Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1] 2  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Animacja klepsydry  (Przeczytany 20234 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Dumpfires
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 14
Galeria Użytkownika

Dumpfires


Zobacz profil
« : 04.08.2015, 20:57:44 »

Witam. Chciałbym uzyskać efekt przesypywania piasku z jednej bańki do drugiej. Z samym obrazem pod gifa sobie poradziłem, lecz zrobienie animacji to już inna sprawa. Chciałbym uzyskać efekt:
1. Przesypania piasku; zrobiłem 13 warstw, które chciałbym połączyć, lecz mam z tym problem. Mianowicie tworząc animację, warstwy nachodzą na siebie.
2. Po zrobieniu części pierwszej zależy mi aby klepsydra obróciła się o 180o i znów się przesypywała (bez końca). Tutaj zupełnie nie wiem jak się za to zabrać.
Przesyłam moje prace, aby zilustrować o co mi chodzi.
http://hostuje.net/file.php?id=01d793536154ec348e123b372bd9ee29
Bardzo proszę o pomoc.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Online Online

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 04.08.2015, 21:56:12 »

W paczce, którą podlinkowałeś jest 13 osobnych obrazków, nie warstw (nie wiem dlaczego nie udostępniłeś pliku XCF, tylko osobne obrazki). Musisz mieć te obrazki jako warstwy jednego obrazu i po prostu wyeksportować jako animację GIF. Zwróć uwagę na opcje w okienku eksportu, aby klatki się nie nakładały, trzeba zaznaczyć traktowanie klatek: Jedna klatka na warstwę (zastępowanie).
Aby odwrócić klepsydrę chyba wystarczy dodać jedną czy dwie klatki pokazujące obrót klepsydry. Poza tym jak zaznaczysz podczas eksportu "Powtarzanie w nieskończoność", to animacja będzie zapętlona.
Zapisane
Dumpfires
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 14
Galeria Użytkownika

Dumpfires


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 05.08.2015, 07:16:00 »

Napisałem warstwy, bo wcześniej ich używałem w tej formie. Zwykłe przejęzyczenie  Uśmiech Zrobiłem jak kazałaś i jest ok. Mam jeszcze jedno pytanie. Czy nakładając taką animację na obraz muszę go (obraz + klepsydra) zapisać w postaci GIFa? Czy obraz nie straci wtedy na jakości?
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Online Online

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 05.08.2015, 10:26:54 »

To zależy jak i gdzie chcesz tę animację nałożyć. Jeśli na stronie internetowej i obraz ma być tłem, to animacja może być osobnym plikiem GIF, a obraz np. w JPG. W dokumencie HTML wpisujesz, gdzie się ma znajdować animacja. Przykładowo tutaj: https://dl.dropboxusercontent.com/u/27473063/Choinka/new%20%202.html - choinka w tle jest w formacie PNG, a animowane świeczki w GIF dodane są osobno (śnieg, to w ogóle inna bajka).
W innym wypadku trzeba połączyć obraz z animacją w jeden plik (każdą warstwę/klatkę animacji z osobna trzeba nałożyć na obraz, który ma być tłem) i wyeksportować jako GIF. Niestety format ten obsługuje ograniczoną liczbę kolorów, co ma wpływ na jakość.
Jest jeszcze możliwość zapisania animacji w formacie APNG, wtedy jakość nie ulegnie zmianie, ale taka animacja będzie więcej ważyć i nie wszystkie przeglądarki ją obsłużą (nie ze względu na wagę pliku, tylko nie wszystkie uznają ten format, więc potraktują animację jakby była statycznym obrazem PNG).
« Ostatnia zmiana: 05.08.2015, 11:44:37 wysłane przez be@ » Zapisane
Dumpfires
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 14
Galeria Użytkownika

Dumpfires


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 05.08.2015, 20:06:04 »

Animacja nie będzie miała nic wspólnego ze stroną internetową. Robię tło do zestawu map o tematyce front afrykańskiego z okresu drugiej wojny światowej, do gry Red Orchestra 2. Mam zrobione tło. Na jego środku będą się zmieniały obrazy (konkretnie trzy, będące zapętlone). W międzyczasie cały czas będzie się kręcić klepsydra.
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=T6RezzhYKZM" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=T6RezzhYKZM</a>
[0:00] do [0:10] Ten biegnący żołnierz ma być zastąpiony klepsydrą. Moje obawy dotyczą tego, że nie uda mi się jednocześnie zgrać klepsydry i zmieniających obrazów. Nie mam pojęcia jak ustawić płynne przejścia pomiędzy obrazami (nie chcę, aby zmiana była sztuczna tylko taka jak na ww. filmie.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Online Online

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 05.08.2015, 21:38:14 »

Skoro ma to być film, to powinieneś tę animację dodać w programie do edycji video. Kompletnie nie rozumiem, po co wobec tego robić animację w formacie GIF.
Zapisane
Dumpfires
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 14
Galeria Użytkownika

Dumpfires


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 06.08.2015, 08:14:54 »

Chciałem zrobić animacje w formacie GIF, a później to nagrać w odpowiednim formacie. Na obróbce filmu kompletnie się nie znam  Smutny
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Online Online

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 07.08.2015, 06:58:25 »

Ale to taka droga na Krym przez Rzym. Na pewno znajdziesz jakiś prosty program, z którym sobie poradzisz. Choćby darmowy Movie Maker od MS.
 A jak już się upierasz przy nagrywaniu animacji, to zrób ją jednak w formacie APNG, przynajmniej będzie dobrej jakości. Można także zapisać każdą klatkę jako osobny obraz PNG czy dobrej jakości JPG i nagrać sobie pokaz slajdów. Chyba każda popularna przeglądarka obrazów ma taką opcję. W każdym razie XnView ma na pewno i IrfanView też powinna mieć. Szkoda tylko, że ta klepsydra została już zindeksowana i jest teraz w gorszej jakości. Skoro od początku wiedziałeś, że ma być dodana do filmu, to nie było powodu, żeby ją zapisywać w formacie GIF (chociaż wygląda trochę dziwnie i w sumie nie jestem pewna czy te postrzępione krawędzie na czarnej obwódce i białym połysku są efektem indeksowania, bo na brązowej obudowie ich nie ma).
« Ostatnia zmiana: 07.08.2015, 10:05:25 wysłane przez be@ » Zapisane
Dumpfires
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 14
Galeria Użytkownika

Dumpfires


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 08.08.2015, 11:26:14 »

Wyszło mi coś takiego i faktycznie jest to brzydkie (szczególnie przy obracaniu).

Próbowałem zapisywać w formacie apng, ale wyskakiwał mi jakiś błąd... Chyba nie będzie to, aż tak widoczne, gdy dodam animacje na gotowe tło. Jak tutaj.
http://imgur.com/SSFshkl
BTW. Jak przenieść całą animację (GIF) na dowolne miejsce, na obrazie (gdy próbuję to robić to przesuwam tylko jedną warstwę).
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Online Online

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 08.08.2015, 11:33:22 »

A zainstalowałeś wtyczkę do tworzenia animacji APNG? Przeczytałeś dokładnie tamten poradnik i komentarze? Z tego co pamiętam był jakiś konflikt tej wtyczki z innym pluginem czy skryptem, ale już nie pamiętam jakim.
Co do przesuwania wielu warstw jednocześnie, to trzeba je połączyć ikonką łańcucha w oknie warstw.

Zapisane
Dumpfires
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 14
Galeria Użytkownika

Dumpfires


Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 13.08.2015, 15:35:47 »

Pobawiłem się z tym APNG i jest problem. Otóż to rozszerzenie (APNG) nie współgra z PNG. To działa na zasadzie, albo - albo. Dwóch rozszerzeń jednocześnie nie można mieć. Gdy mam wgrane APNG to zwykłe PNG otwiera tak - http://imgur.com/IOi01bR Trzeba będzie to jakoś przekonwertować na APNG...
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Online Online

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 13.08.2015, 16:26:33 »

Ano właśnie. Dlatego jak ktoś chce taką animację zrobić, to sobie na chwilę wrzuca tę wtyczkę, a tą do png chwilowo gdzieś przenosi. Jednorazowo to nie jest duży problem, ale na dłuższą metę używanie tego faktycznie jest uciążliwe. Dlatego jeśli to tylko na potrzeby nagrania filmiku, to najprościej zapisać każdą warstwę jako osobny obraz PNG i sobie zapuścić pokaz slajdów w przeglądarce obrazów.
Zapisane
POGO
Użytkownik

Reputacja: 7 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 541
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : 13.08.2015, 20:17:54 »

Pobawiłem się z tym APNG i jest problem. Otóż to rozszerzenie (APNG) nie współgra z PNG. To działa na zasadzie, albo - albo. Dwóch rozszerzeń jednocześnie nie można mieć. Gdy mam wgrane APNG to zwykłe PNG otwiera tak - http://imgur.com/IOi01bR Trzeba będzie to jakoś przekonwertować na APNG...

Dzieje się tak ponieważ plik PNG który chcesz edytować jest zapisany z przeplotem Adam7 (to algorytm przeplotu stosowany w obrazach PNG). APNG nie toleruje tego i dlatego tak to się dzieje. Rozwiązanie problemu.Otworzyć plik nawet w systemowym Paint-cie i zapisać bez przeplotu.
Zapisane

MareroQ
Użytkownik

Reputacja: 13 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 584
Galeria Użytkownika

MareroQ


Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : 14.08.2015, 17:23:45 »

Bardzo mnie zastanawia Twoja informacja - jeżeli możesz podaj źródło tej wiedzy (link ?) może Autor pluginu na nasze ewentualne zapytanie odpowie?
ps. Skompilujemy ponownie próbnie dla Win?


* Dlaczego.png (28.8 KB, 297x517 - wyświetlony 471 razy.)
Zapisane
Strony: [1] 2  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialePropozycje i prośby o tutorialePropozycje tutoriali (Moderator: davlasq)Wątek: Animacja klepsydry
Skocz do: