Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialePropozycje i prośby o tutorialeProśby o tutoriale (Moderator: davlasq)Wątek: [ROZ] Prostowanie zdjęcia strony z książki.
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Prostowanie zdjęcia strony z książki.  (Przeczytany 8549 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
kkonrad002
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 6
Galeria Użytkownika

kkonrad002


Zobacz profil
« : 02.06.2016, 22:42:43 »

Witam!

Otworzyłem sobie książkę na stronie x zrobiłem zdjęcie obydwóch stron książki używając aparatu fotograficznego. Zdjęcie wyszło nieźle - jednak chciałbym obrobić to zdjęcie żeby mieć 2 pliki jpg płaskie.
Książka mimo że była otwarta ma wygięcie naturalne zakrzywienie do środka. Linijki są w kształcie łuku. Jak odkształcić stronę w Gimp lub innym programie aby stronka była prosta. Moim pomysłem byłoby wykorzystać jakoś funkcje 3d lub wektory.
Niestety nie mam pojęcia jak. Szukałem na Youtube ale niestety bez większych sukcesów. Może ktoś na tym forum podpowie mi - najlepiej w postaci tutoriala.
Będę wdzięczny za każdą pomoc.
Nie interesuje mnie OCR-owy program. Bardzo zależy mi żeby te zdjęcie wykadrować i odkształcić do orginalnej formy kartki papieru.
« Ostatnia zmiana: 21.12.2016, 21:14:47 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 02.06.2016, 23:32:57 »

3D i wektory nie mają z tym nic wspólnego. Tutaj potrzebna jest po prostu deformacja. Niestety w GIMP-ie po takim prostowaniu będzie gorsza jakość, napisy się rozmyją i program OCR tego nie odczyta. Z tego co mi wiadomo, to w Photoshopie jest jakaś siatka przekształceń czy jakoś tak to się nazywa. Niestety nigdy nie używałam tego programu. Podobne narzędzie jest także w darmowej Kricie. Na YT szukaj pod hasłem "deformation tool".
Jeśli OCR nie będzie używane, to w GIMP-ie jest narzędzie Przekształcenie klatki oraz filtr Zniekształcenia -> Wyginanie krzywych. Można też doinstalować skrypt do prostowania obrazu wg ścieżki i mógłby się w tym przypadku najlepiej sprawdzić, ale to bym go musiała poszukać.
@Edycja:
Znalazłam skrypt: http://registry.gimp.org/node/19214 - powinien być idealny do tego celu.
Zapisane
kkonrad002
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 6
Galeria Użytkownika

kkonrad002


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 03.06.2016, 16:20:03 »

Witam!

be@ dziękuję za odpowiedź.
mam już ten skrypt ... niestety albo nie umiem z niego korzystać albo coś nie działa.
Byłbym niezwykle wdzięczny za tutorial w tej kwestii
Poniżej podsyłam plik ze zdjęciem strony książki.
https://www.dropbox.com/s/u6sibb1ikjvxyvp/IMG_20160529_213008.jpg?dl=0
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 03.06.2016, 16:27:29 »

Oj, to dość mocno pokrzywiona ta książka. Nie łatwiej było czymś spiąć albo obciążyć na samym brzegu kartki i wtedy robić fotki? Do tego zdjęcie nie jest zrobione pionowo z góry, tylko z lekkiej perspektywy, więc nie wiem czy z takiego ujęcia będzie się dało coś sensownego zrobić. Jeśli to nie kwestia całej książki,a tylko kilku stronic, to lepiej by było zrobić zdjęcie od nowa. Tego skryptu sama też nigdy nie używałam, ale chyba widziałam kiedyś do niego tutorial na YT. Poszukam, a jak nie znajdę to zainstaluję i sprawdzę. W każdym razie fotka wymaga nie tylko wyprostowania powyginanych linijek ale też perspektywy.
Zapisane
kkonrad002
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 6
Galeria Użytkownika

kkonrad002


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 03.06.2016, 17:32:54 »

To jest jedna z gorszych fotek. To fakt ale jeśli coś będzie działało z tą fotką to z łatwiejszymi sobie poradzę.
Wiem że sprawa nie jest łatwa - ale będę wdzięczny jeśli ktoś mądry pokaże mi jak to zrobić krok po kroku.

Pozdrawiam
Zapisane
kkonrad002
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 6
Galeria Użytkownika

kkonrad002


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 03.06.2016, 17:36:48 »

Mam jeszcze pytanie dotyczące programu Krita - o którym wspomniałaś. Gdzie i jak działa ta siatka przekształceń.
Chciałbym i tego spróbować! - Po prostu jestem zdesperowany!!!!!
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 03.06.2016, 17:43:55 »

Nie udało mi się znaleźć tutoriala do tego skryptu na YT. Na razie więc zapodaję poradnik, gdzie masz pokazane jak poprawić tą perspektywę: http://www.gimpuj.info/index.php/topic,63114.0.html. Niestety dziś raczej nie znajdę czasu, aby się zająć rozkminianiem tego skryptu. Może przeczytaj sobie dokładnie opis na stronie: http://registry.gimp.org/node/19214 i zobacz załączony tam obraz.
A co do Krity, to sprawdź na YT: https://www.youtube.com/results?search_query=krita+transform+tool
Zapisane
Hasia
Moderator globalny

Reputacja: 39 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 495
Galeria Użytkownika


Czasami nie jestem sobą


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #7 : 03.06.2016, 17:55:07 »

Ja już wolałabym to przepisać niż prostować Uśmiech
Zapisane

kkonrad002
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 6
Galeria Użytkownika

kkonrad002


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 03.06.2016, 19:36:39 »

To tylko jedna strona z bardzo wielu.
Znam wiele osób nie tylko w Polsce które szukają rozwiązania tego problemu.
Mam wzory matematyczne do tych odkształceń.
Wiem że są skanery które niwelują te wygięcia ( 2 aparaty żeby wytworzyć obraz 3d) dlatego pytałem o taką możliwość.
Słyszałem również, że ktoś korzystał z kinketa do xboxa360. Ja natomiast wiem jak zrobić to w Photoshop... z całkiem niezłym efektem (niestety to bardzo pracochłonne). (zaznaczenie, odkształcenie zaznaczenia lub obrys wektorowy, stworzenie nowego dokumentu, wklejenie zaznaczonej strony, i przekształcenie swobodne z wykorzystaniem wektorów, włącznie siatki i takie odkształcanie obrazu aby dopasować linie tekstu do siatki.) Jeśli ktoś chce mogę zrobić filmik na YT (niestety to dopiero za tydzień kiedy będę miał odstęp do mojego komputera.
Innym całkiem dobrym rozwiązaniem jest plugin do Adobe Altostorm Panorama Converter (niestety płatny).
 
Szukam jakiegoś automatycznego lub półautomatycznego rozwiązania i oczywiście zawsze wspieram darmowe rozwiązania.


 
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 03.06.2016, 19:48:46 »

Automatycznego to nie ma ani w GIMP ani w Kricie. W GIMP-ie nawet używając tego skryptu, musisz tam tę ścieżkę odpowiednio utworzyć. Co do 3D, to sądziłam, że pytasz jak to w programie graficznym zrobić, a nie za pomocą skanowania. A wektory, jeśli masz na myśli takie przekształcenie wg siatki, to faktycznie, myślałam że chodziło Ci o program wektorowy, a przecież zdjęcie jest rastrem i do wektoryzacji się raczej nie nadaje.
Zapisane
kkonrad002
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 6
Galeria Użytkownika

kkonrad002


Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 03.06.2016, 21:27:50 »

Wiem że na automatykę nie mam co liczyć.
Ten skrypt wydaje się bardzo ciekawy - jeśli zadziała. Bo próbowałem cały dzień i nie umiem ustawić tych wektórów tak aby prostowanie było właściwe.

Jeśli chodzi o program 3d to myślę że gdyby można było ustawić figurę 3-wymiarową przedstawialącą odkształconą kartkę i naniesiono na nią teksturę a potem spłaszczono uzyskałbym idealną kartkę.

Wektory -- TAK-- myślałem że używając siatki dość drobnej można by to zrobić. Problem jest w tym że ( wszystkie programy zaczynają od jakiejś płaskiej kartki/lub powierzchni i potem ją odkształcają) tutaj natomiast mamy odkształconą formę i trzeba doprowadzić ją do punktu gdzie jest prostokątem płaskim.

Jenak udało mi się wyprostować dokument https://www.dropbox.com/s/g972uftw9f0upi1/004.jpg?dl=0
zajęło mi to ok 15 minut.
Szukam czegoś szybszego.

Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialePropozycje i prośby o tutorialeProśby o tutoriale (Moderator: davlasq)Wątek: [ROZ] Prostowanie zdjęcia strony z książki.
Skocz do: