Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Efekt rozmycia w postaci winiety
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Efekt rozmycia w postaci winiety  (Przeczytany 3827 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
daniel0daniel
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 14
Galeria Użytkownika

daniel0daniel


Zobacz profil
« : 24.12.2014, 11:58:19 »

Cześć mam problem bo nie wiem jak w gimpie zrobić efekt rozmycia taki jaki jest na instagramie, że wybieramy okrag w którym ma być wyostrzone a dookoła stopniowo ma się zamazywać, mniej wiecej efekt pokazany jest na tym obrazku. Z góry dziękuje za pomoc


//be@: Poprawiłam tytuł
« Ostatnia zmiana: 13.01.2015, 21:19:31 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 24.12.2014, 12:24:30 »

Możesz sobie nieco wyostrzyć obraz, jeśli jest taka potrzeba: Filtry -> Uwydatnianie -> Wyostrz. Następnie duplikujesz Duplikowanie warstwy warstwę ze zdjęciem i kopię rozmywasz Gaussem: Filtry -> Rozmycie -> Rozmycie Gaussa. Promień rozmycia trzeba dostosować do wielkości zdjęcia, dla takiego jak w Twoim przykładzie powinno wystarczyć ok. 20 pionowo i poziomo. Dla większego rozmycie powinno być odpowiednio większe. Do rozmytej warstwy dodajesz białą maskę: PPM na warstwie -> Dodaj maskę warstwy (biała jest domyślnie). Tworzysz zaznaczenie eliptyczne na środku obrazu - powinno być nieco większe od obszaru, który ma pozostać nierozmyty i wypełniasz kolorem czarnym na masce warstwy (aktywna maska ma w oknie warstw białe obramowanie). Na koniec rozmywasz maskę Gaussem o podobnym lub nieco większym promieniu jak wcześniej. W ten sposób powstanie na masce coś w rodzaju winiety.
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Efekt rozmycia w postaci winiety
Skocz do: