Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Pytania początkującego ;)  (Przeczytany 2986 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Jarowic
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika

Jarowic


Zobacz profil
« : 24.04.2016, 20:17:08 »

Witam wszystkich serdecznie Mrugnięcie

Jestem nowym użytkownikiem forum, to mój pierwszy post. Chciałem zadać kilka pytań, gdyż od czytania sprzecznych informacji mam już mętlik w głowie Skwaszony

1. Chciałbym zostać grafikiem. Obecnie ćwiczę całkowicie analogowo - kartka i papier. Czeka mnie dopiero kupno tabletu. Chciałbym zapytać o darmowy soft. Nie stać mnie na PS-a czy Corela ( jestem chwile po maturze ) i w różnych w miejscach sieci ludzie mówią różne rzeczy. Że można tworzyć dobre rzeczy i zarabiać na tym używając darmowego softu, inni że jeśli chodzi o paranie się grafiką zawodowo to tylko PS. Czy używanie darmowego softu to duża przeszkoda?

2. Jak już mówiłem, ćwiczę jak narazie z ołówkiem i kartką. Chciałbym zapytać o realia pracy grafika freelancera. Nie ukrywam że niezwykle podobają mi się pracę z dziedziny digital paiting, i chciałbym iść w tą stronę. Jednak jakie umiejętności z dziedziny grafiki musi posiadać grafik by mógł pracować, czego warto się uczyć oprócz samego rysowania?

Jak narazie chciałbym zadać te 2 pytania. Wiem że mogą się one wydawać śmieszne/noobskie/denne ( wpisać dowolne ), jednak dopiero co zaczynam siedzieć w temacie i po prostu jestem zielony, więc proszę u wyrozumiałość Chichot

Z góry dziękuje i pozdrawiam Mrugnięcie
« Ostatnia zmiana: 12.04.2017, 15:31:48 wysłane przez be@ » Zapisane
Hasia
Moderator globalny

Reputacja: 39 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 495
Galeria Użytkownika


Czasami nie jestem sobą


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #1 : 24.04.2016, 20:35:04 »

Z powodzeniem możesz używać darmowego softu do pracy. Ja zaczynałam własnie na GIMP-ie. Nawet grafiki do druku z wymogiem CMYK-a, którego natywnej obsługi GIMP nie posiada mogłam przygotować za pomocą dodatku separate. Do malowania jest też darmowa Krita, która CMYK obsługuje. Z czasem, może się tak stać, że Twoje wymagania co do programu staną się inne, większe lub pójdziesz w całkiem inna stronę niż myślałeś, to wtedy możesz rozejrzeć się za czymś innym i niekoniecznie ze stajni Adobe.

Ukryta treść (kliknij aby pokazać/schować)

Umiejętności zależą od wymagań zleceniodawców. U mnie tak było, że malując moje pierwsze ilustracje techniką cyfrową uczyłam się obsługi GIMP-a. Jak patrzę na te ilustracje z perspektywy czasu, to są bardzo słabe, jednak takie zaakceptował wtedy wydawca.
Zapisane

Jarowic
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika

Jarowic


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 24.04.2016, 22:41:03 »

Dziękuje za szybką odpowiedź.

Więc na razie powinno wystarczyć ćwiczenie na kartce, by potem przenosić to z tabletem na ekran?

Jeśli chodzi o umiejętności, chodziło mi bardziej nie tyle o ich poziom ( wiadomo, warto być jak najlepszym ) co o poszczególne rzeczy. Przeróbki zdjęć, szaty graficzne WWW, bannery, loga itp. Warto ogarniać każdą dziedzinę, czy raczej grafik wybiera wąską specjalizacje?
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 25.04.2016, 01:22:44 »

Co do specjalizacji, to różnie z tym bywa, ale osoby zajmujące się typowym malarstwem cyfrowym raczej rzadko zajmują się też webdesignem, bo te dziedziny nie mają ze sobą wiele wspólnego. Na początek, jak nie wiesz, co tak naprawdę Cię kręci, dobrze jest popróbować wszystkiego. W każdym razie, aby być naprawdę dobrym w jakiejś konkretnej dziedzinie, trzeba jej poświęcić sporo czasu, dlatego podziwiam ludzi, którzy ogarniają kilka różnych rodzajów grafiki (np. digital painting + identyfikacja wizualna + grafika 3D) i są w tym dobrzy.
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońOgólne - pomocWątek: [ROZ] Pytania początkującego ;)
Skocz do: