcji, ale jest łatwiejszy w obsłudze".
Chciałbym wiedzieć które rzeczy naprawdę lepiej robić w PS żeby orzec czy warto się przerzucać.

Zapisane

be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 403
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 18.05.2017, 08:39:41 »

Jeśli chodzi o usuwanie jednolitego tła, to nie trzeba niczego rozmywać: http://www.gimpuj.info/index.php/topic,31.0.html
Co do warstw dopasowania, to niektóre efekty można uzyskać za pomocą mieszania warstw i grupowania, aczkolwiek nigdy nie używałam PS-a, więc nie wiem jak dokładnie to tam wygląda.
GIMP jest niezależnym programem i nikt nie ma obowiązku tworzyć jakiegoś zestawienia funkcji w porównaniu z Photoshopem czy innym tego typu softem, bo niby z jakiej racji? Jeśli kogoś nie stać na Photoshopa i nie chce piracić, to wybiera GIMP-a, proste.   
 Jeśli ktoś planuje zajmować się grafiką zawodowo i na tym zarabiać, to GIMP w większości przypadków nie będzie wystarczający. W takim wypadku znacznie tańszą alternatywą dla Photoshopa będzie Affinity Photo.
Jak dla mnie, na tą chwilę dla profesjonalnych zastosowań GIMP-a wyklucza brak natywnej obsługi kolorów CMYK (funkcja dostępna w darmowej Kricie), a w stabilnej wersji także brak 16-bitowej głębi kolorów (dostępna już w v.2.9). Dużym problemem jest również brak możliwości korzystania z gotowych mockup'ów w formacie PSD. Niby niektóre można w GIMP-ie otworzyć, ale brak obsługi obiektów inteligentych (i zapewne także tych warstw dopasowania) sprawia, że używanie ich jest uciążliwe. Zresztą znaczna część otwiera się nieprawidłowo. Niestety Affinity Photo też nie do końca sobie radzi z mockup'ami PSD Smutny
Z tego co się orientuję, dla wielu userów problemem jest również brak możliwości nagrywania makr. No i powolne działanie filtrów na obrazach o dużej rozdzielczości.
Natomiast jakieś tam nożyczki i zaznaczenia, to są jak dla mnie mało istotne szczegóły, nigdy mi to jakoś specjalnie nie przeszkadzało.
Zapisane
Hasia
Moderator globalny

Reputacja: 39 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 495
Galeria Użytkownika


Czasami nie jestem sobą


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #2 : 18.05.2017, 08:54:01 »

Pytasz się użytkowników GIMP-a, które rzeczy łatwiej robić w PS, bo zastanawiasz się czy warto na niego przejść? Duży uśmiech
Ale odpowiadając na Toje pytanie.
Jest trochę takich rzeczy, których brakuje mi w GIMP-ie a ma PS np. style warstw albo lepsze algorytmy skalowania obrazów. Inna sprawa, która już wielokrotnie została poruszona na tym forum. CENA. Moim zdaniem PS jest stanowczo za drogi. Nie chcę robić kolejnej dyskusji nad tym, czy program rozwijany przez firmę z wielkim kapitałem zatrudniającym rzeszę specjalistów w swojej dziedzinie, sprzedawany za grube pieniądze jest lepszy od projektu prowadzonego przez entuzjastów w ich wolnym czasie, dostępny dla każdego.
I jak Bea napisała, nie ma sensu robić takiego zestawienia.
Zapisane

Ziomioslaw
Administrator

Reputacja: 46 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
JID: ziomioslaw@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7 430
Galeria Użytkownika


Cyklista Apokalipsy


Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 18.05.2017, 16:27:33 »

Cytuj
W internecie widać takie frazesowe poradniki - "Gimp ma troche mniej funkcji, ale jest łatwiejszy w obsłudze".

Nie wiem kajżeś to czytał, ja widziałem zupełnie odwrotne opinie.

Edit:
Oczywiście, że w nie wierzę. Jak ktoś zaczynał od PS-a będzie wydziwiał na GIMP-a, jak ktoś zaczynał od GIMP-a będzie wydziwiał na PS-a.
Zapisane
kordix
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.6
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 35
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #4 : 06.09.2017, 23:04:21 »

Powiem wam szczerze, że photoshop nie okazuje się być taki zajebisty.

Teraz brakuje mi wielu rzeczy które były w gimpie... Np. filtr->dopasuj płótno do warstw, albo kanał alfa na zaznaczenie...
Znaczy pewnie gdzieś to w photoshopie jest, ale trzeba to obczaić.

Gdyby tylko w Gimpie były efekty na warstwach+solidne embossy... inaczej byśmy rozmawiali.

W dodatku nie wiem czy nie mam jakiejś okrojonej wersji. Owszem, jest z 2012 roku, ale jest to CS6. Mam na przykład wejść w filtr->formowanie. Nie ma takiej opcji.

Dziwne w ogóle że piszę na forum gimpa... Ale chce też powiedzieć, że gimp nie był taki zły... Ktoś miał tu w ogóle jakieś większe przygody z PS?


Zapisane

be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 403
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 06.09.2017, 23:12:14 »

Co to są te "solidne embossy" (w sensie czym się różnią od wytłoczenia/mapowania wypukłości w GIMP) i po co Ci one? Teraz efekt wytłoczenia jest raczej passe.
« Ostatnia zmiana: 07.09.2017, 05:49:08 wysłane przez be@ » Zapisane
kordix
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.6
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 35
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #6 : 08.09.2017, 16:25:04 »

W Gimpie bawiłem się i mapowaniem, i wytłoczeniem i miałem specjalny plugin. Za każdym razem czegoś mi brakowało. Nawet ciężko mi to opisać, ale w PS trochę się pobawiłem embossem jako efekt na warstwie i byłem zachwycony. Może jak zrobię jakąś grafikę to wsadzę dla porównania. Ale chyba mam jakąś felerną wersję.
Zapisane

be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 403
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 08.09.2017, 17:00:38 »

Jeśli komuś nie wystarcza filtr Mapowanie wypukłości, to jest jeszcze skrypt Layer Effects i plugin G'MIC.
W Grafice Google jest mnóstwo przykładów tego efektu. Może mógłbyś podrzucić taki, którego wg Ciebie nie da się osiągnąć w GIMP? Bardzo mnie to zaciekawiło i chętnie spróbuję wykonać w GIMP-ie taki efekt
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjeDyskusjeGIMPWątek: To co ma Photoshop a nie ma Gimp
Skocz do: