Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Wydzielenie zaznaczonego elementu na osobną warstwę.
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Wydzielenie zaznaczonego elementu na osobną warstwę.  (Przeczytany 14049 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
herbatnik
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika

herbatnik


Zobacz profil
« : 10.05.2016, 17:05:08 »

Dzień dobry. Mój problem polega na tym, że chciałbym zaznaczyć przy pomocy odręcznego zaznaczania kształt np. dłoni lub fragmentu odzieży na obrazie i utworzyć z niego nową warstwę tak abym później mógł spokojnie sobie to cieniować itd. Jednak po zaznaczeniu danego fragmentu, stworzeniu nowej warstwy i wykadrowaniu jej wg. zaznaczenia zostaje tylko prostokąt o wymiarach zaznaczenia. Jak mógłbym "pociąć" sobie obrazek na fragmenty?

//be@: Poprawiłam tytuł
« Ostatnia zmiana: 11.05.2016, 15:18:50 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 10.05.2016, 17:11:57 »

Przede wszystkim musisz mieć aktywną warstwę z tym obiektem. Następnie możesz skopiować zaznaczenie: Edycja -> Kopiuj i wkleić jako nową warstwę: Edycja -> Wklej jako -> Nowa warstwa lub Wklej do i oderwane zaznaczenie, które pojawi się w oknie warstw, zmieniasz na nową warstwę klikając w ikonkę czystej kartki w lewym, dolnym narożniku okna warstw. Różnica pomiędzy wklejeniem jako nowa warstwa a wklejeniem do jest taka, że w tym drugim przypadku obiekt zostanie wklejony dokładnie w miejscu zaznaczenia.
Zamiast kopiowania i wklejania, można użyć opcji: Zaznaczenie -> Oderwij i zmienić oderwane zaznaczenie na warstwę w sposób opisany powyżej. Wtedy jednak w oryginalnym obrazku pozostanie "dziura" po oderwanym zaznaczeniu.
Wreszcie możesz zduplikować (powielić) Duplikowanie warstwy warstwę z obiektem, odwrócić zaznaczenie i wyczyścić je klikając DELETE (warstwa musi zawierać kanał alfa).
« Ostatnia zmiana: 10.05.2016, 18:22:02 wysłane przez be@ » Zapisane
herbatnik
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika

herbatnik


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 11.05.2016, 11:58:14 »

Mniej więcej o to mi chodziło. Nie używałem blokady kanału alfa co bardzo pomaga. Dziękuje za szybką odpowiedź i pomoc. Pozdrawiam  Uśmiech
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 11.05.2016, 15:17:03 »

Akurat o blokadzie kanału alfa nic tutaj nie pisałam. Do samego wydzielenia elementu tak, aby znalazł się na osobnej warstwie, nie jest przecież potrzebna. Przydaje się natomiast, kiedy masz jakiś element na przezroczystym tle i chcesz go np. pomalować pędzlem czy wypełnić gradientem.
« Ostatnia zmiana: 11.05.2016, 19:49:33 wysłane przez be@ » Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Wydzielenie zaznaczonego elementu na osobną warstwę.
Skocz do: