Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: 1 2 [3]  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Obsługa CMYK - SEPARATE +  (Przeczytany 61099 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
biazol
Gość
« Odpowiedz #28 : 09.02.2009, 23:57:34 »

przepraszam za sposób pisania czasem rzeczywiscie mi sie zdarza pisac dosc niejasno

okej mam separate i robie tak jak jest to objasnione w pliku readme ale wychodzi mi wsyztsko na szaro - jest o tym jakas wzmianka w tym pliku ale niebardzo to rozumiem czy mogłabym prosic o wyjasnienie co dalej ??

a co do ps to mam  zainstalowany ale dopiero od dzisiaj a plik mam zrobiony w gimpie w rgb czy jesli go otworze w ps i zmienie koloty czy to da ten sam efekt przekonwertowania ??
Z drugiego akapitu wynika, że obce Tobie są separacje, więc jeśli to nie tajemnica, to powiedz dlaczego chcesz koniecznie mieć obrazek w CMYK-u? (bo może nie musisz).

Konwersja w PS będzie pewniejsza i będziesz mogła zapisać w wielu formatach, a nie tylko w TIFF-ie.

Pojawiły się cztery szare warstwy - to są właśnie separacje. Po naświetleniu ich na płytach (CtP), zamontowaniu na bębnach, zastosowaniu czterech kolorów procesowych (CMYK), otrzymasz kolorowy druk. To tak w telegraficznym skrócie.
Zapisane
Patoxex
Nowicjusz

Reputacja: -1 Offline Offline

Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

Patoxex


Zobacz profil
« Odpowiedz #29 : 30.05.2009, 13:47:42 »

Mógłby ktoś dokładnie ( może tutka dać ) jak zrobić w gimpie 2.6 kolory CMYK.
Tutorial napewno by się wielu ludzią przydał .



Zapisane
Zbyma72age
√ ι ק

Reputacja: 85 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 550
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #30 : 30.05.2009, 14:16:35 »

Mógłby ktoś dokładnie ( może tutka dać ) jak zrobić w gimpie 2.6 kolory CMYK.
Tutorial napewno by się wielu ludzią przydał.
Wystarczy zajrzeć:
http://www.gimpuj.info/index.php/topic,14840.0.html

« Ostatnia zmiana: 03.02.2016, 03:32:52 wysłane przez be@ » Zapisane
donald7000
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

donald7000


Zobacz profil
« Odpowiedz #31 : 15.06.2009, 22:43:07 »

Siedzę nad tym już chyba 2, może 3 godzinę i za pierona nie mogę otworzyć pliku zapisanego w PS w CMYK.
Separate+ mam zainstalowany, chyba, bo widzę go w zakładce  OBRAZ, ale ja nie chce tworzyć tylko odczytać.
 O co tutaj chodzi :
...If you want to install the localized massage catalog, copy the .gmo file
into the correct folder and rename to "gimp20-separate.mo".

e.g.
> cd separate+-0.5.x\po
> copy ja.gmo "%PROGRAMFILES%\gimp-2.0\share\locale\ja\LC_MESSAGES\gimp20-separate.mo", ale jak nie chcę to chyba nie muszę ?

Zdesperowany ;(

Zapisane
mmiicc
√ ι ק

Reputacja: 14 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 1 423
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #32 : 16.06.2009, 12:05:43 »


 O co tutaj chodzi :
...If you want to install the localized massage catalog, copy the .gmo file
into the correct folder and rename to "gimp20-separate.mo".

e.g.
> cd separate+-0.5.x\po
> copy ja.gmo "%PROGRAMFILES%\gimp-2.0\share\locale\ja\LC_MESSAGES\gimp20-separate.mo", ale jak nie chcę to chyba nie muszę ?

Zdesperowany ;(



W uproszczeniu chodzi tu o plik zawierający tłumaczenie (w tym przypadku japońskie). 
Zapisane

Śledź gimptools.pl na  lub Identi.ca
kukuryk
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

kukuryk


Zobacz profil
« Odpowiedz #33 : 12.08.2009, 23:28:07 »

Drukowanie zdjęć na maszynie (Labie) nie ma sensu bo ta drukuje(naświetla) w trzech kanałach RGB - niektóre maszyny nie są w stanie połknąć i przetworzyć zdjęcia 5Mb - dlatego może w Kodaku nie chcą przejść - zadany profil kolorystyczny, 4 kanały CMYK mogą spowodować że maszyna nie wczyta zdjęćia.
Co do CMYKU konwersja RGB po prostu do CMYK'u nie jest do końca bezpieczna
1. Aby kolory były podobne na monitorze i papierze trzeba wgrać do programu profil barwny maszyny na której będziemy drukować i otworzyć plik graficzny w odpowiedniej przestrzeni kolorystycznej nadać mu ten profil, skalibrować mniej więcej monitor to próbnie wydrukowanej kartki na wynikowym papierze (bądź urzyć dobrego kalibratora z profilem od drukarni)
2. OD POCZĄTKU DO KOŃCA PRACOWAĆ W PALECIE CMYK konwersja RGB do CMYKu z automatu może się okazać zaskakująca.
3. wiele drukarni nie życzy sobie plików z wgranymi profilami barwnymi.
4. Standard drukarni to jest Euroscale coated/uncoated - Photoshop ma ten profil w standardzie.

Separate ściągnąłem wgrałem gdzie było napisane, dociągnąłem pliki 'icc' uruchomiłem Gimpa, zmieniłem i zapisałem.
Photoshop odczytał CMYK'a Uśmiech

Ale moje pytanie apropo druku, czy da się na linuxie(bez użycia emulatora wine) przygotować plik do Postscripta, nadać spady. Próbowałem w inkscape, ale mi nie wyszło.
Zapisane
mmiicc
√ ι ק

Reputacja: 14 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 1 423
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #34 : 13.08.2009, 19:39:41 »

Ale moje pytanie apropo druku, czy da się na linuxie(bez użycia emulatora wine) przygotować plik do Postscripta, nadać spady. Próbowałem w inkscape, ale mi nie wyszło.

Wątpię, żeby ktoś na tym forum udzielił Ci odpowiedzi na to pytanie (chciałbym się mylić). Jak pewnie zauważyłeś, większość aktywnych użytkowników to dzieci chwalące się swoimi sygnaturkami (bez urazy sygnaturkowcy Mrugnięcie).

O ile się orientuję, to najbardziej przystosowany do pracy z nastawieniem na drukowanie jest Scribus. Nigdy sam go nie stosowałem, więc ja również nie odpowiem na Twoje pytanie.

Aha, jeśli ktoś zna angielski i jest ciekawy jakie są plany twórców GIMP-a odnośnie wprowadzenia natywnej obsługi CMYK-a, może sobie poczytać: the schmuck cz.1 i cz.2 lub obejrzeć:  GIMP UI: taking some big issues by the horns.
« Ostatnia zmiana: 13.08.2009, 20:08:17 wysłane przez mmiicc » Zapisane

Śledź gimptools.pl na  lub Identi.ca
biazol
Gość
« Odpowiedz #35 : 16.08.2009, 23:17:56 »

Ale moje pytanie apropo druku, czy da się na linuxie(bez użycia emulatora wine) przygotować plik do Postscripta, nadać spady. Próbowałem w inkscape, ale mi nie wyszło.

mmiicc dobrze pisze.
Kilka dni temu zmieniłem Scribusa na najnowszą wersję (1.3.5.1) i jest nieźle (poprzednią miałem z sierpnia 2008).
Możesz nadać spady. Ale jesteś pewien, że chcesz drukować do Postscriptu, a nie do PDF/X-3.
Zapisane
manoa
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 14
Galeria Użytkownika

manoa


Zobacz profil
« Odpowiedz #36 : 10.08.2010, 23:50:45 »

Mam do was ogromną prośbe, musze przygotować grafiki do druku i bawie sie separate ale z mizernym skutkiem, obrazy wychodza jakos dziwnie blade i kolory sa nie podobne do pliku RGB. Mozecie podać link do profili dla Linuksowych pod Ubuntu, krótką instrukcje gdzie je wrzucic i przedewszystkim opis jak ustawic opcje w separate zeby roznice pomiedzy RGB a CMYK nie byly az tak gigantyczne Uśmiech
Zapisane
Hasia
Moderator globalny

Reputacja: 39 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 495
Galeria Użytkownika


Czasami nie jestem sobą


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #37 : 11.08.2010, 07:52:03 »

Czy czytałaś wątek, w którym piszesz? Kilka postów wcześniej Zbyma72age podał link do naprawdę świetnego tutoriala. Jak dokładnie go przeczytasz, to wiele więcej zrozumiesz. Jest tam sporo napisane o profilach kolorystycznych. Jeżeli chodzi o link do profili dla Linuksa, to także znajdziesz go kilka postów wcześniej.
Jeśli chcesz możesz przeczytać jeszcze moją wypowiedź w innym wątku:http://www.gimpuj.info/index.php/topic,45492.msg222380.html#msg222380
Zapisane

Strony: 1 2 [3]  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjeDyskusjeGIMPWątek: Obsługa CMYK - SEPARATE +
Skocz do: