Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Przeźroczysty napis wycięty w ukośnym pasku
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Przeźroczysty napis wycięty w ukośnym pasku  (Przeczytany 2716 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
artas21
Gość
« : 01.09.2015, 17:29:12 »

Witam.
Potrzebuję porady,bo chcę zrobić na zdjęciu,w lewym górnym rogu napis przeźroczysty,do tego 2 kreski (jedna pod i jedna nad)oraz wypełnienie pomiędzy tymi kreskami tak aby po wypełnieniu ujawnił się ten przeźroczysty napis.
Coś mniej więcej jak w załączniku.Szukałem czegoś podobnego na googlach,ale nie mogłem znaleźć.
Z góry dzięki za pomoc.

P.S
Czy jest możliwość zapisania tego napisu,tak aby później móc załadować go na inne zdjęcie?Czy przy nowym zdjęciu wszystko trzeba robić na nowo?

//be@: Poprawiłam tytuł


* 2209267_na-dobranoc-obrazek-z-drogiprzez-szybe-samochodu-zrobiony.jpg (802.46 KB, 1280x852 - wyświetlony 367 razy.)
« Ostatnia zmiana: 07.09.2015, 16:38:06 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 01.09.2015, 18:51:58 »

Najlepiej jakbyś podał przykład takiego napisu, bo nie bardzo wiem jak ma on wyglądać, a na obrazku w załączniku są tylko jakieś zielone kreski.
Napis jak najbardziej można sobie zapisać osobno i dodawać do innych zdjęć.
Jeśli chodzi o dodanie ukośnego napisu, to po prostu wybierasz narzędzie tekstowe Narzędzia tekstowe, wpisujesz tekst wybranym kolorem i obracasz warstwę tekstową za pomocą narzędzia obrót Narzędzie do obracania. Ukośne linie narysujesz pędzlem lub ołówkiem. Aby były idealnie proste, podczas rysowania trzeba przytrzymać klawisz SHIFT. Przytrzymanie dodatkowo jeszcze CTRL-a spowoduje, że kąt rysowania będzie się zmieniać skokowo co 15 stopni o ile dobrze pamiętam. Najlepiej jednak narysować poziome linie i obracać je razem z napisem.
Dodam, że obracanie warstwy tekstowej sprawi, że przestanie być edytowalna, tekst ulegnie rasteryzacji. Ponadto obrót może spowodować pogorszenie jakości napisu. W takim wypadku lepiej zamienić tekst na ścieżkę i obrócić ścieżkę.
Jeśli napis ma być półprzezroczysty, to wystarczy zmniejszyć krycie warstwy tekstowej suwakiem w oknie warstw. Gdyby jednak chodziło o jakiś inny efekt przezroczystości, to podaj przykład.
@Edit:
Przegapiłam to wypełnienie, bo mnie zmyliły te ukośne kreski. Jeśli napis ma być wycięty w ukośnym prostokącie, to najlepiej zamienić go na ścieżkę i obrócić sobie tę ścieżkę pod wybranym kątem. Ukośny prostokąt też najlepiej utworzyć przy pomocy ścieżek Ścieżki. Następnie zmieniasz ścieżkę z prostokątem na zaznaczenie i wypełniasz wybranym kolorem na nowej, przezroczystej warstwie powyżej obrazu. Ścieżkę z napisu przesuwasz Przesuwanie tak, aby tekst znalazł się na środku prostokąta, zmieniasz ją na zaznaczenie i czyścisz je klikając DELETE na warstwie z prostokątem.
Dodałam poradnik video: http://www.gimpuj.info/index.php/topic,65853.0.html
« Ostatnia zmiana: 01.09.2015, 20:02:17 wysłane przez be@ » Zapisane
artas21
Gość
« Odpowiedz #2 : 06.09.2015, 10:45:56 »

Dzięki wielkie za odpowiedź.
Właśnie o coś podobnego mi chodziło.Mam do Ciebie jeszcze 2 pytania,bo sam napis właśnie już zrobiłem.
Jak zmienić kolor tego białego tła na inny?
Jak ten element zapisać,żeby po wczytaniu innego zdjęcia można było właśnie ten element tylko wczytać i zainstalować na zdjęciu?

Jeszcze raz wielkie wielkie dzięki.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 06.09.2015, 16:54:52 »

Kolor możesz zmienić za pomocą: Kolory -> Barwienie - trzeba najpierw zmniejszyć jasność najniższym suwakiem, a następnie dopasować sobie barwę i nasycenie pozostałymi suwakami. Inny sposób, to zablokować przezroczystość tej warstwy w oknie warstw (kwadratowa ikonka szachownicy na górze) i wypełnić wybranym kolorem.
Co do zapisu, to musisz wyłączyć widoczność Widoczność warstwy wszystkich warstw, poza tą z napisem i wyeksportować do formatu PNG (JPG nie obsługuje przezroczystości, a GIF półprzezroczystości).
Zapisane
artas21
Gość
« Odpowiedz #4 : 07.09.2015, 16:01:13 »

Szacun dla Ciebie.
Właśnie zrobiłem napis taki jaki chciałem. Co do zapisu to po prostu zastosowałem kopiowanie projektu i ładuję zdjęcie jako warstwę,a starą usuwam i łącze.
Dzięki wielkie za wszystko,jesteś nieoceniony.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 07.09.2015, 16:39:36 »

Ale gdybyś chciał sobie zachować na później, to lepiej wyeksportować do PNG. Poza tym tak jest chyba prościej, otwierasz zdjęcie i przeciągasz na nie plik PNG z tym napisem.
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Przeźroczysty napis wycięty w ukośnym pasku
Skocz do: