Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: 1 [2] 3  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Obsługa CMYK - SEPARATE +  (Przeczytany 61104 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
biazol
Gość
« Odpowiedz #14 : 20.08.2008, 02:04:00 »

Ja to zrobiłem tak http://alternatywy.blogspot.com/2008/04/gimp-i-cmyk.html
i u mnie działa. Przynajmniej na ekranie.
Jest tam kilka zrzutów ekranowych. M.in. umiejscowienie Separate+ w programie i wygląd wyciągów barwnych.
« Ostatnia zmiana: 26.08.2008, 17:04:55 wysłane przez biazol » Zapisane
kordix
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.6
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 35
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #15 : 25.08.2008, 18:54:03 »

To super. Trzeba spopularyzować ten poradnik.
Tylko:
Cytuj
Pobierz ze strony Adobe profile ICC, rozpakuj je i wrzuć do katalogu (w większości przypadków) C:/Program files/Common files/Adobe/Color/Profiles.
Może jakiś link do tych profili? Bo właściwie nie wiem co to jest...
Zapisane

sela
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #16 : 25.08.2008, 20:13:49 »

Wszystko ok tylko jak ktoś używa Linux to zaczyna się problemik bo nie mam C:\... tylko troszkę inaczej jakieś pomysły ? Jest do tego jakieś rozwiązanie ?  Płacz
Zapisane
mmiicc
√ ι ק

Reputacja: 14 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 1 423
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #17 : 25.08.2008, 21:05:00 »

W Ubuntu powinieneś mieć katalog
Kod:
/usr/share/color/icc
i w nim możesz umieszczać profile kolorów. Kiedy w GIMP-ie wybierzesz "Preferencje", kliknij opcję: "Zarządzanie kolorami"



Potem wybierz "Profil CMYK", "wybór koloru z dysku" i powinieneś mieć widoczny ten właśnie katalog

Zapisane

Śledź gimptools.pl na  lub Identi.ca
kordix
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.6
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 35
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #18 : 25.08.2008, 23:03:37 »

Hej a ktoś może da link? To by ułatwiło mnie i innym sprawę.
Zapisane

biazol
Gość
« Odpowiedz #19 : 25.08.2008, 23:40:12 »

Od niedawna moim drugim systemem jest Ubuntu, ale tam jeszcze nie instalowałem Separate+.

Oto profile ICC:
1) dla Linuksów
http://www.adobe.com/support/downloads/iccprofiles/iccprofiles_linux.html
2) dla Windowsów
http://www.adobe.com/support/downloads/iccprofiles/iccprofiles_win.html

Trochę wiedzy:
"Stowarzyszenie International Color Consortium (ICC) zostało założone przez grupę producentów działających w branży poligraficznej i drukarskiej, a jego celem była standaryzacja rozwiązań i narzędzi sterujących mechanizmami zarządzania kolorem. Profile ICC stanowią sposób na opisanie charakterystyki urządzeń takich jak skanery, maszyny drukarskie i drukarki. Konwersja między profilami następuje dopiero w momencie naświetlenia projektu."
[źródło: Claudia McCue, <i>Profesjonalny druk. Przygotowanie materiałów</i>, Helion, 2007].
Wynikałoby z tego, że nie trzeba dostarczać do drukarni w CMYK-u, że wystarczyłby plik w RGB, ponieważ to drukarnia konwertuje przestrzeń kolorów. Niestety, nie jestem wystarczająco doświadczony, aby coś więcej o tym powiedzieć.
Zapisane
kordix
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.6
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 35
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #20 : 26.08.2008, 10:16:45 »

Ok, dzięki. Pobrałem te profile i zainstalowałem plugin... ale w menu obraz to "separate" się po prostu nie wyświetla...

Czy ktoś miał podobny problem? Ktoś wie jak go rozwiązać?
Zapisane

mmiicc
√ ι ק

Reputacja: 14 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 1 423
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #21 : 07.09.2008, 14:01:55 »

Dla zainteresowanych:

Wyszła nowa wersja Separate+ 0.5.2. i jest po polsku (przetłumaczył Zbigniew Małach).
W załączniku podaję archiwum w którym są źródła do kompilacji oraz binarki dla Windowsa (binarki są w folderze "bin").


 

* separate-0.5.2.zip (188.27 KB - pobrany 545 razy.)
Zapisane

Śledź gimptools.pl na  lub Identi.ca
Zbyma72age
√ ι ק

Reputacja: 85 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 550
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #22 : 20.10.2008, 19:18:01 »

Może w ogóle zrobić taki poradnik jak to wszystko zainstalować? Bo z tego co widzę to dobry plugin. Jego spopularyzowanie może dobrze usunąć twierdzenie, że gimp jest gorszy od photoshopa (no, bynajmniej że jest dużo gorszy...).

Przydałyby się tylko dobre chęci kogoś oświeconego.

Szanowny kolego polecam zajrzeć do działu Tutoriale / Inne a tam jest:
Co nowego w GIMP-ie v 2.4 cz.9 Zarządzanie Kolorami w GIMP-ie oraz Separate+
Opublikowany 30.03.2008r
Przy okazji informuję że można ściągnąć już nowszą wersję pluginu 0.5.3 ze strony http://cue.yellowmagic.info/softwares/separate.html
Od 0.5.2 jest po instalacji już polska wersja językowa.
 
Pozdrawiam
Zapisane
MrMoon
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 5
Galeria Użytkownika

MrMoon


Zobacz profil
« Odpowiedz #23 : 24.12.2008, 09:12:11 »

Cytat: biazol
Wynikałoby z tego, że nie trzeba dostarczać do drukarni w CMYK-u, że wystarczyłby plik w RGB, ponieważ to drukarnia konwertuje przestrzeń kolorów. Niestety, nie jestem wystarczająco doświadczony, aby coś więcej o tym powiedzieć.
Oj teoria jest zawsze piękna Język, a w praktyce to już jest zupełnie inaczej Uśmiech
Jest tyle zależności wpływających na to jak powinien być przygotowany plik do druku.
Są drukarnie i drukarnie, są różne metody druku itd i przede wszystkim są ludzie i to jest najsłabsze ogniwo. W naszych Polskich warunkach to generalnie nie wiadomo na co się trafi Język

Ostatni projekt książka Język, wysłałem zdjęcia w RGB (drukarnia proszę mi wierzyć profesjonalna)i zdjęcia wyszły sztucznie rozjaśnione (to tak dla wyobrażenia, otwórzcie sobie "dobre" zdjęcie w gimpie i kolor-jasność/... i przesuńcie suwak jasności tak do 50). Mam już trochę doświadczenia i wiem że tak wychodzą właśnie zdjęcia w druku gdzie konwersja odbyła się jak już wszystko "na maszynę" szło, bez żadnej kontroli itd.
Tłumaczenie potem było że takie zdjęcia były ech pooofesjonaliści inna sprawa to to że jak odwiedziłem drukarnie to graficy/DTPowcy siedzieli na wypasionych Hyundaiach (czy jak to się tam pisze) za 600zł. Fakt drukarnia książkowa wiec w  to raczej skład a tam to black&white Język na ekranie króluje ale zdjęcia też (tak jak w moim przypadku). Dlatego ja sam wole zrobić separacje do CMYK i mieć nad tym kontrole, oczywiście i tak nie mam gwarancji że wyjdzie ok, ale chociaż jest pewność że nie wyjdzie tak źle jak powyższym przykładzie.
Tak jak powiedziałem najsłabsze ogniwo to człowiek i zależy na kogo trafimy.

Ja współpracuję z czterema drukarniami mała cyfrowa (tutaj idę z pendrivem i proszę mi wierzyć czy to CMYK czy RGB na wydruku różnicy wielkiej nie zobaczymy), offsetowa (plakaty ulotki, katalogi itd - przyjmują i rzucają wszystko jak leci więc tu wole jednak sam przygotować dopięte na ostatni guzik i przydaje się doświadczenie bo wiem co im wychodzi najlepiej a czego unikać i takie podejście mam już od pierwszego etapu projektowania, nawet jak klient mówi może by zrobił taki a taki efekt... odp proszę Pana to ładnie wygląda na ekranie a w druku będzie kiepsko Mrugnięcie, drukarnia gazetowa tutaj to przyjmują tylko dopięte na ostatni guzik Język (tylko PDF i tylko CMYK, i tu też doświadczenie bo specyfika druku gazetowego jest taka że zdjęcia wychodzą ciemniejsze wiec trzeba je "popsuć" na etapie składu, a jak popsuć to już człowiek wie po pierwszym nr oddanym do druku Uśmiech, i drukarnia książkowa, tutaj to w zasadzie wysyłam materiały a sami składają, ale ze zdjęciami jak napisałem trzeba uważać i najlepiej wysłać obrobione.

Mój warsztat pracy to Windows + Scribus + GIMP(separate) + Inkscape + Corel.
Wiem że wygląda to hardcorowo Język ale powiem szczerze taki sobie postawiłem cel, freelancerka na opensource-sie i nie wychodzę na tym źle Mrugnięcie
Separate+ jest genialny jak dla mnie i powiem szczerze nic więcej mi do szczęścia nie potrzeba.
Zapisane
nina_84
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 6
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #24 : 01.02.2009, 18:39:19 »

witam
potrzebuje pomocy przy instalacji separate
czy to dziala tez pod imp2.6
??
wrzucilam profile (same pliki icc nie w folderach) do C:/Program files/Common files/Adobe/Color/Profiles. jest ich teraz tam sporo
 wtyczki nieudalo mi sie zainstalowac poniewaz po rozpoakowaniu zip'a mm jeden folder a w nim kilka plików i foldery


i cos tu chyba jest nie tak bo jak wkladam to do plug-ins to niemam zadnego separete
co zle robie??


i czy nielpeij poprostu zapisac w tiff i otworzyc w ps i tam zmienic kolor na cmyk czy to przekonwerutuje ?? czy to nie to samo
prosze o pomoc
Zapisane
mmiicc
√ ι ק

Reputacja: 14 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 1 423
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #25 : 01.02.2009, 19:51:53 »

W katalogu jest plik README, w którym jest objaśniona instrukcja instalacji. W skrócie:
 W podkatalogu "bin" są pliki: "separate.exe" i "separate_import.exe". Trzeba je skopiować do katalogu:
Kod:
PROGRAMFILES\gimp-2.0\lib\gimp\2.0\plug-ins
lub
Kod:
NAZWA_UŻYTKOWNIKA\.gimp-2.x\plug-ins\

 
Cytuj
i czy nielpeij poprostu zapisac w tiff i otworzyc w ps i tam zmienic kolor na cmyk czy to przekonwerutuje ?? czy to nie to samo

Jeśli masz Photoshopa to można przecież do razu w nim zrobić projekt, a nie bawić się GIMP-em. Chyba, że Ty masz tylko GIMP-a a ktoś inny w PS przygotowuje Ci materiał do druku.

P.S. Staraj się pisać staranniej, bo ciężko się czyta.
Zapisane

Śledź gimptools.pl na  lub Identi.ca
nina_84
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 6
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #26 : 01.02.2009, 20:18:48 »

przepraszam za sposób pisania czasem rzeczywiscie mi sie zdarza pisac dosc niejasno

okej mam separate i robie tak jak jest to objasnione w pliku readme ale wychodzi mi wsyztsko na szaro - jest o tym jakas wzmianka w tym pliku ale niebardzo to rozumiem czy mogłabym prosic o wyjasnienie co dalej ??

a co do ps to mam  zainstalowany ale dopiero od dzisiaj a plik mam zrobiony w gimpie w rgb czy jesli go otworze w ps i zmienie koloty czy to da ten sam efekt przekonwertowania ??
Zapisane
mmiicc
√ ι ק

Reputacja: 14 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 1 423
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #27 : 01.02.2009, 22:20:26 »

Cytuj
a co do ps to mam  zainstalowany ale dopiero od dzisiaj a plik mam zrobiony w gimpie w rgb czy jesli go otworze w ps i zmienie koloty czy to da ten sam efekt przekonwertowania ??
Myślę, że efekt będzie nawet lepszy. 
Zapisane

Śledź gimptools.pl na  lub Identi.ca
Strony: 1 [2] 3  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjeDyskusjeGIMPWątek: Obsługa CMYK - SEPARATE +
Skocz do: