Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Szablon w gimpie przy uzyciu warstw?  (Przeczytany 4953 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
macek
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika

macek


Zobacz profil
« : 04.10.2016, 20:28:34 »

Witam
chcialbym stworzyc caly zestaw ikon ktore beda roznily sie roznymi atrybutami ale zawsze mialy ten sam okragly kastalt
cos na podobe tego co mozna znalesc tutaj:
http://www.button-designer.com/ButtonDesigner/buttonmaker_demo.php
jestem kompletnym laikiem w Gimpie pracowalem glownie na inkscape i coreldraw ..
I tu moje pytanie.
Czy mozna w gimpie jakos za pomoca warstw stworzyc szablon i podmieniac tylko tla zeby tekst zostal lub odwrotnie?

Jesli tak to od czzego zaczac nauke gimpa najlepiej zeby zglebic potrzebne do tego umiejetnosci?
« Ostatnia zmiana: 23.11.2016, 04:36:44 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 04.10.2016, 20:33:47 »

Co to za dziwaczne określenie "na podobe"? Skąd takie coś wziąłeś, bo w języku polskim nie ma takiego zwrotu? Jest za to "na podobieństwo".

Po drugie podaj odnośnik bezpośrednio do obrazka, bo nie wiem o co tam chodzi na tej stronie i czego mam tam szukać. Poza tym podawanie odnośników do stron przez nowych użytkowników jest niezgodne z regulaminem.

Po trzecie ikony najlepiej tworzyć w programie wektorowym, np. darmowym Inkscape. Piszesz, że w nim pracowałeś, więc tym bardziej nie rozumiem, dlaczego chcesz tworzyć ikony w GIMP-ie.
Zapisane
macek
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika

macek


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 04.10.2016, 20:41:28 »

moja polszczyzna moze troszke kulec jako ze od 12 lat mieszkam poza granicami PL Uśmiech
nie chodzi mi o ikone jako taka .
Konkretnie chodzi mi o projektowanie oraglych grafik na naklejki i zapinki ,

szablon bylby mi potrzebny bo chcialbym miec zestaw warstw z rozmiarami albo tlami i zebym mogl tylko napis zmianic np imie.

Na stronce podanej wlasnie taki szablon funkcjonuje ze dajesz tlo, tekst etc i mozna wylaczac poszczegolne opcje w miare zapotrzebowania.

Posiadajac taki szablon chcialbym stworzyc np. text happy birthday i podmieniac sobie tla i imie lub tylko imie ktore byloby na osobnej warstwie?
nie wiem czy ma to sens.

A z vectorami owszem pracowalem ale nie jestem profesjonalnym grafikiem wiec moja przygoda z grafika ograniczala sie zawsze do prostej obrobki gotowych materialow.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 04.10.2016, 20:50:28 »

Więc okrągłe grafiki na naklejki i zapinki najlepiej projektować w programie do grafiki wektorowej, czyli właśnie Inkscape czy CorelDRAW.
Z tym, że Inkscape nie posiada natywnej obsługi CMYK (GIMP zresztą także), więc z grafiką do druku trochę słabo będzie.
Zapisane
macek
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika

macek


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 04.10.2016, 21:00:37 »

a co jesli bym stworzyl w inkscape czy gimpie w rgb i przeksztalcil na cmyk w jakims innym (jesli mozliwe darmowym) programie?
i czy jesli uzyje inkscape wykorzystujac grafiki jako tlo nie strace na jakosci?

uzywajac np cos takiego?
https://www.reaconverter.com/howto/the-rgb-to-cmyk-conversion/

mialoby to sens?
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 04.10.2016, 21:13:58 »

Automatyczna konwersja czasami daje nieprzewidziane wyniki, zależnie od użytych kolorów. Jeśli dany kolor RGB nie mieści się w przestrzeni barwnej CMYK, to automat dobierze najbliższy podobny odcień, jednak nie zawsze ten odcień będzie pasował do reszty i dobrze wyglądał (np. z pomarańczowego może się zrobić sraczkowaty). W niektórych przypadkach tylko człowiek jest w stanie dobrać te kolory tak, aby to estetycznie wyglądało. Aczkolwiek często automatyczna konwersja da zadowalający efekt. Tworząc w wektorach, jednak najlepiej od razu używać kolorów z palety CMYK. Do Inka można sobie taką paletę wrzucić.
Po przekonwertowaniu takim automatem plik wyjściowy będzie już rastrem, nie wektorem.
Co do wykorzystania grafik jako tła, jeśli są to grafiki rastrowe, to mogą stracić na jakości. Zależy co tam będziesz z nimi robić. Nie wiem jak te tła mają wyglądać, jest dużo fajnych teł w wektorach, choćby tutaj: http://pl.freepik.com/index.php?goto=2&searchform=1&k=background&type=1&vars=1 (z tym, że tutaj trzeba podawać odnośnik do autora).
Zapisane
macek
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika

macek


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 04.10.2016, 21:18:44 »

w pomysle mam aby wykorzystywac postaci z kreskowek czy filmow
powiedzmy taki button ze spidermanem i happy 5th birthday Charlie...
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 04.10.2016, 21:21:45 »

Mi ta informacja nic nie mówi. Ważne, czy to będzie grafika wektorowa czy rastrowa.
Ja na pewno nie robiłabym tego w GIMP-ie.
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneArchiwum[Archiwum] Pomocna dłoń - GIMPWątek: [ROZ] Szablon w gimpie przy uzyciu warstw?
Skocz do: