Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Tekst wzdłuż ścieżki: brak odpowiedzi programu
Strony: 1 2 [Wszystkie]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Tekst wzdłuż ścieżki: brak odpowiedzi programu  (Przeczytany 7590 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Pyrka
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 10
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« : 10.08.2016, 20:31:23 »

Borykam się z pewnym problemem. Chcę zrobić pieczątki i w nich zaokrąglony napis. Chce go zrobić na ścieżce i kiedy zaznaczam na napis i robię tek za ścieżką zawiesza mi się program i pojawia brak odpowiedzi Skwaszony

http://images76.fotosik.pl/808/cc43b662514ea728gen.png

Usunęłam cały program i wszystkie pliki z nim związane, pobierałam kilka wresji i na każdej mam ten sam błąd. Nie wiem jak mam sobie z tym poradzić :/

//be@: Poprawiłam tytuł. Przeczytaj: http://www.gimpuj.info/index.php/topic,62496.0.html pkt.3

« Ostatnia zmiana: 31.10.2017, 21:32:35 wysłane przez be@ » Zapisane
Krzywol
Gość
« Odpowiedz #1 : 10.08.2016, 20:44:18 »

Rysujesz ścieżkę, tutek na ścieżki masz w tutorialach. Potem piszesz w miejscu zbliżonym do ścieżki. Klikasz prawym przyciskiem myszy na tekst i wybierasz opcję rysuj wzdłuż ścieżki. Powodzenia.

To
« Ostatnia zmiana: 11.08.2016, 07:05:57 wysłane przez Krzychu58 » Zapisane
Pyrka
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 10
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 10.08.2016, 21:03:11 »

Robiłam napis jak ten na youtube, dwa razy mi się udało i później program zaczął się wieszać za każdym razem i nawet zamina nie pomogła.

https://youtu.be/RyRCFuifmTg?t=264
Zapisane
Krzywol
Gość
« Odpowiedz #3 : 10.08.2016, 21:20:11 »

Podejrzewam, że któryś krok był niedokładny. Raczej mało prawdopodobne, żeby program nie ogarnął tak małego obrazka.
Zapisane
Pyrka
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 10
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 10.08.2016, 21:27:39 »

Tylko, że najlepsze jest to, że dwie pieczątki udało mi się zrobić zanim się to działo.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Online Online

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 403
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 11.08.2016, 00:25:40 »

I poza brakiem odpowiedzi nie ma żadnego komunikatu? Na Twoim zrzucie w ogóle nie widać ścieżki. Może z tą ścieżką jest coś nie tak? Daj zrzut (w pełnym rozmiarze, nie miniaturę) z widoczną aktywną ścieżką.
 Poza tym takie okrągłe pieczątki to najlepiej tworzyć za pomocą opcji: Plik -> Utwórz -> Logo -> Napis na okręgu.
« Ostatnia zmiana: 11.08.2016, 05:56:25 wysłane przez be@ » Zapisane
Pyrka
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 10
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 11.08.2016, 22:08:14 »

Wyskakuje okienko z wyszukiwaniem błędu i wtedy zamyka program.
W poniedziałek wywalam cały system z kompa i wgrywam na nowo, bo i tak już muszę, może to też coś da Uśmiech

http://images78.fotosik.pl/812/8576bd70563a4585gen.png

Działało normalnie i nagle bum i nawet jak napis chce przesunąć lub obrócić mi się zawiesza. Jak robiłam większe obrazki czy tapety takiego czegoś nie miałam Skwaszony

Rozpisze wam krok po kroku jak to robię xd:
-Utwórz nowy 300x300 warstw.przezroczysta
-biorę zaznaczenie epliptyczne
-pędzelkiem robię na lini kropkę i zaznaczam rysuj wzdłuż zaznaczenia
-później: powiększ i znowu rysuje wzdłuż zaznaczenia
-zmniejszam zaznaczenie o 35% żeby zmieścić napis w środku
-dodaje nową warstwe i napis
-nową warstwę robie edycja: przekształć na ścieżkę
-robie napis "rysuj za ścieżką --- i tu mi się wiesza program, czasem zadziała dalej Skwaszony
-jeśli się uda robie napis niewidoczny i na poprzedniej warstwie: zaznaczenie ze ścieżki
-wypełniam kubkiem na kolor np. zielny
-chce obrócić napis i przesunąć wtedy się moja praca kompletnie kończy bo się program wyłącza i wyskakuje brak odpowiedzi


Tylko nie wiem czy mnie rozumiecie ;c
« Ostatnia zmiana: 11.08.2016, 22:23:01 wysłane przez Pyrka » Zapisane
Krzywol
Gość
« Odpowiedz #7 : 11.08.2016, 22:47:10 »

Nie wywalaj systemu z kompa, bo to nie wina systemu tylko twoja. Nie robisz wg tutoriala. W każdym razie nie dość dokładnie.

My Ciebie bardzo dobrze rozumiemy, ty nas trochę gorzej, ale to się da załatwić.
Generalnie prawdopodobnie zapomniałeś coś tam kliknąć tzn.
Jak już masz ścieżkę, to sprawdź na zakładce ścieżki. ( Ten tutorial o ścieżkach naprawdę nie gryzie. Mógłbyś go przeczytać- byłoby ci łatwiej)  Na tej paletce z warstwami 3 zakładka to zakładka ścieżek, jak tam klikniesz, To widzisz, czy masz ścieżki i jakie. I teraz uważaj zanim zaczniesz pracować ze ścieżką musisz mieć ja zaznaczoną tzn klikasz i podświetla się nazwa wybranej ścieżki. Wtedy GIMP wie na jakiej ścieżce ma pracować-rozumiesz?
Teraz dopiero używasz narzędzia tekst i wpisujesz tekst w wybranym przez siebie kolorze. Gdy jeszcze cały czas masz otwartą ta rameczkę do wpisywania tekstu klikasz na nią prawym przyciskiem i wybierasz tekst wzdłuż ścieżki
Nie potrzeba przekształcać tekstu na ścieżkę ponieważ w wyniku tej operacji przed chwilą GIMP już to zrobił.
Rób po kolei i dokładnie każdą rzecz i będzie OK.



Zapisane
Pyrka
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 10
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 11.08.2016, 23:04:54 »

No okej, spróbuje zrobić według tutoriala tak jak mówisz i zobaczymy czy będzie dobrze, ale dopiero znajde czas od poniedziałku, więc temat można zamknąć i jak coś poproszę o otwarcie Uśmiech No chyba, że może zostać cały czas otwarty.

btw.jestem dziewczyną XD
Zapisane
Krzywol
Gość
« Odpowiedz #9 : 11.08.2016, 23:27:10 »

przepraszam nie spojrzałem.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Online Online

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 403
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 12.08.2016, 04:34:33 »

Z samego opisu to ciężko coś dokładnie wywnioskować.
-pędzelkiem robię na lini kropkę i zaznaczam rysuj wzdłuż zaznaczenia
Po co ta kropka?

-później: powiększ i znowu rysuje wzdłuż zaznaczenia
-zmniejszam zaznaczenie o 35% żeby zmieścić napis w środku
-dodaje nową warstwe i napis
Po co nowa warstwa? Kiedy wpisujesz tekst narzędziem tekstowym, to warstwa tekstowa tworzona jest automatycznie.

-nową warstwę robie edycja: przekształć na ścieżkę
Tu trzeba kliknąć na warstwę tekstową, nie jakąś inną.

-robie napis "rysuj za ścieżką --- i tu mi się wiesza program, czasem zadziała dalej Skwaszony
-jeśli się uda robie napis niewidoczny i na poprzedniej warstwie: zaznaczenie ze ścieżki
Tutaj już nie do końca rozumiem, co opisujesz. Trzeba mieć aktywną wybraną ścieżkę, aby utworzyć z niej zaznaczenie, warstwa nic do tego nie ma. I po co używasz opcji "Rysuj wzdłuż ścieżki"? Rysowanie wzdłuż ścieżki utworzonej z tekstu, to faktycznie mogłoby zawiesić program, bo taka ścieżka jest bardzo skomplikowana, aczkolwiek nigdy tego nie próbowałam, bo nie wiem czemu miałoby to służyć.

 Jak dodajesz zrzut, to proszę, wstawiaj go w pełnych wymiarach, nie przeskalowany, bo na takiej miniaturze, to psińco widać. Możesz co najwyżej wykadrować, tak aby nie było tam zbędnych elementów, tylko to, co istotne dla rozwiązania problemu. I wciąż nie dajesz zrzutu z widoczną ścieżką. Nic mi nie przyjdzie z oglądania zaznaczenia. Chciałam zobaczyć, czy ścieżka na którą chcesz wstawić tekst wygląda prawidłowo. Otwórz okienko ścieżek, zaznacz ścieżkę i włącz jej widoczność, wybierz narzędzie ścieżek i kliknij w ścieżkę, aby było widać węzły, po czym dopiero wtedy wykonaj zrzut ekranu. Przykładowo tak to mniej więcej powinno wyglądać:



Możliwe jednak, że wykonujesz wszystko prawidłowo, ale to właśnie coś w systemie jest problemem, skoro GIMP aż tak się wiesza. Jednak nie widząc, co tam się dzieje, nie jestem w stanie odgadnąć. Dlatego właśnie potrzebny jest odpowiedni zrzut.
« Ostatnia zmiana: 12.08.2016, 08:23:53 wysłane przez be@ » Zapisane
Pyrka
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 10
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 12.08.2016, 08:49:49 »

O to Ci chodzi?






Robię to według tego linku z YT co dałam wcześniej.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Online Online

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 403
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : 12.08.2016, 08:54:12 »

No i mamy odpowiedź Uśmiech Winna jest grunge'owa czcionka. Ścieżka powstała z takiej czcionki jest straszliwie skomplikowana i ma masę węzłów. Trzeba było jeszcze kliknąć na nią narzędziem ścieżek, to byś zobaczyła ile tam jest węzłów. Rysowanie wzdłuż takiej ścieżki, to już w ogóle nie jest możliwe i nie mam pojęcia, czemu miałoby służyć. Powiększ sobie widok, kliknij w tę ścieżkę narzędziem ścieżek i zobacz jak to wygląda. Każdy program by umarł od tego...
Jakbyś od początku dała taki zrzut, to już dawno by było wyjaśnione i nie rozpisywalibyśmy się niepotrzebnie zgadując.
Zapisane
Pyrka
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 10
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : 12.08.2016, 08:58:53 »

A jak bym robiła to samo tylko, że zwykłą czcionką?
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Online Online

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 403
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #14 : 12.08.2016, 09:02:18 »

Wtedy nie powinno być problemu. A takie przetarcia możesz sobie zrobić później na gotowym już napisie jakimś grunge'owym pędzlem, używając gumki albo maski warstwy. Ja polecam sposób z maską, wtedy można użyć także jakiejś tekstury.
I nie napisałaś, po co to rysowanie wzdłuż ścieżki. Jak chcesz dodać obramowanie, to można to zrobić inaczej.
Zapisane
Pyrka
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 10
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #15 : 12.08.2016, 09:08:28 »

Robiłam tak bo ktoś na yt tak robił i wydawał się to łatwy sposób, a że działało na początku to było dobrze Uśmiech
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Online Online

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 403
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #16 : 12.08.2016, 09:09:56 »

A dlaczego nie chcesz użyć proponowanej przeze mnie wcześniej opcji: Plik -> Utwórz -> Logo -> Napis na okręgu? Wtedy czcionka nie miałaby znaczenia.
Nie wiem co tam jest na tym filmiku, bo mi się go nie chce oglądać. Nie jest to przecież tutorial z naszego forum, więc może zawierać jakieś błędy. Na YT jest mnóstwo słabych tutoriali.
Zapisane
Pyrka
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 10
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #17 : 12.08.2016, 09:16:49 »

Spróbuje tym też, ale tam jest tylko jeden okrąg a ja chcę mieć dwa. I nie za bardzo wiem jak to poustawiać.

Z prostrzą czcionką działa tak jak robiłam, bynajmniej na razie Uśmiech
Zapisane
Krzywol
Gość
« Odpowiedz #18 : 12.08.2016, 09:29:06 »

Pyrko jeśli policzysz i powstawiasz sobie prowadnice, to nic nie stoi na przeszkodzie żeby narysować 3 okregi w odpowiednich odstępach i środkowy przekształcić na ścieżkę wzdłuż której pójdzie tekst.
Zapisane
Pyrka
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 10
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #19 : 12.08.2016, 09:32:23 »

DObrze, pośmigam jeszcze po tutorialach Uśmiech Najważniejsze, że wiem czemu mi się zawiesza i wiem już jak nie robić :p

Dziękuję wam za pomoc, bo dużo mi to dało Uśmiech
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Online Online

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 403
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #20 : 12.08.2016, 09:32:35 »

Pyrko jeśli policzysz i powstawiasz sobie prowadnice, to nic nie stoi na przeszkodzie żeby narysować 3 okregi w odpowiednich odstępach i środkowy przekształcić na ścieżkę wzdłuż której pójdzie tekst.
Nie zrozumiałeś Mrugnięcie Użytkowniczka pisała, że nie można utworzyć dwóch okręgów korzystając z opcji: Logo -> Napis na okręgu.

No ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby sobie później ten drugi okrąg dodać Uśmiech
Zapisane
Krzywol
Gość
« Odpowiedz #21 : 12.08.2016, 09:39:30 »

Aaaa, a ja taki niedomyślny jestem.
Zapisane
Strony: 1 2 [Wszystkie]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Tekst wzdłuż ścieżki: brak odpowiedzi programu
Skocz do: