Zachęcony wypowiedzia MareroQ
Zachęcony wypowiedzia MareroQ
W kompilacji Partha GIMP 2.9.3 z dnia 26.04.2016r nie było jeszcze NIC Collection. Pojawiła się ona w kompilacji GIMP 2.9.3 z dnia June 17 2016r
Kiedy instalowałem NIC Collection Standalone (11-04-2016r) oprogramowanie pobierałem z:
https://www.google.com/nikcollection/products/hdr-efex-pro/ nikcollection-full-1.2.11
Do dzisiaj nic się nie zmieniło w aktualności tej wersji.
Co mamy w pakiecie?
• Analog Efex Pro 2 - nadawanie fotografiom wygląd charakterystyczny dla starodawnych aparatów, klisz i soczewek.
• Color Efex Pro 4 - cała masa filtrów do korekcji kolorów, retuszu i uzyskiwania niezwykłych efektów i to z możliwością ustawiania parametrów. (w plugin trzeba wprowadzić drobne poprawki aby wyświetlał się m.in. jako "<Image>/Filters/Nik Collection/Color Efex Pro 4" Ścieżka do pluginu podana przez Partha jest poprawna!)
• HDR Efex Pro 2 - świetny zestaw presetów do HDR. Naprawdę jest w czym wybierać. I oczywiście dostęp do ustawień. Ważne, żeby nie przegiąć, bo niektóre dają bardzo abstrakcyjny i nieładny efekt.
• Sharpener Pro 3 - mimo niewielu ustawień, ten filtr działa wyśmienicie, wyostrzy wszystko jak trzeba i zostawi w spokoju to czego nie powinien ruszać. Mamy tutaj w zasadzie dwa niezależne filtry, które działają nieco inaczej.
• Dfine 2 - usuwa szumy ze zdjęcia. Trzeba uważać na portretach, bo mogą wyjść plastikowe. Umiejętne połączenie tego filtra z Sharpener daje wspaniały efekt.
• Silver Efex Pro 2 - tworzenie zdjęć czarnobiałych. Nie tylko desaturacja czy mieszanie kanałów, możliwości jest dużo więcej. Dochodzą efekty starych klisz i zarysowań, dzięki czemu możemy otrzymać fotografie z początku XX wieku.
• Viveza 2 - ustawienia koloru i tonacji fragmentu zdjęcia bez konieczności stosowania skomplikowanych masek i zaznaczeń.
Konieczna jest znajomość czym jest technologia U Point ™ i jak to działa.
Co to jest U Point ™?
Mówiąc w skrócie, Technologia U Point ™ opracowana przez Nik Software, jest selektywnym narzędziem do edycji obrazów. Zostało ono zaprojektowane, aby umożliwić fotografom i edytorom graficznym zidentyfikować obszar problemu i zmienić go za pomocą zaledwie kilku kliknięć myszką. Wystarczy wskazać na obiekt lub obszar, a następnie poprawić lub naprawić.
Narzędzie to zostało zaprojektowane tak, aby było intuicyjne i wszechstronne. Aby kontrolować tonalność i kolor określonego obiektu, należy umieścić punkt kontrolny w celu zidentyfikowania go, a następnie można dodać dodatkowe punkty kontrolne, aby wykonać odpowiednie dalsze korekty.
Rys. U Point
Poprzez umieszczenie punktu kontrolnego w określonym miejscu w obrazie pozwala wybrać różne ulepszenia, które chcemy wykonać na obrazie. Wartości oznaczone każdym punktem kontrolnym są pod wpływem suwaka rozmiaru, która dyktuje, ile efektu chcemy wprowadzić na swoim obrazie.
Oprogramowanie jest w stanie odczytać wartości pikseli RGB (czerwony, zielony i niebieski) i obszar lokalizacji poprzez umieszczenie punktów kontrolnych. wylicza również konkretne wartości nasycenia, odcienia i jasności w połączeniu z innymi szczegółami obrazu, aby wygenerować unikalny raport Charakterystyki pikseli. Dane są następnie umieszczane w inteligentnej funkcji mieszania, w której użytkownik jest w stanie kontrolować różne aspekty, które zawierają nasycenie, barwę i nasycenie i ton kolorów. Korekty te są wykonane odpowiednimi suwakami przymocowanymi do punktu kontrolnego.
Główną ideą jest to, że punkt kontrolny tworzy niejawną maskę, która ogranicza efekt zmiany kolorów w innych obszarach obrazu.
Głównym wyzwaniem, dla większość fotografów podczas edycji jest to, że większość kontroli ma globalny wpływ na obraz technologia U Point™ umożliwia nam selektywną edycję, która jest podstawowym wymogiem specjalnie do produkcji dobrej jakości zdjęć HDR.
Na przykład, w Dfine 2, punkty kontrolne pozwalają wybiórczo stosować redukcję szumów podczas gdy w Viveza 2, punkty kontrolne zapewniają selektywny kolor i kontrolę światła.
Każdy punkt kontrolny tworzy swoją selekcję opierając się na charakterystykach koloru obiektu, na który został umieszczony punkt kontrolny. Cechy te obejmują (red, green, blue, hue, saturation, Brightness), czerwony, zielony, niebieski, odcień, nasycenie, jasność oraz lokalizację wybranego obiektu. Technologia U Point następnie tworzy automatycznie selekcję, opierając się na podobieństwie innych obiektów i obszarów w obrazie do wybranego obiektu. Następnie można kontrolować jak dużą selekcję (zaznaczenie) stworzyć używając wbudowany w każdym punkcie kontrolnym suwak Rozmiar (Size). Dodając kilka punktów kontrolnych do tego samego obrazu, można utworzyć więcej i bardziej precyzyjne selekcje i wpływ jednocześnie na wiele części obrazu.
Narzędzie, które daje nam największe możliwości to Color Efex Pro 4. Znajdziemy w nim 55 różnych, gotowych filtrów, możemy modyfikować je tak by znaleźć swój ulubiony styl edycyjny, nadadzą one zdjęciom ciekawego wyglądu, możemy zmienić kolorystykę zdjęcia, nadać mu ciepłej lub zimnej barwy. Bardzo przydatne jest narzędzie pozwalające poprawić balans bieli – wystarczy tylko wskazać biały punkt, a narzędzie dopasuje resztę obrazka do niego. Równie ciekawym narzędziem jest “Detail Extractor”, który wydobywa szczegóły z naszego zdjęcia. Nie sposób opisać wszystkich efektów, ale właściwie każde zdjęcie obrobione w Color Efex Pro 4 może wyglądać jak profesjonalne.
Generalna uwaga:
żaden z pluginów NIK nie obsługuje plików RAW.
W swojej wtyczce (ShellOut_Standalone_PL.py) nie wprowadziłem HDR Efex Pro 2.
Powód jest prosty, standardowa technika HDR łączy dwa lub więcej obrazów razem, ShellOut przechodzi tylko z bieżącej warstwy do wywołania zewnętrznego programu. Tak więc moim zdaniem, nie ma sensu, aby dodać HDR Efex Pro 2. To co uzyskamy jeśli wtyczkę zastosujemy, to pseudo HDR.
Dlatego, HDR Efex Pro lepiej otwierać jako autonomiczny (standalone) program.
Używamy plików JPEG lub TIFF jako dane wejściowe do programu.
W trybie autonomicznym mogą pracować również:
Analog Efex Pro, Color Efex Pro, Silver Efex Pro.
[Wersja standalone jest to osobna aplikacja niewymagająca do poprawnego działania innego programu np. GIMP-a.]
Muszę zwrócić uwagę na różnice w kompilacjach umieszczanych na stronie Partha, np. wersje Portable:
GIMP 2.9.5 64-bit Experimental portable
oraz
GIMP 2.9.5 64-bit Color Corrected Experimental portable - ta wersja jest oparta na łatce (patch) opracowanej przez Panią Elle Stone, (Aktualizacja z lipca 2016r) będzie ona zaspakajać potrzeby cyfrowych artystów i fotografów, którzy pracują w przestrzeniach kolorów innych niż sRGB.
http://ninedegreesbelow.com/photography/patch-gimp-in-prefix-for-artists.html Obydwie wersje mają więc zasadnicze różnice, widać to m.in. na poniższych dwóch zrzutach:
Experimental portable Color Corrected Experimental
Co mam do powiedzenia w zakresie Panorama Stitcher
Oprogramowanie ściągamy z:
http://research.microsoft.com/en-us/um/redmond/projects/ice/ Jaką wersję ściągnąć oraz jak zainstalować wszystko jest na stronie, wersja 2.0.3.0. 64 bit i 32bit.
Po zainstalowaniu pojawia się w:
C:\Program files\Microsoft Research\Image Composite Editor\ICE.exe
Sposób postępowania jest bardzo prosty:
1. Otwieramy pierwszy plik z zapisanej panoramy
2. Teraz Plik => Otwórz jako warstwy… otwieramy po kolei pozostałe pliki wchodzące w skład panoramy
3. Dalej Filtry => klikamy Panorama Stitcher, kolejno otwierane są pliki i po chwili otworzy się Image Composite Editor a w nim w kroku, => 1, Import widzimy nasze wszystkie pliki panoramy.
4. Klikamy 2. Stitch i dalej można skorzystać z:
http://zbyma.gimpuj.info/Poradnik%20-%20Microsoft%20ICE-%20prawie%20automatyczne%20laczenie%20zdjec%20w%20panoramy.pdf 2009r
Teraz jest nowsza wersja programu, ale jest to wprowadzenie do zagadnienia panoram.
W internecie jest dużo poradników, to jest tylko wprowadzenie
Pozdrawiam