Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aDodatkiCzcionkiWątek: Problem z czcionkami z google Fonts
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Problem z czcionkami z google Fonts  (Przeczytany 19078 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
olivki
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

olivki


Zobacz profil
« : 17.01.2016, 22:13:04 »

Hej, mam problem z czcionkami z google Fonts :/ robie strone internetowa i tam bez problemu wgrałam sobie czcionki z google fonts, ale teraz chce zrobic logi na wizytówki i kurcze nie wiem jak mam sciagnac sobie ta czcionke na gimpa :/ moze to dla was bedzie bajecznie proste ale ja sie mecze juz godzina i nie wiem jak wogole mam sciagnac ta czcionke z google fonts, potrezbuje czcionki "Lora"
Zapisane
POGO
Użytkownik

Reputacja: 7 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 541
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 17.01.2016, 23:08:09 »

Może tu będzie prościej Chichot https://github.com/cyrealtype/Lora-Cyrillic
Zapisane

Silhouette
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 8
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 22.01.2016, 12:25:28 »

Hej, nie będę tworzył specjalnego tematu do mojego zapytania bo w sumie związane jest ono pośrednio z google fonts.
Kojarzycie może czy można użyć czcionki na licencji OFL (open font license) do stworzenia logo? i czy potem takie logo można odsprzedać? dużo jest informacji na ten temat w "wujku" google, ale potrzebuje krótkiej odpowiedzi tak/nie Chichot
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 22.01.2016, 13:03:03 »

Tak
Jak sprzedajesz logo, to w plikach źródłowych zamień napisy na krzywe (zakładam, że będzie w wektorach). Nie pamiętam dokładnie jak to jest z OFL, ale lepiej nigdy nie osadzaj ani nie wysyłaj czcionki klientowi. Zamiast tego podaj nazwę i odnośnik do tej czcionki na Google Fonts, czy skąd tam ją pobrałeś. Jeśli to obraz rastrowy, to zamień warstwy tekstowe na zwykłe, ale logo to raczej należy tworzyć w wektorach.
Zapisane
Silhouette
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 8
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 22.01.2016, 16:59:59 »

czasami wysyłam projekt z czcionkami, ale zazwyczaj przy tworzeniu jakiś plakatów czyli głównie w warstwach grafiki rastrowej. A w logu to już inna sprawa wolę się zawsze upewnić. Swoją drogą nurtuje mnie jakoś ten temat, wiadomo znaki towarowe są szczególnie chronione przez prawo i nie wolno ich powielać lub tworzyć na ich podstawie (np. logo pepsi itp.), ale odnośnie fontów to chyba nie ma takiego rygoru prawnego, słyszał ktoś o jakiś konsekwencjach odnośnie nieuprawnionego korzystania z czcionek? bo przyznam się że ja nie Uśmiech

Odnośnie tematu jeszcze, poczytałem o tej licencji OFL i można wykorzystywać fonty na tej licencji do celów komercyjnych, praktycznie bez ograniczeń. Uśmiech

pozdrawiam (mam nadzieję że nie "naspamowałem" za bardzo Uśmiech )
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 22.01.2016, 17:07:52 »

Przecież jest wiele płatnych czcionek, które można bez problemu pobrać za free. Byłoby dziwne, gdyby ktoś użył takiej kradzionej, drogiej czcionki komercyjnie i nie musiał się obawiać konsekwencji...
Zapisane
Silhouette
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 8
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 22.01.2016, 18:27:20 »

Tak zgadzam się, to już trochę byłaby przesada używać takiej płatnej czcionki, ale co z takimi czcionkami dołączonymi do systemu jak np. Times New Roman? Nie można ich używać np. w projektach plakatów? Sorry że tak męczę ale często mnie to nurtuje Uśmiech
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 22.01.2016, 18:34:40 »

Trzeba by było sprawdzić licencję tej czcionki, zwłaszcza dla użytku komercyjnego. Z tego co wiem, to właśnie z tymi licencjami jest sporo problemów i niejasności. Sama jakiś czas temu pytałam w paru miejscach i w każdym była inna odpowiedź albo jej brak, bo nikt nic nie wie.
Co do czcionek dołączonych do OS, to w przypadku Windowsa zapytałabym na forum MS.
Zapisane
Silhouette
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 8
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 22.01.2016, 19:01:44 »

Właśnie próbowałem znaleźć jakąś odpowiedź odnośnie tego, ale wszyscy mówią co innego Uśmiech Z jednej strony czcionki otrzymujemy z zakupionym  oryginalnym produktem, a z drugiej no właśnie.. nie wiadomo co Uśmiech
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 22.01.2016, 19:10:47 »

Ja i tak mam system na licencji OEM, więc pewnie i tak nie mogę tych czcionek używać Język A jak jest w przypadku wersji pudełkowej, to już trzeba pytać u źródła.
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aDodatkiCzcionkiWątek: Problem z czcionkami z google Fonts
Skocz do: