Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Pochylona czcionka jest ucinana
Strony: 1 [2]  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Pochylona czcionka jest ucinana  (Przeczytany 12265 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #14 : 10.06.2016, 09:46:19 »

Mnie to jakoś specjalnie nie przeszkadza. W zasadzie to jest chyba właśnie prawidłowy stan, bo nie powinno się sztucznie pogrubiać/pochylać czcionek. Zdziwiłam się tylko, że u Ciebie działa, a u mnie nie. Chociaż pamiętam, że kiedyś była taka możliwość, ale skutkowała niekiedy opisanym tutaj przycinaniem. Na pewno nie będę z tego powodu reinstalować GIMP-a Język
Zapisane
MareroQ
Użytkownik

Reputacja: 13 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 584
Galeria Użytkownika

MareroQ


Zobacz profil
« Odpowiedz #15 : 10.06.2016, 12:22:18 »

Możliwość pogrubiana lub pochylania czcionki została specjalnie dodana całkiem niedawno(bo wg mojej pamięci np. w 2.6 tego nie było).
Czy to jest sztuczne i nieprawidłowe? I tu się różnimy w opinii bo wg mnie jest to "normalnie" przydatna opcja i działa identycznie również w 2.9.3.
Ale masz rację - bez tego też można sobie poradzić - wystarczy wyszukać, pobrać i zainstalować typ bold lub italic.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #16 : 10.06.2016, 12:31:52 »

Jest to sztuczne i nieprawidłowe, ponieważ może źle wpłynąć na wygląd czcionki. Wersja bold to nie tylko dodanie obramowania czy tam pogrubienie linii. Zazwyczaj trzeba też nieco zmienić kształt liter, aby się to dobrze prezentowało. Wyobraź sobie np. czcionkę, która ma takie ozdobne przerwy: http://www.dafont.com/commanders.font
Jak ją pogrubisz sztucznie, to te przerwy znikną i czcionka straci swój charakter.
« Ostatnia zmiana: 25.08.2017, 13:51:11 wysłane przez be@ » Zapisane
MareroQ
Użytkownik

Reputacja: 13 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 584
Galeria Użytkownika

MareroQ


Zobacz profil
« Odpowiedz #17 : 10.06.2016, 13:37:01 »

Nie jest moim zamiarem prowadzenie dyskusji na temat wyglądu czcionek.
Zgadzam się, że pogrubienie pewnych ozdobnych czcionek da kiepski wynik.
Ale chyba tego nie powiesz o pochyleniu?
Tylko tyle - skoro jest jakaś opcja niech działa a jej możliwość zastosowania zostawić użytkownikom.


* Pochylenie.png (9.71 KB, 371x360 - wyświetlony 253 razy.)
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #18 : 10.06.2016, 23:08:27 »

Myślę, że profesjonaliści zajmujący się tworzeniem czcionek czy typografią powiedzieliby, że z pochyleniem jest podobnie, dlatego zastanawiałam się, czy ta funkcja nie została celowo usunięta. No ale skoro u Ciebie działa, to nie wiem o co chodzi. Mi osobiście jest dość obojętna.
Co ciekawe, sprawdziłam w GIMP 2.9 i tam rzeczywiście pogrubienie i pochylenie działa na każdej czcionce. Być może więc w moim GIMP-ie 2.8.16 jest jakiś błąd.
Zapisane
arn-wiu
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 6
Galeria Użytkownika

arn-wiu


Zobacz profil
« Odpowiedz #19 : 15.06.2016, 10:56:49 »

Nie wiem czy dobrze zostałem zrozumiany - ja nie pochylam czcionki tylko korzystam z czcionki pochylonej italic. Sprawdzałem na innym komputerze i na linuxie też i jest to samo.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #20 : 15.06.2016, 10:59:38 »

Hmm, myślałam, że problem już rozwiązany. Czyli zastosowanie kerningu, tak jak pokazał użytkownik MareroQ, nie pomaga? Możesz podesłać tę czcionkę, to sprawdzę u siebie na GIMP 2.8.16 i 2.9.
Zapisane
arn-wiu
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 6
Galeria Użytkownika

arn-wiu


Zobacz profil
« Odpowiedz #21 : 15.06.2016, 11:23:32 »

Kerning rozumiem, że tak jak na obrazku dołączonym? (odstępy)

Czcionka systemowa Times New Roman Italic

Czcionka Rod jak pokazał MareroQ owszem nie jest obcinana wygląda tak jakby każda litera była osadzana polem (prostokątem)


* kerning-proba.jpg (36.96 KB, 528x320 - wyświetlony 295 razy.)
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #22 : 15.06.2016, 11:28:42 »

Sprawdziłam i u mnie nie obcina tej czcionki. Co do kerningu, to miałam na myśli zwiększenie odstępu po ostatniej literce, tzn. zrobić po niej spację, zaznaczyć i wtedy zwiększyć na tym zaznaczeniu (ew. można też spróbować zmniejszyć), ale nie wiem, czy to zadziała, bo nie mam jak sprawdzić.
Zapisane
arn-wiu
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 6
Galeria Użytkownika

arn-wiu


Zobacz profil
« Odpowiedz #23 : 15.06.2016, 15:55:48 »

Nie wiem jak u innych, ale u mnie kerning działa dla całego pola tekstowego.
Jeśli zmieniłbym w jednym miejscu np. zaznaczając spację i literę, to kerning i tak nie zadziała tylko dla nich ale dla całości.
Owszem dodając np. kropkę i dając ją w kolorze tła efekt na papierze jest ok. Ale nie wiem np. jak bym chciał to przerobić załóżmy na cmyk pod wydruk czy on nie zgłupieje i czy nie będzie tej kropki widział.

Dodam jeszcze, że próbowałem dodać z tablicy znaków symbol jak dla spacji nierozłącznej - wtedy jest to traktowane przynajmniej w wordzie jako litera a nie spacja i przy justowaniu odstęp jest litery, ale wpisując alt + kod znaku nic się nie działo.

Myślę, że jest to zależne od czcionki, ponieważ jeśli czcionka jest w postaci obrazka i dla niej byłby zarezerwowany pewien obszar to pewnie byłoby ok.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #24 : 15.06.2016, 16:00:12 »

Najwyraźniej coś jest nie tak z Twoim GIMP-em, skoro u mnie takie błędy nie występują. A próbowałeś dokładnej reinstalacji? Po odinstalowaniu programu, trzeba dokładnie wyszukać i usunąć wszelkie pliki i foldery, które po nim pozostały. Następnie przeczyścić rejestr, np. CCleanerem, zrestartować system i dopiero wtedy zainstalować od nowa.
Zapisane
Strony: 1 [2]  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Pochylona czcionka jest ucinana
Skocz do: