Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Jak umieścić flagi państw na okręgu ?
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Jak umieścić flagi państw na okręgu ?  (Przeczytany 1509 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
black raven
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 35
Galeria Użytkownika

black raven


Zobacz profil
« : 23.06.2015, 14:12:53 »

Witam wszystkich Uśmiech

Tak, wiem nadużywam cierpliwości wszystkich osób, a szczególnie nadużywam cierpliwości bea@ za co serdecznie przepraszam, ale jak zwykle moje umiejętności które staram się pogłębiać nie pozwalają mi na osiągnięcie efektu jaki bym chciał. Mianowicie, mam flagi kilku państw które chciałbym rozłożyć równomiernie na wybranym przez siebie tle  na okręgu  - tak jak na przykładzie tego zdjęcia:

https://c1.staticflickr.com/1/397/19082502695_aea40014b0_o.jpg

Problem polega na tym, że nie wiem jak to zrobić. Czy ktoś z Was mógłby mi pomóc w osiągnięciu tego efektu? Używam GIMPA 2.8.


« Ostatnia zmiana: 07.07.2015, 10:05:09 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 23.06.2015, 16:43:16 »

Ja bym wykorzystała skrypt: Plik -> Utwórz -> Logo -> Napis na okręgu tylko zamiast wpisywać tekst, wpisałabym ze spacjami same kropki. Tyle kropek ile masz flag. No i oczywiście trzeba wybrać odpowiedni promień koła (to już sam decydujesz, jakie duże chcesz to koło, ale trzeba też wziąć pod uwagę ilość flag, aby się zmieściły) oraz kąt wypełnienia 3600, ale taki jest ustawiony domyślnie. W ten sposób wyznaczysz sobie punkty, w których będzie środek każdej flagi. Każdą flagę musisz mieć na osobnej warstwie. Później za pomocą narzędzia przesuwanie Przesuwanie każdą po kolei przemieszczasz tak, aby znalazła się w wyznaczonym przez kropkę miejscu. Jak chcesz idealnie równo, to możesz najpierw na przezroczystej warstwie narysować prostokąt o wymiarach flagi (tylko sam, cienki obrys) i dorysować przekątne (jedno-pikselowym ołówkiem lub pędzlem przytrzymując klawisz SHIFT, aby linia była idealnie prosta), które wyznaczą jego środek i najpierw przesuwasz warstwę z tym pomocniczym prostokątem tak, aby jego środek znalazł się na kropce, a następnie flagę tak, aby dokładnie pokrywała się z prostokątem. Później przesuwasz pomocniczy prostokąt na drugą kropkę i dopasowujesz do niego następną flagę.
Jest to trochę pracochłonne i zastanawiam się czy nie ma przypadkiem skryptu, który by sam ułożył te flagi, ale nic mi nie przychodzi do głowy. Poszukam jeszcze, może jakiś znajdę.

@Edit:
Za pomocą skryptu Move Layer można sobie ustawić w taki sposób jedną warstwę (np. tę pomocniczą: musi być przycięta), tzn. skrypt ją powieli i ułoży wzdłuż obwodu koła (trzeba mieć aktywną ścieżkę w kształcie tego koła), ale i tak będziesz musiał każdą flagę ustawiać ręcznie. Chyba jednak nie ma skryptu, który ułoży w kształt koła wiele różnych, już istniejących warstw...

« Ostatnia zmiana: 23.06.2015, 16:56:34 wysłane przez be@ » Zapisane
black raven
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 35
Galeria Użytkownika

black raven


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 23.06.2015, 17:52:46 »

Dzięki be@ za wyjaśnienia Uśmiech Będę kombinować Uśmiech
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Jak umieścić flagi państw na okręgu ?
Skocz do: