Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Wielokrotne skalowanie warstw - jak uniknąć straty jakości
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Wielokrotne skalowanie warstw - jak uniknąć straty jakości  (Przeczytany 2307 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
wefhy
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

wefhy


Zobacz profil
« : 19.03.2015, 16:29:11 »

Witam, z tym problemem zmagam się właściwie już od dawna i nigdy nie mogłem znaleźć rozwiązania problemu - często zdarza mi się przeskalować warstwę, kawałeczek ją przesunąć, znowu przeskalować... potem zająć się czymś innym, aż w końcu się okaże, że jej wielkość powinna być jeszcze inna - niestety wiąże się z tym oczywiście za każdym razem utrata jakości - czy da się coś zrobić, aby GIMP przy każdym skalowaniu robił to od oryginału - nie wiem, może zapisywał jedynie, że ta warstwa ma być tylko wyświetlana mniejsza. Rozumiem, że to prowadzi do problemów technicznych, jak to, w jaki sposób skalować ewentualne zmiany na warstwie, ale jestem pewien, że ktoś opracował jakieś rozwiązanie tego problemu. A może to ja podchodzę źle do projektowania pracy - jak lepiej sobie radzić z komponowaniem wszystkich warstw?
« Ostatnia zmiana: 29.10.2017, 19:28:47 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 19.03.2015, 16:35:46 »

Po prostu zostaw sobie warstwę oryginalnej wielkości, a pracuj na kopii. Jak już będziesz pewien ostatecznego rozmiaru i kształtu, to wtedy przeskalujesz oryginał. Generalnie skalowania w górę należy unikać, bo powoduje największą utratę jakości. Co do skalowania w dół, to najlepiej robić to stopniowo, w krokach o wielkości 90%, wtedy utrata jakości będzie mniej widoczna. Ponadto warto wyostrzyć warstwę przed skalowaniem w dół i ew. w jego połowie jeśli zmiana wymiarów będzie znaczna.
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Wielokrotne skalowanie warstw - jak uniknąć straty jakości
Skocz do: