Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Wyrównanie/wygładzenie krawędzi
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Wyrównanie/wygładzenie krawędzi  (Przeczytany 8103 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
a.
Gość
« : 24.03.2015, 18:21:50 »

Hej, mimo przeczytanych kilkunastu tematów dalej nie mogę dojść do tego jak wygładzić krawędzi mojej ikony... Dlatego mam nadzieję, że tworząc oddzielny temat ktoś będzie w stanie mi pomóc. Liczę na Was.  Uśmiech 2 Poniżej link do obrazka



* Screen Shot 2015-03-24 at 5.46.29 pm.png (474.27 KB, 1230x712 - wyświetlony 824 razy.)
« Ostatnia zmiana: 29.10.2017, 22:46:15 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 403
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 24.03.2015, 18:28:14 »

Z tego co widzę, masz poszczególne elementy wycięte na przezroczystym tle. W takim wypadku zaznaczasz wybrany element klikając PPM na warstwie, na której się znajduje i wybierając z menu: Kanał alfa na zaznaczenie. Następnie zamieniasz zaznaczenie na ścieżkę: Zaznaczenie -> Przekształć na ścieżkę i ponownie ścieżkę w zaznaczenie: Zaznaczenie -> Ze ścieżki. Teraz możesz to zaznaczenie odwrócić, powiększyć o 1 px i wyczyścić klikając DELETE, lub bez odwracania powiększyć o 1 px i wypełnić kolorem wygładzanego elementu, jeśli jest on jednokolorowy.
Generalnie zawsze trzeba tworzyć zaznaczenie ze ścieżek (za wyjątkiem prostokąta czy kwadratu), tylko wtedy można uzyskać gładkie krawędzie zarówno przy wycinaniu elementów z tła jak i przy tworzeniu nowych z zaznaczenia.
Dodatkowo należy pamiętać, że nawet zaznaczenia utworzonego ze ścieżki nie należy wypełniać kolorem wielokrotnie, ponieważ wtedy również nie uzyskasz gładkich krawędzi.
Kompletnie niepojęte jest dla mnie to, że twórcy GIMP-a nie dodali opcji wygładzania zaznaczenia jednym kliknięciem, tylko trzeba robić takie ceregiele...
@Edit:
Właśnie jeszcze raz przetestowałam wygładzanie, które można zaznaczyć w opcjach narzędzia zaznaczenie i wydaje się, że w GIMP 2.8 jednak działa i krawędzie zaznaczenia są gładkie jak ze ścieżki. Wcześniej ta opcja wydawała się zmieniać bardzo niewiele lub nic i zaznaczenie mimo jej użycia było wystrzępione, aczkolwiek w przypadku użycia różdżki czy zaznaczenia wg koloru nadal nie działa. Sprawdza się tylko przy zaznaczeniu eliptycznym oraz prostokątnym z zaokrągleniem narożników i odręcznym, o ile jest utworzone z prostych odcinków.
« Ostatnia zmiana: 24.03.2015, 20:37:19 wysłane przez be@ » Zapisane
a.
Gość
« Odpowiedz #2 : 25.03.2015, 13:03:07 »

Działa prawie idealnie, jedynym mankamentem zostaje koślawa prawa krawędź, ale teraz jest przynajmniej gładka. Dzięki :DD


* Screen Shot 2015-03-25 at 1.02.30 pm.png (693.66 KB, 1204x833 - wyświetlony 787 razy.)
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 403
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 25.03.2015, 18:14:36 »

Zawsze można edytować ścieżkę Ścieżki i poprawić krzywizny przed zmianą jej na zaznaczenie.
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Wyrównanie/wygładzenie krawędzi
Skocz do: