Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Animacja - blokowanie tła
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Animacja - blokowanie tła  (Przeczytany 2412 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
leon_w
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika

leon_w


Zobacz profil
« : 12.07.2015, 22:14:40 »

Witam

Nie mogę sobie poradzić z pewnym problemem.
Mianowicie jak zablokować warstwę "tło", by była widoczna na wszystkich klatkach?

Jak zaimportowałem jakiegoś gifa do Gimpa, to jest tak, że warstwę tło widać na każdej klatce, do tego nakłada się jedna, kolejna warstwa.
Gdy ja mam ustawione wszystko tak samo, albo wszystkie warstwy się nakładają na siebie, albo w kolejnych klatkach znika ta pierwsza, czyli tło.

« Ostatnia zmiana: 18.07.2015, 01:22:27 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 12.07.2015, 22:18:29 »

Zależy jak ma wyglądać ta animacja. Czasami wystarczy zapisać w trybie nakładania. Na ogół jednak trzeba powielić tło tyle razy, ile masz klatek i podłożyć pod każdą warstwę/klatkę animacji po czym połączyć parami albo zgrupować.
Zapisane
leon_w
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika

leon_w


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 12.07.2015, 22:34:20 »

No tak też do tej pory robię, ale myślałem że istnieje taka możliwość by na każdej klatce poza kolejną warstwą była cały czas widoczna warstwa tło, ale możliwe że takiej opcji w Gimpie wcale nie ma. W ten sposób stworzony gif prawdopodobnie zajmował by mniej miejsca (a może się mylę).
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 12.07.2015, 22:37:59 »

Nie będzie zajmował więcej miejsca, jeśli po wykonaniu animacji użyjesz optymalizacji: Filtry -> Animacja -> Optymalizuj (dla formatu GIF)
Jeśli masz wiele klatek, to możesz użyć skryptu Combine background, który automatycznie powieli i podłoży tło.
Tak jak pisałam wcześniej, w przypadku niektórych animacji można nie powielać tła, tylko podczas zapisu wybrać tryb składania zamiast zastępowania klatek. Wtedy kolejne warstwy będą się na siebie nakładać, a te poniżej (w tym tło) będą cały czas widoczne, o ile wyższe warstwy są częściowo przezroczyste. Gotowa animacja będzie wyglądać tak, jakbyś po kolei włączał widoczność Widoczność warstwy warstw zaczynając od najniższej. W trybie zastępowania natomiast, w wybranym czasie wyświetlana jest tylko jedna warstwa/klatka, a pozostałe są niewidoczne.
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Animacja - blokowanie tła
Skocz do: