Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Wyrównywanie kolorytu skóry
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Wyrównywanie kolorytu skóry  (Przeczytany 9968 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
lotherad
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 6
Galeria Użytkownika

lotherad


Zobacz profil
« : 02.01.2015, 23:27:54 »

Witam.

Zna ktoś może sposób na wyrównanie kolorytu twarzy? Jestem tutaj nowy i jeśli taki temat/tutorial istnieje to przepraszam, szukałem. Z góry dzięki za odpowiedź. Uśmiech
« Ostatnia zmiana: 13.01.2015, 21:28:59 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 02.01.2015, 23:34:33 »

A konkretnie jaki jest problem z tym kolorytem? Chodzi o usuwanie jakiejś dominanty barwnej czy np. jest zbyt duży kontrast?
Na temat usuwania dominanty barwnej i korekty balansu bieli jest na forum dobry poradnik autorstwa Zbyma72age: http://www.gimpuj.info/index.php/topic,64794.0.html
Zapisane
lotherad
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 6
Galeria Użytkownika

lotherad


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 02.01.2015, 23:54:35 »

Chodzi o coś w stylu zaczerwienionych policzków albo czerwonego nosa.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 03.01.2015, 00:00:40 »

Takie miejscowe przebarwienia możesz stonować za pomocą mieszania warstw. Dodajesz nową, przezroczystą warstwę powyżej zdjęcia, zmieniasz jej tryb na Barwa (jeśli chcesz tylko zmienić barwę) lub ew. Pokrywanie (jeśli chcesz dodatkowo nieco rozjaśnić), powiększasz sobie nieco widok i miękkim pędzelkiem w kolorze skóry (kolor można pobrać próbnikiem np. z jakiegoś miejsca na czole czy tam, gdzie skóra ma względnie neutralny odcień) lub nieco jaśniejszym delikatnie zamalowywujesz wybrane miejsca na tej warstwie. W razie potrzeby można jeszcze lekko rozmyć Gaussem i ew. zmniejszyć krycie warstwy. W przypadku pokrywania kolor może okazać się zbyt intensywny, wtedy wystarczy zmniejszyć nasycenie. Gdyby natomiast efekt był zbyt słaby, to można warstwę z nałożonym kolorem zduplikować.
« Ostatnia zmiana: 03.01.2015, 00:18:09 wysłane przez be@ » Zapisane
lotherad
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 6
Galeria Użytkownika

lotherad


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 03.01.2015, 01:28:56 »

Jak zmieniam tą pierwszą, przezroczystą warstwę na "Barwa" to nic się nie dzieje na tej dolnej przy malowaniu.

@Edit

Wydaje się, że problem występuje tylko w przypadku czarno-białych zdjęć. Dziękuję za pomoc.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 03.01.2015, 02:05:59 »

Zdjęcie jest kolorowe i chodzi o usunięcie czerwonych przebarwień na policzkach, tak? I malujesz na tej górnej, przezroczystej warstwie pędzlem w kolorze skóry? Może jednak trzeba te rumieńce też nieco rozjaśnić albo używasz niewłaściwego odcienia? Zmień tryb warstwy na Zwykły i pokaż zrzut tego pomalowanego fragmentu twarzy.
@Edit:
Wcześniej pisałeś o usuwaniu zaczerwienienia na policzkach, a teraz się okazuje, że chodzi o czarno-białe zdjęcie, więc nic dziwnego, że tryb Barwa nie działa. W takim wypadku użyj trybu Pokrywanie i białego pędzla. Trzeba było od razu napisać, że zdjęcia są czarno-białe.
Zapisane
lotherad
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 6
Galeria Użytkownika

lotherad


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 03.01.2015, 02:25:43 »

Ale nawet na czarno-białym zdjęciu widać takie przebarwienia. Po prostu próbuję się tego nauczyć, powiedzmy na tym zdjęciu: usunięcia tego czerwonego nosa.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 03.01.2015, 02:40:03 »

Ale na czarno-białym zdjęciu przebarwienia nie są czerwone, a ja nie mam szklanej kuli, więc skąd mogłam wiedzieć, że chodzi o zdjęcie w odcieniach szarości? O takich rzeczach trzeba informować.
Zdjęcie w powyższym poście jest już kolorowe i tutaj jak najbardziej powinien sprawdzić się sposób który wcześniej opisałam (z warstwą w trybie Barwa). Dodatkowo można jeszcze dodać kolejną warstwę, tym razem w trybie Pokrywanie i miękkim, białym pędzlem lub aerografem nieco rozjaśnić ten nosek.
Inna sprawa, że z tego co widzę, są tam również jakieś plamki (piegi? pryszcze?) na tym nosie. Takie rzeczy trzeba potraktować klonowaniem Klonowanie i/lub łatką latka. Są też inne sposoby, wszystko zależy od zdjęcia i ilości oraz intensywności takich niedoskonałości skóry. Automatycznie bardzo ładnie radzi sobie z tym problemem filtr Smooth[skin] dostępny po zainstalowaniu pluginu G'MIC w zakładce Repair.
Zapisane
lotherad
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 6
Galeria Użytkownika

lotherad


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 04.01.2015, 04:42:20 »

Mnie nie chodziło o edycję tylko tego jednego zdjęcia tylko żeby się tej techniki nauczyć, znalazłem jakieś czarno-białe, ale nie wiedziałem, że efektu na nim nie będzie, mój błąd. Mrugnięcie

Dzięki za poświęcony czas, można zamknąć.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 04.01.2015, 04:46:37 »

Efekt będzie, tylko wymagał innej metody. Na czarno-białym trzeba użyć warstwy w trybie Pokrywanie i rozjaśnić np. zbyt ciemny nos, używając miękkiego pędzla bądź aerografu w białym kolorze. Natomiast piegi itp. można, tak samo jak na kolorowym, potraktować klonowaniem lub łatką.

« Ostatnia zmiana: 13.01.2015, 21:29:15 wysłane przez be@ » Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Wyrównywanie kolorytu skóry
Skocz do: