Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Problem z PPI i wielkością zdjęcia
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Problem z PPI i wielkością zdjęcia  (Przeczytany 3956 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
MeHow_01
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 3
Galeria Użytkownika

MeHow_01


Zobacz profil
« : 22.01.2015, 00:45:42 »

Siemnko, nazywam się Michał i postanowiłem się przywitać tym moim pierwszym i mam nadzieję nie ostatnim wątkiem


W Gimpie siedzę już trochę i przyznam się, że sam jestem niesamowicie zaskoczony swoim problemem i tym, że go nie rozumiem.
Mianowicie chodzi o PPI. Temat poruszany miliardy razy, wiadomo co to jest i w ogóle. Na przykładzie mojej pracy. Zrobiłem projekt o wymiarach 9,4 cm x 5,4 cm z 500 PPI. Tak, wiem, to bardzo dużo, ale troszeczkę się bawiłem i tak zdecydowałem, to nie jest istotne.

Główna warstwa, która pełni rolę tła całego obrazu ma rozmiar dokładnie tego obrazu czyli 9,4cm x 5,4 cm, ale już 1850 x 1063 pikseli. I to jest zasługa naszego dużego PPI. Po eksporcie zaś dalej ma rozmiar 1850 x 1063, a to już nie jest parę centymetrów, a paredziesiąt. W efekcie eksport nie ima się projektu i jest o wiele za duży.

Co w takim wypadku zrobić? Na bank temat jest błachy, ale moja mózgownica nie może tego ogarnąć. Mało tego. Nie raz robiłem już projekty o takich i takich wymiarach w rozdzielczości, akurat 300 PPI i nie było problemu, a teraz coś takiego.

Rozwiążemy ten problem i damy upust mojej straszliwej ciekawości? Chciałbym spojrzeć na odpowiedź i pacnąć się w czoło mówiąc "No taaaak". Chichot
« Ostatnia zmiana: 23.01.2015, 13:45:55 wysłane przez MeHow_01 » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 22.01.2015, 02:57:16 »

Jeśli zaznaczyłeś zapisanie rozdzielczości podczas eksportu, to po wydruku będziesz miał te 9,4 cm x 5,4 cm, tak jak ustawiłeś. Jeśli masz jakąś przeglądarkę obrazów, która pokazuje rozmiar wydruku (czasem nazywa się to "prawdziwy rozmiar", "rozmiar rzeczywisty" albo coś w tym stylu), to możesz sprawdzić.  Na pewno taka opcja jest w XnView, w Irfanie też powinna być. W GIMP masz tę opcję w menu: Widok -> Punkt do punktu - trzeba odznaczyć (domyślnie jest zaznaczona).
Zapisane
Hasia
Moderator globalny

Reputacja: 39 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 495
Galeria Użytkownika


Czasami nie jestem sobą


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #2 : 22.01.2015, 09:06:58 »

To ja też wytłumaczę trochę o co biega. PPI, jak wiesz to ilość pikseli na cal. Ty sobie ustawiłeś, że będziesz miał 500 tych pikseli w jednym calu obrazu. Twój obraz to 9,4cm x 5,4cm a to jest 3,700 x 2,126 cali. Jak pomnożysz to przez rozdzielczość którą ustawiłeś na 500 pikseli na cal to w rezultacie wyszedł Ci obraz o wymiarach 1850 x 1063 pikseli. Po wyeksportowaniu tego obrazu, tak jak napisała bea, będziesz miał tyle samo upchniętych tych pikseli na cal jak ustawiłeś. A maszyna drukująca tyle wydrukuje plamek tuszu na jednym calu obrazu (DPI) jakie masz PPI. Im mniejsze PPI tym mniejszą ilość tych plamek drukarka upycha na calu i analogicznie im większe PPI tym więcej. Jeśli ustawiłbyś rozdzielczość obrazu o wymiarach 9.4 x 5,4 cm na 300 PPI to obraz miał by wielkość w pikselach równą 1110 x 638 pikseli ale rozmiar w centymetrach przecież się nie zmienił. Tylko ilość pikseli w calu (cal = 2,54 cm). Dlatego tak ważne jest aby PPI obrazu określić już na początku.
Zapisane

MeHow_01
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 3
Galeria Użytkownika

MeHow_01


Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 22.01.2015, 12:47:31 »

Faktycznie w XnView jest rozmiar wydruku i wszystko się zgadza. Dzieki Mrugnięcie

http://scr.hu/247p/h5w3w
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Problem z PPI i wielkością zdjęcia
Skocz do: