Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Konwersja RGB do CMYK a mikroskopia konfokalna
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Konwersja RGB do CMYK a mikroskopia konfokalna  (Przeczytany 15372 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
sroka
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« : 09.12.2015, 23:51:55 »

Niedawno dostałem od zaprzyjaźnionego laboratorium parę zdjęć do przygotowania do publikacji w pewnym naukowym piśmie. Jednym z wymogów wobec przesyłanych zdjęć jest zapisywanie ich w CMYK. Nic trudnego: za pomocą Separate+ w try miga obrobiłem wszystkie. No, prawie.

Poniżej prezentuję jedno ze zdjęć zrobione mikroskopem konfokalnym pewnej komórce macierzystej. Jak widzicie, w RGB zdjęcie wygląda całkiem przyzwoicie. Tymczasem po konwersji do CMYK cały obraz staje się taki, powiedzmy, "zadymiony", niejednorodnie zielona siatka zamienia się w jednolitą, jasnozieloną plamę; całe zdjęcie praktycznie traci sens.

RGB:


CMYK:


Próbowałem różnych ustawień, próbowałem modyfikować krzywymi obraz przed konwersją, po konwersji - ale to wszystko na nic. Przeszukałem cały internet [w tym to forum Mrugnięcie] wzdłuż i wszerz: po polsku, po angielsku, po niemiecku, ale nie znalazłem żadnej przydatnej wskazówki.

Nie ukrywam, najbardziej zależy mi na kolorze zielonym; musi on pozostać żywy i nie może się zlewać tak, jak na powyższym zdjęciu z CMYKiem.
Macie może jakieś pomysły, jak ugryźć ten problem?

PS. Nie za duże dałem te obrazki? W regulaminie nie widziałem jakichś konkretnych wytycznych odnośnie ich wielkości.
« Ostatnia zmiana: 10.12.2015, 14:35:50 wysłane przez sroka » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 10.12.2015, 02:49:45 »

Ano właśnie, z CMYK-iem tak jest: http://www.theblog.pl/blog/Photoshop-dla-fotografow,1/Wydruk-zdjec--konwersja-z-RGB-do-CMYK-oraz-zastosowanie-profili-ICC,1.html#.Vmi5RyvY9h4. Krótko mówiąc to dość ograniczona przestrzeń kolorów i niestety, często obraz nie będzie już tak dobrze wyglądać po konwersji, bo nie ma tam wielu kolorów, zwłaszcza tych mocno nasyconych, które masz w RGB. Ja bym jednak nie używała GIMP-a do takiej konwersji, bo jest to dość niewygodne i nie da się poprawić kolorów bezpośrednio w trybie CMYK, gdyż GIMP  takiego trybu nie obsługuje, a jedynie można przekonwertować kolory używając wtyczki. Ew. można się pobawić poprawą kolorów używając filtrów z zakładki Colors w G'MIC. W każdym razie każda poprawa kolorów w GIMP-ie już po konwersji do CMYK sprawia, że będziesz musiał konwertować obraz ponownie.
Osobiście proponowałabym zainstalować darmowy program Krita, ponieważ posiada natywną obsługę CMYK, więc po konwersji będzie można sobie te kolory poprawić już w tym trybie. Ważne również, czy podano Ci jakiś konkretny profil ICC oraz którą metodę wyświetlania przestrzeni barw wybrałeś: http://help.adobe.com/pl_PL/acrobat/pro/using/WS7dd5c1363434bb705ef7070413076c37057-7fd7.html - warto przetestować różne, ponieważ nie wiem, która najlepiej sprawdzi się w przypadku tego rodzaju zdjęcia. W końcu nie jest to typowa fotka.
Inna sprawa, że to jak widzisz kolory na ekranie zależy również od prawidłowej kalibracji monitora i nie zawsze jest pełnym odzwierciedleniem tego, co będzie widać po wydruku.

A tak wyglądają ustawienia dotyczące konwersji trybu kolorów w Kricie:





Sama trochę kombinowałam z tym Twoim zdjęciem, ale jego jakość jednak pozostawia wiele do życzenia i trudno będzie uzyskać zadowalający efekt:



 Myślę, że najlepszy efekt uzyskałbyś kolorując je od nowa, używając kolorów z palety CMYK, ale to sporo zachodu.
« Ostatnia zmiana: 10.12.2015, 04:25:47 wysłane przez be@ » Zapisane
sroka
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 10.12.2015, 14:35:05 »

Wow, dzięki za niezwykle szybką i wyczerpującą odpowiedź, be@! I to o 2 w nocy. Niesamowity i godny podziwu altruizm. Naprawdę miło z Twojej strony Uśmiech

Faktycznie, Krita była dokładnie tym, czego potrzebowałem. Mi samemu po modyfikacjach wyszło takie coś:

CMYK z Krita:


Dla potomnych: do konwersji wybrałem profil Chemical Proof i kolorymetrię względną. Najwięcej dała zabawa krzywymi barw: zwiększyłem odrobinkę CMYK, Cyan i Magenta (dobrze zachowały się dzięki tej magencie czerwone włókna), obniżyłem Yellow. Wprawdzie zielony nie jest taki ładny i jadowity jak w oryginale, ale więcej chyba ugrać się nie da.

To teraz tylko obrobić pozostałe zdjęcia i publikować.

Dzię-ku-ję!

PS. Przyszło mi właśnie do głowy, że z innych zdjęć z mikroskopu konfokalnego będzie można zrobić całkiem zgrabne pędzle. Jak mi się uda zrobić w tym miesiącu, wrzucę je do odpowiedniego działu Uśmiech
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Konwersja RGB do CMYK a mikroskopia konfokalna
Skocz do: