Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Zaokrąglenie tylko 2 rogów, połowę zaznaczenia. Jak?
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Zaokrąglenie tylko 2 rogów, połowę zaznaczenia. Jak?  (Przeczytany 2686 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
reporteer
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 25
Galeria Użytkownika

reporteer


Zobacz profil
« : 12.01.2015, 18:14:17 »

Mam sobie zaznaczenie - kwadrat lub prostokąt wiadomo ma 4 rogi ja chcę zaokrąglić tylko dwa np. górne. Jak to zrobić? Żebym już nie pytał drugi raz jeszcze jak zrobić np. jeden dolny i jeden górny? Jedyne co mi na myśl przychodzi to skopiować połowę zaznaczenia od środka w dół i wtedy nanieść to na zaokrąglone rogi ale może da się jakoś inaczej?
« Ostatnia zmiana: 09.02.2017, 04:20:06 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 12.01.2015, 18:19:32 »

Jeśli np. chcesz zachować zaokrąglenie tylko na górnych narożnikach, to możesz utworzyć zaokrąglone zaznaczenie prostokątne o większej wysokości niż to docelowe i następnie zaznaczyć dolną jego część zaznaczeniem prostokątnym w trybie odejmowania w taki sposób, aby odjąć fragment z zaokrąglonymi, dolnymi narożnikami: patrz filmik.
A gdybyś chciał zaokrąglić tylko przeciwległe narożniki, to tworzysz zaznaczenie prostokątne o wybranych wymiarach, wypełniasz kolorem na nowej przezroczystej warstwie, następnie w opcjach zaznaczenia wybierasz zaokrąglanie narożników i ustawiasz promień zaokrąglenia, po czy odwracasz zaznaczenie: Zaznaczenie -> Odwróć. Wybierasz narzędzie gumka i okrągły, twardy pędzel o średnicy sporo większej niż narożniki (w sensie, ten fragment pomiędzy ostrym a zaokrąglonym) i klikasz 1 raz gumką w te narożniki, które chcesz zaokrąglić, na warstwie z wypełnionym zaznaczeniem. Wyłączasz zaznaczenie. Jeśli chciałbyś taki kształt wyciąć ze zdjęcia, to wystarczy później kliknąć PPM w oknie warstw na warstwie z otrzymanym kształtem i wybrać kanał alfa na zaznaczenie, po czym wyczyścić zaznaczenie na warstwie ze zdjęciem. Jeśli zdjęcie ma być przycięte do tego kształtu, to najpierw odwracasz zaznaczenie
« Ostatnia zmiana: 13.12.2022, 14:51:57 wysłane przez be@ » Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Zaokrąglenie tylko 2 rogów, połowę zaznaczenia. Jak?
Skocz do: