Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońOgólne - pomocWątek: [ROZ] Czy umieszczanie swojego loga w grafikach na ubrania jest ok?
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Czy umieszczanie swojego loga w grafikach na ubrania jest ok?  (Przeczytany 3980 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
GetFreaky1999
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 13
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« : 30.11.2016, 01:25:12 »

Witam, mam problem niezwiązany bezpośrednio z rysowaniem ale myślę, że trochę z tym światem artystycznym. Czy umieszczanie swojego podpisu na grafikach na koszulki itp. jest stosowne czy raczej nie powinno się tego robić z tego względu, że "klient" zrobił szkic np. na kartce a grafik, czyli ja miał go wykonać komputerowo (mam tu na myśli lineart, kolory, światłocień itp.)? Osobiście według mojej myśli, jak najbardziej powinien widnieć podpis autora w jakimś małym i mniej widocznym miejscu ale żeby był gdyż chociażby takie firmy jak Nike, Puma etc. mają swoje loga i to mocno wyeksponowane niezależnie od tego kto wykonywał projekt ubrania. Miałam własnie taką sytuację, że gdy wysłałam skończony efekt ta osoba się oburzyła i kazała mi usunąć podpis a jak nie to sama go usunie. Podkreślę, że robiłam to za darmo i chciałam tylko by mój pseudonim był gdzieś na dole obrazka. Co sądzicie o czymś takim? Chciałabym kiedyś zajmować się robieniem grafik na koszulki czy inne takie gadżety ale nie wiem jakie zasady powinny obowiązywać moją działalność pod tym względem. Z góry dzięki za pomoc i pozdrawiam!
« Ostatnia zmiana: 12.04.2017, 15:21:02 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 30.11.2016, 01:33:20 »

Myślę, że trzeba to było uzgodnić z klientem przed wykonaniem grafiki. Poza tym najważniejszy jest właśnie ów pomysł i jeśli pomysł był klienta, to teraz raczej nie możesz żądać od niego umieszczenia swojego podpisu, skoro nie uzgadnialiście tego wcześniej.
Z drugiej strony, skoro wykonałaś grafikę za free, to niezbyt dobrze o nim świadczy taka reakcja.
Zapisane
GetFreaky1999
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 13
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 30.11.2016, 01:45:18 »

Powinnam była tak zrobić no ale już trudno. Nie było to jakieś arcydzieło bo osoba dała mi na wykonanie tylko 2h gdyż jak to napisała "sprawa jest". Chociaż tyle się dowiedziałam, że to zachowanie z jej strony było nie tak, a nie moje bo tak to żyłabym w przekonani, że może to jednak ja jestem nie w porządku "reklamując się". Byłabym wdzięczna za jakieś inne rady na przyszłość tego typu by uniknąć kolejnych takich problemów gdyż chciałabym rozpocząć swoją działalność a obawiam się takich ot rzeczy.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 30.11.2016, 02:25:10 »

Od regulacji takich kwestii są umowy
Zapisane
Hasia
Moderator globalny

Reputacja: 39 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 495
Galeria Użytkownika


Czasami nie jestem sobą


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #4 : 30.11.2016, 17:17:43 »

Dokładnie. Takie rzeczy prawnie uzgadnia się w umowach. Czasami, jeśli relacja z klientem jest bardziej swobodna można uzgodnić to ustnie lub np emailowo. Nieraz tak robiłam.
Co do podpisów na grafikach. Nierzadko w ogóle nie są tam wskazane. Np logo jak i niektóre wzory na koszulki. Ilustracji do książek też w zasadzie nie podpisuje się, bo stosowna informacja o autorze ilustracji często zostaje umieszczona gdzieś na książce. W sklepach internetowych dość często przy wzorze koszulki jest zapis kto wykonał wzór, i zawsze można o to poprosić ale klient nie koniecznie musi się na to zgodzić. Wtedy zostaje albo przełknąć to albo niech sobie szuka kogoś innego.
Dobrze też wiedzieć, że nam jako autorom swoich dzieł pozostaje jeszcze autorskie prawo do publikacji w portfolio w celu zaprezentowania swoich umiejętności, nawet kiedy odsprzedamy prawa majątkowe do swoich projektów.
« Ostatnia zmiana: 30.11.2016, 21:43:18 wysłane przez Hasia » Zapisane

Ziomioslaw
Administrator

Reputacja: 46 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
JID: ziomioslaw@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7 431
Galeria Użytkownika


Cyklista Apokalipsy


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 30.11.2016, 21:05:07 »

Więc klient zaprojektował koszulkę, w ogólnym zarysie, a Ty ją dokończyłeś, przełożyłeś na plik graficzny? No według mnie dodawanie swojego podpisu jest tutaj zaprzeczeniem Waszej niespisanej umowy. W końcu on chciał jedynie cyfrową wersję, a Ty zobowiązałeś się ją dostarczyć. W mojej opinii to on ma teraz rację, bo Twój podpis jest no czymś porównywalnym z błędem wykonania, elementem, jakiego nie było na oryginalnym szkicu. Trochę możesz sobie pluć w brodę, że nie uzgodniliście takich szczegółów przed.

Ja bym chyba doradzał szanowanie swojej pracy i nie robienie za darmo. Albo klient zapłaci, albo pozwoli na dodanie podpisu.

Co do powoływania się na Najki czy inne Pumy, to raczej nie jest to samo. W końcu, te firmy zarabiają swoim znakiem i jest on częścią wzoru. Wręcz kluczową.
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońOgólne - pomocWątek: [ROZ] Czy umieszczanie swojego loga w grafikach na ubrania jest ok?
Skocz do: