Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Zdjęcie do dowodu osobistego  (Przeczytany 7143 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
jacusp
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika

jacusp


Zobacz profil
« : 16.04.2016, 08:02:30 »

Witam,
w 2015 pojawiła się możliwość wysyłania wniosku na dowód osobisty on-line. Do tej pory drukowałem fotkę obrobioną szablonem GIMPA i było OK (taki formularz do wstawienia fotek i wydrukowania). Teraz widziałem, że jest nawet w wymaganiach do zdjęcia zdefiniowana maska z pokazanym położeniem oczu i brody na zdjęciu. Mam ktoś jakieś doświadczenia jak najlepiej przygotować zdjęcie dowodowe do wysłania? Proszę o info.

Pozdrawiam,
Jacek
« Ostatnia zmiana: 21.12.2016, 21:10:20 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 403
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 16.04.2016, 08:04:39 »

Do tej pory drukowałem fotkę obrobioną szablonem GIMPA i było OK (taki formularz do wstawienia fotek i wydrukowania).
To co roku se nowy dowód wyrabiasz?
Skoro są podane wymagania, to trzeba tak przygotować, aby zdjęcie je spełniało. Najważniejsze jednak jest samo wykonanie zdjęcia.
Nie bardzo rozumiem czego oczekujesz...
Zapisane
Ziomioslaw
Administrator

Reputacja: 46 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
JID: ziomioslaw@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7 430
Galeria Użytkownika


Cyklista Apokalipsy


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 16.04.2016, 08:06:30 »

Osobiście trochę nie rozumiem pytania. Zdjęcia do dowodu, są jasno zdefiniowane, jak ma wyglądać, co mają przestawiać, co może na nich być, a co nie. Popatrz, tu masz to opisane:

https://obywatel.gov.pl/wyjazd-za-granice/zdjecie-do-dowodu-lub-paszportu
http://di.com.pl/wniosek-o-dowod-osobisty-przez-internet-krok-po-kroku-oswajamy-e-administracje-cz-13-53652

@Bea: podobno co 10 lat należy wymieniać.
Zapisane
jacusp
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika

jacusp


Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 16.04.2016, 20:38:01 »

Cześć,
nie robię sobie co rok nowego zdjęcia, ale parę lat temu robiłem zdjęcia dzieciom do ich dowodów (dla dziecka ważny jest chyba 3 lata), a że nie było można jpga wysłać do urzędu to foty drukowałem i robiłem to papierowo. Teraz można zdjęcia już wysyłać wraz z formularzem on-line. Moje oczekiwanie to: jak zrobię fotkę twarzy to jak to przyciąć, żeby była właściwa rozdzielczość, czy to się jeszcze jakoś obrabia np. w Gimpie, mam posłać fotkę bezpośrednio ściągniętą z aparatu?

Pozdrawiam,
Jacek
Zapisane
Ziomioslaw
Administrator

Reputacja: 46 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
JID: ziomioslaw@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7 430
Galeria Użytkownika


Cyklista Apokalipsy


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 16.04.2016, 20:46:00 »

Cytuj
zdjęcie w formie elektronicznej — kolorowe zdjęcie o rozdzielczości co najmniej 492 × 610 pikseli i wielkości maksymalnie 2,5 MB.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 403
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 16.04.2016, 20:46:59 »

Trzeba dostosować w GIMP-ie do wymagań podanych na stronie. Być może wykadrować albo przeskalować. Skąd mam wiedzieć jaką rozdzielczość i wymiary ma Twoja fota? Nie chciało mi się tam studiować tych wymagań, ale podejrzewam, że wymagana rozdzielczość, to będzie 300 lub 350 DPI (PPI). PPI w GIMP-ie ustawiasz podczas tworzenia nowego obrazu. Tak więc najpierw utwórz sobie nowy obraz o wymaganej rozdzielczości (PPI/DPI) i wymiarach (w px lub cm lub mm - nie wiem co tam podali) i wtedy otwórz fotkę jako nową warstwę tego obrazu (np. przeciągając plik ze zdjęciem na otwarty obraz albo za pomocą menu: Plik -> Otwórz jako warstwy). Wtedy się zorientujesz, czy trzeba przeskalować czy wykadrować.
@Edit:
Jeśli podają tylko wymiary w pixelach, to zapewne dotyczy to standardowej rozdzielczości 72 PPI. Skoro jest napisane co najmniej, to ja bym dała chociaż 90 PPI, bo im wyższa rozdzielczość, tym lepsza będzie jakość zdjęcia po wydruku. Musisz tak kombinować, aby się zmieścić w tym 2,5 MB. Może da się zmieścić nawet 150 PPI?
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialePropozycje i prośby o tutorialeProśby o tutoriale (Moderator: davlasq)Wątek: [ROZ] Zdjęcie do dowodu osobistego
Skocz do: