Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Utrata jakości przy łączeniu dwóch grafik w formacie Gif.
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Utrata jakości przy łączeniu dwóch grafik w formacie Gif.  (Przeczytany 5729 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
lipton40
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 3
Galeria Użytkownika

lipton40


Zobacz profil
« : 01.03.2015, 08:08:12 »

Witam.
Mam taki oto problem.Otóż chcę połączyć dwie grafiki (tak aby pokazywały się jedna po drugiej i zapętlić), w formacie Gif,wtedy mniej ważą,obie są w trybie RGB zapisane jako png.Teraz,kiedy je wrzucam w gimpa wszystko jest o'k.Dodaje opóźnienie (15000ms) i nagrywam jako Gif i po odtworzeniu jakość jednego z nich jest o wiele gorsza.Czytałem gdzieś tutaj,że trzeba w pierwszym obrazku zmienić tryb na RGB,ale one oba są w tym trybie,a i tak jakość spada.
Mógłby mi ktoś opisać krok po kroku jak to zrobić aby było dobrze,bo może ja coś źle robię.
Z góry dzięki za pomoc.
« Ostatnia zmiana: 03.03.2015, 19:25:56 wysłane przez be@ » Zapisane
Ziomioslaw
Administrator

Reputacja: 46 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
JID: ziomioslaw@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7 431
Galeria Użytkownika


Cyklista Apokalipsy


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 01.03.2015, 10:07:18 »

"dwóch"...
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 01.03.2015, 13:17:49 »

Popraw błąd w tytule

Eksport do formatu GIF powoduje, że obraz jest automatycznie indeksowany. Indeksowanie zmniejsza liczbę kolorów i siłą rzeczy zmniejsza jakość obrazu. Widoczne jest to szczególnie na obrazkach z dużą ilością przejść tonalnych. Domyślny sposób indeksowania nie zawsze daje najlepsze efekty. Niektóre obrazy będą lepiej wyglądać jeśli zostaną zindeksowane inną metodą. Tak więc gdy obraz wygląda bardzo źle po eksporcie do formatu GIF, warto przed eksportem wypróbować różne metody indeksowania: Obraz -> Tryb -> Indeksowany i w okienku, które się otworzy możesz zmienić Dithering np. na Floyda - Steinberga.
Jeśli te obrazy były już wcześniej w formacie GIF, to utrata jakości wynikła z ich połączenia. Pewnie razem mają znacznie więcej kolorów niż każdy z osobna, dlatego podczas ponownego indeksowania ilość kolorów musi być ponownie zmniejszona.
« Ostatnia zmiana: 01.03.2015, 18:15:49 wysłane przez be@ » Zapisane
lipton40
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 3
Galeria Użytkownika

lipton40


Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 02.03.2015, 03:01:42 »

Sorry za błąd.
To prawda grafiki znacznie różnią się kolorystyką i jest w nich trochę płynnych przejść tonalnych.
Zmiana indeksowania pogarsza jedynie sytuację.Czyli rozumiem,że nie da się połączyć różniących się znacznie kolorystyką grafik w formacie Gif w gimpie.Szkoda.
Dzięki za wyjaśnienie.Pozdrawiam.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 02.03.2015, 08:57:47 »

Nie chodzi o to, że w GIMP-ie. Format GIF po prostu obsługuje określoną, maksymalną liczbę kolorów. Jeśli te 2 obrazki wspólnie mają tych kolorów więcej, to automatycznie ich liczba zostanie zredukowana, a program nie ma znaczenia.
Zapisane
lipton40
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 3
Galeria Użytkownika

lipton40


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 03.03.2015, 19:23:08 »

Tak wiem,zbadałem sprawę.Może trochę źle się wyraziłem.W każdym razie dzięki.
Do zamknięcia.
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Utrata jakości przy łączeniu dwóch grafik w formacie Gif.
Skocz do: