Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Efekt "wybuchu", promienie  (Przeczytany 3735 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
grzechu3911
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

grzechu3911


Zobacz profil
« : 22.06.2016, 14:15:50 »

Tak jak w temacie, jak się robi efekt "wybuchu"(nie wiem jak to nazwać) za Beckhamem i logiem.

https://i.ytimg.com/vi/lQ3yhrJ1gHI/maxresdefault.jpg
« Ostatnia zmiana: 21.12.2016, 22:16:58 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 22.06.2016, 15:33:21 »

Jest kilka sposobów na uzyskanie takich promieni, np.:
1. Wypełniasz warstwę żółtym kolorem, w przyborniku ustawiasz jako pierwszoplanowy kolor czerwony i stosujesz filtr: Renderowanie -> Linia nowej z ustawieniami:
Liczba linii: 40 (mniej ustawić się niestety nie da)
Ostrość (stopnie): 2 (od tego zależy grubość promieni)
Promień przesunięcia: 0 - 3 (chodzi o odsunięcie promieni od centrum obrazu)
Losowość: 1 (Regularność odsunięcia promieni od centrum, widoczna przy większej wartości przesunięcia. Im wyższa wartość, tym większa nieregularność)
Gdybyś zainstalował wtyczkę G'MIC, to znajdziesz tam podobny filtr (Patterns -> Rays), oferujący więcej ustawień i ogólnie wygodniejszy w użyciu. Jest też skrypt, dający więcej możliwości niż wbudowany filtr Linia nowej: http://gimpscripts.com/2014/10/line-nova-gt/, ale go nie testowałam.

2. Wg tutoriala: http://www.gimpuj.info/index.php/topic,1795.0.html - osobiście jednak bym nie polecała tego sposobu

3. Wypełniasz warstwę żółtym kolorem, w przyborniku ustawiasz jako pierwszoplanowy kolor czerwony i stosujesz filtr: Renderowanie -> Deseń -> Siatka z ustawieniami:
Szerokość (trzeba kliknąć w ikonę łańcucha, aby móc osobno ustawiać szerokość linii pionowych i poziomych):
Linie poziome: 0
Linie pionowe: ok. 20 - 30 (zależnie jak szerokie pasy chcesz uzyskać i jak duży jest Twój obraz)
Odstęp: min. szerokość linii pionowych x 2, czyli przy ustawieniu szerokości linii pionowych na 20, odstęp musi wynosić co najmniej 40.
Przesunięcie: tu już sobie trzeba wyliczyć wg szerokości obrazu i pasów, tak aby pierwszy pas od lewej był czerwony, a ostatni żółty
Po uzyskaniu pionowych pasów stosujesz filtr: Zniekształcenia -> Współrzędne polarne z ustawieniami domyślnymi:
Głębia w procentach: 100
Przesunięcie kąta: 0
Rozwinięcie: zaznaczone
Pozostałe opcje obojętne
Tak uzyskane promienie warto jeszcze wygładzić za pomocą filtra: Rozmycie -> Rozmycie w ruchu: Powiększenie. Długość rozmycia min. 20. Tak samo można wygładzić promienie uzyskane sposobem nr 2.

Dodatkowo, na Twoim przykładzie widać jeszcze gradient promienisty: kolor pierwszoplanowy (żółty) na przezroczystość. Gradient przeciągasz dokładnie od centrum do krawędzi obrazu, najlepiej na nowej, przezroczystej warstwie powyżej tej z promieniami.

@Edycja:
Jednak z ciekawości pobrałam i przetestowałam skrypt, o którym wspominałam na końcu pierwszego punktu. Niestety, tam również nie da się ustawić mniejszej liczby linii, a 40 w niektórych przypadkach może być za dużo. Wg mnie właśnie to ograniczenie jest największym minusem filtra Linia nowej. Filtr we wtyczce G'MIC takiego ograniczenia nie ma i wg mnie jest najlepszym i najwygodniejszym rozwiązaniem.

@Edycja2:
Dzięki pomocy naszego wspaniałego administratora Ziomioslawa udało się przerobić skrypt tak, że teraz można ustawić mniejszą liczbę linii. Minimalna liczba to 20. Skrypt w załączniku Uśmiech

@Edycja3:
Jeszcze inaczej zmodyfikowany skrypt załączyłam w wątku: http://www.gimpuj.info/index.php/topic,66736.0.html

* line-nova-gt.scm (10.66 KB - pobrany 141 razy.)
« Ostatnia zmiana: 22.06.2016, 20:15:42 wysłane przez be@ » Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialePropozycje i prośby o tutorialeProśby o tutoriale (Moderator: davlasq)Wątek: [ROZ] Efekt "wybuchu", promienie
Skocz do: