Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Jak hurtem zmienić rozmiar i rozdzielczość 300 zdjęć
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Jak hurtem zmienić rozmiar i rozdzielczość 300 zdjęć  (Przeczytany 11776 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
tatulek550
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 46
Galeria Użytkownika

tatulek550


Zobacz profil
« : 12.08.2016, 20:47:21 »

Jak hurtem zmienić rozmiar i rozdzielczość 300 zdjęć? Przy tej samej nastawie. Coś podobnego już chyba było, ale nie umiem dogadać się z szukajką :-(
« Ostatnia zmiana: 25.08.2017, 13:58:07 wysłane przez be@ » Zapisane

--------------
Pozdrawiam
Czesław
Przy proponowaniu mi programów pamiętaj, że używam tylko LINUX, aktualnie Xubuntu 18.04 x64
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 13.08.2016, 05:58:19 »

Najprościej użyć pluginu BIMP - nie wiem tylko, jak wygląda w nim zmiana rozdzielczości, bo nie testowałam. Widzę, że ma taką opcję, ale nie wiem, czy nie jest to taka sztuczna zmiana.
Można by było także w ten sposób:
1. Utwórz sobie nowy obraz o docelowej rozdzielczości i wymiarach w cm (bo rozumiem, że chodzi o przygotowanie do druku?).
2. Otwórz wszystkie zdjęcia jako warstwy -  wystarczy zaznaczyć wszystkie pliki zdjęć i przeciągnąć na okno z utworzonym wcześniej obrazem.
3. Usuń warstwę Tło i dopasuj płótno do warstw w menu: Obraz
W ten sposób nadasz zdjęciom docelową rozdzielczość bez utraty jakości i zobaczysz, jakie będą ich rzeczywiste wymiary w nowej rozdzielczości oraz jak bardzo trzeba je będzie przeskalować i czy to w ogóle ma sens.
4. Przeskaluj obraz do docelowych wymiarów - skalowanie w górę spowoduje utratę jakości proporcjonalnie do wartości powiększenia.
5. I tu zaczynają się schody, gdyż trzeba wyeksportować każdą warstwę do osobnego pliku z zachowaniem rozdzielczości. Wyeksportujesz za pomocą skryptu: http://www.gimpuj.info/index.php/topic,34874.0.html. Niestety skrypt ten nie zapisuje w eksportowanych plikach informacji o rozdzielczości.
 Można jeszcze wypróbować skrypt: http://www.gimpuj.info/index.php/topic,34880.0.html - nie testowałam, więc nie wiem, czy ten zapisuje rozdzielczość.
Podsumowując, nie ma problemu z masową zmianą wymiarów, ale nie wiem, czy którykolwiek skrypt bądź plugin prawidłowo zapisze nową rozdzielczość.

 Jest jeszcze darmowy programik do zaawansowanego skalowania: Reshade - posiada opcję przetwarzania wsadowego i ustawienia rozdzielczości, ale tutaj też nie wiem, jak sobie poradzić z tą rozdzielczością. W sensie jak sprawdzić rzeczywiste wymiary zdjęć w nowej rozdzielczości. Kiedy zwiększysz samą tylko rozdzielczość, zachowując te same wymiary w cm, to program zwiększy wymiary obrazu w pikselach, co oczywiście kończy się pogorszeniem jakości. No ale nie wiem, co tak właściwie chcesz zrobić. Jeśli chcesz zwiększyć rozdzielczość nie zmniejszając wymiarów wydruku (w cm), lub nawet je zwiększając, to i tak nie unikniesz utraty jakości. Wtedy program Reshade sprawdzi się najlepiej, bo znacząco ogranicza utratę jakości i efekt skalowania w górę będzie znacznie lepszy niż w GIMP-ie.
« Ostatnia zmiana: 13.08.2016, 08:50:16 wysłane przez be@ » Zapisane
MareroQ
Użytkownik

Reputacja: 13 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 584
Galeria Użytkownika

MareroQ


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 13.08.2016, 06:58:37 »

W Reshade blokada rozmiaru (w px) lub powiększenia (w %) jest dostępna w zakładce Przetwarzanie wsadowe.
Niestety Reshade nie obsługuje przezroczystości (kanału alfa) więc nie do wszystkich typów plików jest odpowiedni.
Oprócz BIMP (najnowsza wersja to 1.17) warto spróbować programu XnConvert (1.73) który ma rewelacyjną możliwość dodawania ok. 80 akcji.
http://www.xnview.com/en/xnconvert/


* Blokada w Reshade.png (10.69 KB, 448x234 - wyświetlony 456 razy.)

* Akcje w XnConvert.png (21.41 KB, 785x624 - wyświetlony 555 razy.)
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 13.08.2016, 07:26:17 »

Chodziło mi o stosunek wymiarów w pixelach do rozdzielczości i wymiarów wydruku w cm/mm. Jeśli zwiększymy rozdzielczość obrazu zachowując te same wymiary w px, to zmniejszą się wymiary wydruku w cm. Jeśli chcemy uzyskać te same wymiary wydruku zwiększając rozdzielczość, siłą rzeczy wymiary w pikselach zostaną zwiększone. Warto mieć nad tym kontrolę i widzieć jak bardzo trzeba będzie przeskalować w górę obraz, aby uzyskać wybraną rozdzielczość i wymiary wydruku. Może się bowiem okazać, że zdjęcie wymaga zbyt dużego zwiększenia wymiarów w pikselach i nie ma sensu tego robić ze względu na znaczną utratę jakości.
 Jeśli ktoś chce zmieniać rozdzielczość zdjęć, to na ogół chodzi właśnie o jej zwiększenie na potrzeby wydruku. W przypadku skalowania w górę GIMP oraz pluginy takie jak BIMP, oraz jak podejrzewam także programy typu XnConvert, po prostu zwiększą wymiary i rozdzielczość, natomiast Reshade dodatkowo skompensuje (w jakimś tam stopniu) utratę jakości, w rezultacie czego uzyskana grafika będzie znacznie lepiej wyglądać. Ponadto programy takie jak Reshade mają więcej metod interpolacji niż GIMP.
« Ostatnia zmiana: 13.08.2016, 08:48:18 wysłane przez be@ » Zapisane
MareroQ
Użytkownik

Reputacja: 13 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 584
Galeria Użytkownika

MareroQ


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 13.08.2016, 09:38:48 »

Możliwe, że przydatnym (nie tylko dla początkujących użytkowników) dla zrozumienia (i szybkiego wyliczenia) tego co napisałaś może być użycie "Prostego przelicznika pixeli na centymetry lub milimetry" (ogólnodostępny w sieci ale z błędem gramatycznym "centrymetry" - w zał. z poprawką)
Reshade posiada wbudowane filtry (np. odszumiania czy wyostrzania - co można dodać w BIMP-ie GIMP-a) ale przede wszystkim bardzo wygodną opcję dopasowania automatycznego i dobrego podglądu. Typowego wyboru metody interpolacji (jezeli myślimy o tzw. próbkowaniu Lanczos, liniowym czy Gaussian) w Reshade nie znalazłem  Mrugnięcie w przeciwieństwie do XnConvert który oferuje aż 9 takich metod.


* PPPnC.png (31.3 KB, 647x347 - wyświetlony 433 razy.)
* Przelicznik.zip (49.29 KB - pobrany 112 razy.)
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 13.08.2016, 09:52:32 »

Faktycznie, w Reshade nie można sobie wybrać metody interpolacji, musiałam pomylić z BenVista PhotoZoom, ale prawdopodobnie stosuje jakąś bardziej zaawansowaną metodę niż GIMP. W BenVista PhotoZoom jest tych metod 12, w tym bardzo dobra S-Spline Max.
W XnView jest 10, w GIMP tylko 4. Podejrzewam, że XnConvert ma te same możliwości co XnView. Niestety w XnView nie udało mi się uzyskać tak dobrego wyniku skalowania jak w Reshade czy BenVista PhotoZoom, ale nie używałam dodatkowo żadnych filtrów. Na pewno takie dodatkowe filtrowanie "na piechotę", aby zredukować artefakty i inne niedoskonałości powstałe na skutek skalowania byłoby trudniejsze i bardziej uciążliwe. Dlatego jeśli trzeba dość mocno te wymiary zmienić, szczególnie w górę, zdecydowanie najlepiej użyć Reshade lub podobnego programu, który specjalizuje się w skalowaniu i zrobi to automatycznie.
« Ostatnia zmiana: 13.08.2016, 11:05:21 wysłane przez be@ » Zapisane
tatulek550
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 46
Galeria Użytkownika

tatulek550


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 15.08.2016, 01:35:18 »

Nie chcę zmieniać wymiarów. Interesuje mnie tylko zmiana pixelów z 72.000 na 720.000 w pionie i poziomie. A co do programów, to tylko działające na Linuksie. XnView ma wersję XnConvert-linux.deb i to mnie cieszy. Uśmiech
Zapisane

--------------
Pozdrawiam
Czesław
Przy proponowaniu mi programów pamiętaj, że używam tylko LINUX, aktualnie Xubuntu 18.04 x64
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 15.08.2016, 06:12:14 »

Co to w ogóle znaczy "zmiana pixelów" Powtórz proszę Wcześniej pisałeś, że chcesz zmienić wymiary i rozdzielczość. Rozdzielczość jest ściśle powiązana z wymiarami w pikselach. Zwiększenie rozdzielczości automatycznie zwiększy wymiary w px. Do czego właściwie potrzebujesz tak wielkiej rozdzielczości? Do druku na ogół wystarcza 300 - 350 PPI (pikseli na cal)... Najlepiej napisz wyraźnie o co chodzi i do czego jest Ci to potrzebne. Zmiana z 72 na 720 to bardzo duże powiększenie, zdjęcia stracą na jakości. W tym wypadku zdecydowanie powinieneś użyć programu typu Reshade. Niestety, z tego co widzę sam Reshade jest dostępny tylko na Windows, ale zapewne są jakieś programy do skalowania z maksymalnie ograniczoną utratą jakości na Linuksa.
XnView ma wersję XnConvert-linux.deb i to mnie cieszy. Uśmiech
Jeśli masz XnView, to nie musisz dodatkowo instalować XnConvert. W samym XnView można bez problemu przetwarzać zdjęcia w trybie wsadowym, skalować i zapisywać różne sekwencje filtrów. Sama używam od dawna XnView i zdarzało mi się z tej opcji korzystać. No chyba, żeby na Linuksie było inaczej?
« Ostatnia zmiana: 15.08.2016, 09:31:30 wysłane przez be@ » Zapisane
tatulek550
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 46
Galeria Użytkownika

tatulek550


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 15.08.2016, 18:35:25 »

Rozłożyłem plik.flv na klatki celem poprawienia ich, ale do tego celu muszę na początek zmniejszyć kolorowe kwadraciki. Pisałem o rozmiarze i rozdzielczości, bo coś mi się zdaje, że jakiś podobny wątek był kilka lat temu. A ten konwerter super działa. 300 zdjęć, 72.000 > 720.000 px załatwił w 1,5 godziny bez zmiany wymiarów.
« Ostatnia zmiana: 15.08.2016, 18:52:34 wysłane przez tatulek550 » Zapisane

--------------
Pozdrawiam
Czesław
Przy proponowaniu mi programów pamiętaj, że używam tylko LINUX, aktualnie Xubuntu 18.04 x64
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 15.08.2016, 18:48:42 »

Jak można zmienić 72 px na 720 px bez zmiany wymiarów w pikselach? To jest niemożliwe... Chyba, że to nie o rozdzielczości mowa, ale w takim razie nie mam pojęcia, o co Tobie chodzi i co Ty tam robisz.
Zapisane
tatulek550
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 46
Galeria Użytkownika

tatulek550


Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 15.08.2016, 18:59:57 »

http://www.translatorscafe.com/cafe/PL/units-converter/digital-image-resolution/3-4/punkt%2Fcal-piksel%2Fcal/ przypatrz się tym kotom. Chodzi o kota bardziej płynnego niż ten złożony z kolorowych klocków

Scalenie postów: 15.08.2016, 19:11:29 (używaj opcji Modyfikuj!)
Coś nie chce się dodać. Co robię? Podjąłem się umyć okna w części filmiku reklamowego.
« Ostatnia zmiana: 15.08.2016, 19:11:29 wysłane przez be@ » Zapisane

--------------
Pozdrawiam
Czesław
Przy proponowaniu mi programów pamiętaj, że używam tylko LINUX, aktualnie Xubuntu 18.04 x64
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 15.08.2016, 19:09:23 »

Takie rozpikselowanie pojawia się właśnie po przeskalowaniu obrazu w górę, gdy rozdzielczość jest zbyt mała w stosunku do wymiarów. Trzeba by więc było zmniejszyć wymiary, żeby się go pozbyć, lub jeśli nie jest zbyt mocno widoczne, to można użyć jakichś filtrów do wygładzania. Chociaż sztuczne zwiększenie rozdzielczości zdaje się, że może nieco rozmyć obraz i przez to zniwelować taki efekt. Prawdę mówiąc nigdy tego nie sprawdzałam. Nadal jest to dla mnie niejasne, co tam ten XnConvert takiego zrobił, że niby zmienił rozdzielczość nie zmieniając wymiarów w px i jeszcze do tego poprawił jakość.

@Edycja:
Z ciekawości otworzyłam sobie taki rozpixelowany obrazek w XnView i zmieniłam mu DPI z 72 na 1000, ale w żaden sposób nie wpłynęło to na jego wygląd. Oczywiście bez zmiany wymiarów była to praktycznie tylko zmiana informacji o DPI, czyli takie jego sztuczne podbicie. Nie widzę sensu takiej operacji, ale może czegoś nie wiem...
« Ostatnia zmiana: 15.08.2016, 19:40:22 wysłane przez be@ » Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Jak hurtem zmienić rozmiar i rozdzielczość 300 zdjęć
Skocz do: