Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjeDyskusjeGIMPWątek: Podręczniki drukowane do GIMPA po polsku.
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Podręczniki drukowane do GIMPA po polsku.  (Przeczytany 18155 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Młotowładny
Nowicjusz

Reputacja: 1 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 13
Galeria Użytkownika

Młotowładny


Zobacz profil
« : 29.07.2016, 23:38:32 »

Proszę o informacje na temat wydrukowanych podręczników do GIMPa.
Proszę o podpowiedzi z jakich książek można skorzystać aby nauczyć się GIMPa od podstaw.

Korzystam na razie z książki Gimp. Praktyczne projekty. Włodzimierza Gajdy.
Przeczytałem już kilka opinii na temat tego podręcznika na forum w osobnym temacie. Dla mnie, jako osoby uczącej się obsługi programu jest to póki co (jestem w 1/3 książki)dobry podręcznik prowadzący krok po kroku przez tytułowe projekty, omawiający jak wykonać ćwiczenia. Niestety, autor nie ustrzegł się błędów.

Znalazłem informacje o książce Gimp 2.8 : praktyczne wprowadzenie najwyraźniej zagranicznego autora Michaela Gradiasa. Wiem właściwie tylko tyle, że ta książka jest. Czy ktoś miał z nią kontakt i może się wypowiedzieć, ocenić użyteczność zwłaszcza pod kątem początkującego?

Czy znacie inne książki dostępne w Polsce, które mogą być przydatne dla początkujących?
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 29.07.2016, 23:42:22 »

Ale po co Ci książki, skoro wszystkiego można nauczyć się tutaj na forum? Są też videotutoriale na YT. Wg mnie szkoda kasy.
Jak masz z czymś problem, to zawsze możesz spytać w dziale Pomocna dłoń -> GIMP. Mogę nawet udzielić pomocy przez TeamViewer lub Skype.
Zapisane
Młotowładny
Nowicjusz

Reputacja: 1 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 13
Galeria Użytkownika

Młotowładny


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 30.07.2016, 06:59:21 »

Ale po co Ci książki, skoro wszystkiego można nauczyć się tutaj na forum?
Zakładam, że książki przedstawiają wiedzę w sposób usystematyzowany. Książka jest wygodna, bo w jednym miejscu jest zebrane wiele informacji i ćwiczeń.
Nie chcę wyszukiwać turtoriali, które służą do nauki podstaw spośród wielu tutroriali, które głównie mają na celu przestawienie jak coś zrobić, a nie objaśnić co służy do czego i jak działa.
Ja przyjąłem system taki, że nauka podstaw to nie zabawa z programem i wyszukiwanie sobie problemów, tylko na ile się da usystematyzowane poznawanie krok po kroku. Usystematyzowane dzięki książce. Nie muszę sam próbować układać planu.

Wg mnie szkoda kasy.
A czy ja pisałem o kupowaniu książek?

Są też videotutoriale na YT.
Na forum, na youtubie, na wielu stronach. To zostawiam sobie na później. Na szukanie wartościowych treści trzeba mieć czas.

Jak masz z czymś problem, to zawsze możesz spytać w dziale Pomocna dłoń -> GIMP.
Dzięki. Na pewno nie raz skorzystam, już mam kilka pytań. Jeśli nie dojdę do odpowiedzi sam to zapytam.

Mogę nawet udzielić pomocy przez TeamViewer lub Skype.
Dzięki, będę trzymał za słowo, ale to dopiero jak opanuję absolutne podstawy obsługo programu.

Wracając więc do sedna tematu:
Proszę Was o informacje na temat wydrukowanych podręczników do GIMPa.
Proszę też o podpowiedzi z jakich książek można skorzystać aby nauczyć się GIMPa od podstaw.
Zapisane
Krzywol
Gość
« Odpowiedz #3 : 30.07.2016, 09:01:17 »

@ Młotowładny
To co be@ próbowała ci przekazać, to to, że forum stanowi włansie taki podręcznik podstaw Gimp.
Jedyne co trzeba zrobić to je przejrzeć. Np na zakłądce Główna Masz

http://www.gimpuj.info/

Masz tak:
Podstawy GIMP-a - Wideotutorial!

Krótkie wprowadzenie do GIMP-a i jego interfejsu
FAQ - odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania i rozwiązania najczęstszych problemów
Zbiór ponad 300 tutoriali i poradników do GIMP-a

I to wprowadzenie do Gimpa i FAQ i wideotutorial są bardzo fajnym rozwiązaniem
Naprawdę możesz się dowiedzieć z nich jak obsługiwać program.

Później, gdy już znasz narzędzia -przechodzisz do Tutoriali. Gdzie nauczysz się używania narzędzi w elementarnych czynnościach.
Reszta, to Twoja wyobraźnia i kombinowanie poznanych narzędzi i technik i ćwiczenie, ćwiczenie, ćwiczenie.

Co do literatury, to dlatego napisałem to powyżej i dlatego powstało to forum, że program jest świetny.
Jest świetny ale niestety nie jest to Corel, ani Photoshop, za którymi stoją ogromne koncerny i wydawana jest masa podręczników. Wtedy jest konkurencja poziom literatury rośnie itp. itd.

Niestety w przypadku Gimpa nie jest tak fajnie. Właściwie nie ma z tego co wiem porządnego podręcznika do Gimpa. Artykuły jeśli się pojawiają, to jest to wybiórcze potraktowanie tematu. Książki? Za małą książeczkę zapłacisz 20 zł, a nie masz 1/4 tego co tu na forum. Wiem, bo sam szukałem

Czyli wydasz na gazety np 9+9+9 książkę 20 zł to już masz 47 zł,  a tylko 4 pozycje
Chętnych do zbicia kasy nie brakuje.
Dlatego moim zdaniem lepiej uczyć się z tego forum, zainwestować w kartkę i ołówek i uczyć się równolegle z Gimp rysunku odręcznego, a gdy nabierzesz wprawy kupić sobie tablet graficzny i rysować piórkiem.

Osoby, jak be@ naprawdę wiedzą co mówią, bo pracują z grafiką na codzień. Zadaj sobie trochę trudu sprawdź ile ma postów, ile razy była nagradzana za udzielanie pomocy na forum. To własną pracą, doświadczeniem, wiedzą i umiejętnością dzielenia się z innym zapracowała sobie na bycie Moderatorem forum.
Możesz spokojnie zaufać jej wiedzy w tym temacie.

Tak więc zapraszam do lektury forum i życzę wytrwałości w nauce Gimpa i sukcesów na tym polu w przyszłości.
Mam też nadzieję zobaczyć wkrótce Twoje prace.
Pozdrawiam
Krzysztof



Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 31.07.2016, 21:08:45 »

(...)Proszę Was o informacje na temat wydrukowanych podręczników do GIMPa.
Proszę też o podpowiedzi z jakich książek można skorzystać aby nauczyć się GIMPa od podstaw.
Raczej nikt Ci tu takich informacji nie poda, bo prawdopodobnie nikt spośród aktywnych obecnie użytkowników z takich książek nie korzystał. W każdym razie nic o tym nie wiem, ale mogę się mylić Język

Tutoriale są oznaczane wg stopnia trudności, zacznij od tych oznaczonych pojedynczą, zieloną kropką i najlepiej przerabiać te nowsze lub niedawno odświeżane. Jeśli czegoś w tutorialu nie rozumiesz, to zawsze możesz zapytać w wątku z tym poradnikiem, a ja się postaram odpowiedzieć. Książki niestety nie odpowiadają na zadane pytania, jeśli czegoś nie zrozumiesz Język
Zapisane
MareroQ
Użytkownik

Reputacja: 13 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 584
Galeria Użytkownika

MareroQ


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 01.08.2016, 04:55:53 »

Niestety nie miałem jeszcze okazji do zapoznania się, ze wzmiankowaną już na forum, najnowszą publikacją dot. Gimpa:

GIMP - naucz się tworzenia grafiki i obróbki zdjęć na przykładach (płyta + książka autorstwa Alicji Żebruń)
Komputer Świat z 13-07-2016
http://www.komputerswiat.pl/czasopismo/najnowsze-numery/2016/07/gimp-naucz-sie-tworzenia-grafiki-i-obrobki-zdjec.aspx
Jeżeli ktoś zapoznał się z tymi materiałami to proszę o komentarz (opinię).

Uzupełniająco do ww postów - odwiedzając strony KŚ warto natomiast zerknąć na przeszło 80 poradników:
http://www.komputerswiat.pl/poradniki/programy/gimp.aspx

ps. Nie ma lepszej alternatywy niż deklaracja Bei "pomocy przez TeamViewer lub Skype" - bo to więcej niż "prywatne korki".
Zapisane
Krzywol
Gość
« Odpowiedz #6 : 01.08.2016, 10:22:34 »

Ok w temacie książek zapomniałem dodać.
Jeśli chodzi o tą książeczkę, to ją widziałem szału nie robi i nie chiałem na nią wydawać pieniędzy.
Zapisane
Młotowładny
Nowicjusz

Reputacja: 1 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 13
Galeria Użytkownika

Młotowładny


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 01.08.2016, 13:51:44 »

Dzięki za cenne uwagi. Nie będę niczego co napisaliście kwestionował, rozumiem, że jako doświadczeni użytkownicy wiecie co piszecie.

Na pewno będę trzymać Beę za słowo.

Póki co pozostanę przy książce, której nieocenioną zaletą jest gotowy plan systematycznego zapoznania się z GIMPem. W międzyczasie przerobiłem kilka turtoriali, które dobrze uzupełniły kurs. Nie wszystkie tak samo, bo są różnej jakości.

Broszurkę z wydaną przez Komputer Świat widziałem. Biorąc pod uwagę to, że choćby podręcznik pana Gajdy jest znacznie lepszy, to nie warto się nią interesować. Nawet jak na "podręczniczek" za mało w niej treści, a na "wprowadzenie" to za mało konkretów. Nie wiem jaka jest zawartość dołączonej płyty, ale jeśli jakość jest taka jak broszurki (co jest prawdopodobne), to pozostanę przy swojej opinii.


Zapisane
Młotowładny
Nowicjusz

Reputacja: 1 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 13
Galeria Użytkownika

Młotowładny


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 06.03.2017, 23:08:36 »

Wraz z aktualnym wydaniem czasopisma PC Format (nr 4/2017) na dołączonej płycie jest dołączony plik pdf: Kurs Gimpa. Plik, zawierają publikowane w czasopiśmie artykuły, wszystkie 50 części, które się ukazały nim cykl został zamknięty. W sumie 109 stron. Od tekstów wprowadzających, po teksty pokazujące jak wykonać różne efekty.
Dla ekspertów pewnie nie będzie tam wiele interesującego, ale dla początkujących (a sam taki jestem) myślę, że warte uwagi.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 06.03.2017, 23:16:27 »

@Młotowładny - ciekawa informacja. Ciężko ocenić, czy warto zakupić, bo żadnej części tego kursu nie widziałam. Miałabym pewne obawy, co do jego aktualności, zwłaszcza tych wcześniejszych części. W sumie nawet nie wiem, kiedy kurs został zakończony i której konkretnie wersji GIMP-a dotyczył, a sporo się zmieniło od v.2.8, tymczasem nadchodzi v.2.10 gdzie będą kolejne zmiany.
Zapisane
Młotowładny
Nowicjusz

Reputacja: 1 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 13
Galeria Użytkownika

Młotowładny


Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 07.03.2017, 21:39:18 »

Kurs liczył 50 części. Jedna część w jednym wydaniu, a w roku było ich 12. Kurs trwał zapewne nieco ponad 4 lata. Zakończył się niedawno, czyli był publikowany zapewne od 2012/2013 roku.
Cały plik pdf to ok. 66mb. Czy aktualny? Myślę że na dziś najważniejsze informacje są aktualne.
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjeDyskusjeGIMPWątek: Podręczniki drukowane do GIMPA po polsku.
Skocz do: