Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Brak narzędzi do pisania w przyborniku
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Brak narzędzi do pisania w przyborniku  (Przeczytany 13052 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
krr54311
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 7
Galeria Użytkownika

krr54311


Zobacz profil
« : 25.02.2015, 00:15:31 »

Chcę pisać na obrazku. Naciskam na "A" w przyborniku, umieszczam pole do wpisywania tekstu w wybranym miejscu obrazka. Niestety w przyborniku nie ukazuje się pole z narzędziami do pisania tzn wielkość czcionki, rodzaj czcionki,pole tekstowe itd.
Co prawda nad polem do wpisywania tekstu pojawia się ramka z tymi narzędziami(ale bez pola do wpisywania tekstu) niestety ona jest niewygodna: nie mogę jej umieścić w wybranym wygodnym dla mnie miejscu ekranu, często jej część wyłazi poza ekran. Lipa! Jak zrobić aby w przyborniku ukazały się narzędzia do pisania? Moja wersja GIMP 2.8
« Ostatnia zmiana: 04.03.2015, 22:28:43 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 25.02.2015, 00:22:24 »

A masz w ogóle otwarte okno z opcjami narzędzi? Może zapodaj jakiś zrzut, bo z tego opisu to niezbyt wiem jak to dokładnie wygląda.
Zapisane
krr54311
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 7
Galeria Użytkownika

krr54311


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 25.02.2015, 16:39:52 »

Link do zrzutu ekranowego http://postimg.org/image/dsweixb6b/
Jak widać w przyborniku nie ma narzędzi do pisania. Na obrazku naniosłem pole do pisania a nad nim jest pole z narzędziami niestety częściowo wychodzi poza stronę.No i w tym polu narzędziowym nie ma pola do wpisywania tekstu(widziałem taką wersję GIMP w której narzędzia do pisania pojawiają się w przyborniku w jego dolnej części,w nich pole do wpisywania tekstu).
Zapisane
Hasia
Moderator globalny

Reputacja: 39 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 495
Galeria Użytkownika


Czasami nie jestem sobą


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #3 : 25.02.2015, 17:44:53 »

Tak jak napisała bea. Nie masz otwartego okna z opcjami narzędzi. http://www.gimpuj.info/index.php/topic,5923.msg141699.html#msg141699
Zapisane

krr54311
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 7
Galeria Użytkownika

krr54311


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 25.02.2015, 23:05:46 »

Bardzo pięknie, niestety nie znajduję w liście dokowalnych okien dialogowych okna z narzędziami do pisania
Zapisane
Hasia
Moderator globalny

Reputacja: 39 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 495
Galeria Użytkownika


Czasami nie jestem sobą


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #5 : 25.02.2015, 23:10:08 »

Otwórz Opcje narzędzi. To takie okienko, które wyświetla ustawienia dla aktualnie aktywnego narzędzia. Jeśli wybierzesz narzędzie do wprowadzania tekstu  Narzędzia tekstowe, wtedy będziesz miał tam opcję tekstu. Jeśli Twoim aktualnie wybranym narzędziem będzie zaznaczenie, to wtedy będziesz mieć tam opcję zaznaczenia itd.
Zapisane

krr54311
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 7
Galeria Użytkownika

krr54311


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 26.02.2015, 00:47:57 »

W tej wersji GIMP którą ja posiadam(2.8) niestety pole narzędzi do pisania wyskakuje automatycznie gdy nacisnę na "A" w przyborniku. Jest tam rodzaj czcionki, jej wielkość, podkreślenie, pogrubienie itd, nie ma natomiast pola do wpisywania tekstu. Nie można tego pola przenieść do przybornika! Gdy już mam wciśniętą literę "A" i mogę pisać to po wejściu do "Narzędzi" nie znajduję tam narzędzi do pisania. A w "Oknach" i w dokowalnych oknach dialogowych jest jedynie rodzaj czcionki, nie ma natomiast całościowego  narzędzia do pisania gdzie byłby rodzaj czcionki, jej wielkość, podkreślenia, pogrubienia itd.Ktoś dokonał tzw "poprawek" pogarszających(niestety) w tej wersji GIMP. W efekcie w tej wersji nie można mieć w przyborniku narzędzi do pisania,co było by bardzo wygodne, bo było tam pole do wpisywania tekstu
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 26.02.2015, 01:26:46 »

Piszesz bzdury. To pole, które Ci wyskakuje jest zupełnie niezależne od opcji narzędzi w przyborniku. Aby otworzyć opcje narzędzi wybierz: Okna -> Dokowalne okna dialogowe -> Opcje narzędzia i to w tym oknie, po wybraniu narzędzia tekstowego, możesz sobie ustawiać wielkość, kolor i rodzaj czcionki oraz wiele innych opcji. Nie musisz tego robić w polu tekstowym. I ja i Hasia pisałyśmy Ci o tym oknie, a Ty dalej swoje.
Poniżej zrzut z GIMP 2.8:



Jak widać okno jest zadokowane w przyborniku. Dodatkowo możesz sobie w nim zaznaczyć "Użycie edytora" i wtedy otworzy się okienko edytora, jak w starszych wersjach.
Zapisane
krr54311
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 7
Galeria Użytkownika

krr54311


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 26.02.2015, 16:55:46 »

Nie byłbym taki pewny, że to co piszę to są bzdury. kolejno Okna>Dokowalne okna dialogowe>ustawienia narzędzia>do wyboru:
Aerograf
Aerograf#1
Airbrush
Airbrush(Color From Gradient)
Basic Knife
Basic Round
Basic Round Detail
Blu Pen(Multiply)
Bristles
Circle 200px
Crp 16:9
Crop Composition
Eraser Hard
Eraser Soft
Feathered Selection
Fill Paper(Multiply!Sel. Pattern)
Fx Confetti
Fx Radial Softlight
Glow Lights(Addition!)
Ink Smooth
Ink Thin
Noise
Paintbrush(Color From Gradient)
Pensil Soft
Smooth Clone(Press.Ctrl)
Smudge Rough
Smudge Soft
Soft Oil Brush
Splatters
Structure
Vegetation
Vignette
Przepisałem wiernie wszystkie możliwości wyboru "Ustawienia Narzędzia". Pisownia oryginalna.
Proszę powiedzieć które z nich to narzędzia pisania z możliwością wyboru rodzaju czcionki jej wielkości itd, które można by dokować do przybornika?
Nie umiem dołączyć filmiku ze zrzutu ekranowego(zrobiłem taki filmik ale ma on rozszerzenie ogv a to nie jest przyjmowane przez GIMP)
Zapisane
krr54311
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 7
Galeria Użytkownika

krr54311


Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 26.02.2015, 17:53:30 »

Już się nauczyłem. Oto i link do filmiku zrzutu z ekranu https://www.dropbox.com/lightbox/home
Zapisane
Ziomioslaw
Administrator

Reputacja: 46 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
JID: ziomioslaw@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7 431
Galeria Użytkownika


Cyklista Apokalipsy


Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 26.02.2015, 18:00:53 »

Już się nauczyłem. Oto i link do filmiku zrzutu z ekranu https://www.dropbox.com/lightbox/home

To nie jest link do filmiku.
Zapisane
Hasia
Moderator globalny

Reputacja: 39 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 495
Galeria Użytkownika


Czasami nie jestem sobą


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #11 : 26.02.2015, 18:04:35 »

Twój link przenosi mnie na stronę główną mojego profilu w Dropbox.

Mam wersję 2.6 ale czynności wykonywane w 2.8 powinny wyglądać bardzo podobnie. Czy robisz to tak?:

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=FuHhhcttkWk" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=FuHhhcttkWk</a>
Zapisane

krr54311
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 7
Galeria Użytkownika

krr54311


Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : 27.02.2015, 16:54:27 »

Dzięki HASIA za ostatnie rady a w szczególności za zrzut filmu. Nie zauważyłem wcześniej że w rozwinięciu 'dokowalne okna dialogowe'są 2 razy 'opcje narzędziowe': jeden raz na samej górze, drugi raz bardziej na dole. Ja wchodziłem w te na dole,no i nie mogłem uzyskać tego co trzeba. Gapiostwo starszego pana. Teraz wszystko jet O.K. Dzięki HASI. Swoją drogą dwa razy opcje narzędziowe w rozwinięciu 'dokowalnych okien dialogowych' jest mylące.
Niniejszym kończę wątek.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : 27.02.2015, 16:59:43 »

To musi być błąd w tłumaczeniu. To drugie okno (niżej na liście) powinno się nazywać "Ustawienia narzędzi" i kiedy je otworzysz, to faktycznie tak się nazywa. Nawet sam tak napisałeś w poście, w którym wypisałeś jego zawartość.
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Brak narzędzi do pisania w przyborniku
Skocz do: