Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Tutek na kolejną ilustrację?  (Przeczytany 7795 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Hasia
Moderator globalny

Reputacja: 39 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 495
Galeria Użytkownika


Czasami nie jestem sobą


Zobacz profil WWW
« : 21.12.2014, 20:56:15 »

W galerii pod moją ostatnio dodaną pracą (tutaj) davlasq zaproponował abym napisała tutek na coś podobnego, ale no właśnie, czego miałby konkretnie dotyczyć ten tutek? Efektów tam jakiś specjalnych nie było, więc tutek dotyczyłby w większości jak wykonać lineart i pokolorować go sposobem, który zaproponuję. Czy warto robić taki tutorial? Dodatkowo użyłam do tego dwóch komercyjnych programów. Co prawda jest to do zrobienia w GIMP-ie, ale ja użyłabym wersji mało popularnej GIMP Paintera w wersji 2.6. Zrezygnowałabym z robienia wektorowego lineartu w inku ponieważ jego narzędzia rysowania odręcznego nie odpowiadają mi.

Pokrótce jak powstała tamta praca.
1. W Mypaint naszkicowałam moją postać (Ten program jest dla mnie doskonały do szkiców Uśmiech)
2. W ilustratorze zrobiłam lineart odrysowując swój szkic.
3. Gotowy lineart wyeksportowałam do png bez tła i wrzuciłam do programu rastrowego, gdzie został pokolorowany w sposób:
a) wypełniłam bazowymi kolorami.
b) zrobiłam cienie
c) zrobiłam światła
d) roztarłam w kilku miejscach ostre granice światłocienia.
e) Dodałam teksturę
f) pokolorowałam tło i dodałam te latające jasne coś Język
g) na koniec kilka eksperymentów z kolorami całej pracy i wyostrzenie.
Dużo intuicji i kombinowania.

Czyli tutek celujący raczej w posiadaczy tabletów i GIMP Paintera. W GIMP Painterze jest narzędzie G-pen, które doskonale nadaje się do robienia lineartów. Jak pod tym względem wygląda zwykły GIMP 2.8 już nie pamiętam. GIMP Painter 2.8 ma opcję wygładzania http://blog.gimpuj.info/3423-krotki-test-gimp-painter-2-8.html Rysunek byłby dość prosty z racji ograniczonego czasu.

Zatem czy chcielibyście taki tutek?
« Ostatnia zmiana: 21.12.2014, 21:50:03 wysłane przez Hasia » Zapisane

davlasq
Moderator

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 119
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 21.12.2014, 21:41:02 »

No ja tak, ale to chyba oczywiste Język Ale dużo wyjaśniło mi już to, co już tutaj napisałaś, więc jeśli nie będzie odzewu od innych użytkowników, albo Ci się po prostu nie chce, to jakoś przeżyję.
Zapisane

Projektujesz strony i chcesz się dowiedzieć, w jaki sposób są one realizowane? Zapraszam na mojego bloga o webdevie i nie tylko!
Ziomioslaw
Administrator

Reputacja: 46 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
JID: ziomioslaw@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7 430
Galeria Użytkownika


Cyklista Apokalipsy


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 21.12.2014, 22:11:20 »

Hasia sama przyznała, że nie ma tu co algorytmizować. No i nie jest to tutorial do GIMP-a
Zapisane
Hasia
Moderator globalny

Reputacja: 39 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 495
Galeria Użytkownika


Czasami nie jestem sobą


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #3 : 21.12.2014, 22:21:10 »

Nie chcę się narzucać, ale muszę sprostować.
Ziomioslaw, ja nie wiem jak ty czytasz. Zaproponowałam przecież, że ten tutek mogę zrobić w GIMP-ie.
Zapisane

be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 22.12.2014, 07:10:35 »

@Hasia - a mnie najbardziej zainteresował właśnie ten lineart w wektorach i myślałam, że może sobie spróbuję w Inku, a tymczasem okazuje się, że to Illustrator Smutny Mogłabyś napisać, w czym narzędzia rysowania w Illustratorze różnią się od tych z Inkscape, że w Inku byłoby trudniej tworzyć taki lineart?
 MyPaint z tego co widzę jest darmowy, może też mogłabyś skrobnąć słówko, dlaczego właśnie ten program jest najlepszy do szkiców (chodzi głównie o to, w czym jest lepszy od GIMP Paintera)?
 W ogóle przydałoby się opisać sam proces tworzenia szkicu. Ja tylko podpatrzyłam gdzieś u Kamiko, że najpierw rysuje wstępny szkic kolorem jaskrawo błękitnym, a później poprawia czarnym i bardzo mi się ta metoda spodobała.
 A co do tutorialu, to ja jestem za pokazaniem tego w GIMP Painterze, ponieważ nie ma do niego na forum żadnego poradnika i może m.in. dlatego jest mało popularny. Przy okazji taki tutorial pozwoliłby lepiej poznać tego GIMP Paintera i zaprezentować jego możliwości. W ten sposób nie byłby to zwykły "tutek na kolejną ilustrację" Mrugnięcie
« Ostatnia zmiana: 22.12.2014, 07:36:32 wysłane przez be@ » Zapisane
Hasia
Moderator globalny

Reputacja: 39 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 495
Galeria Użytkownika


Czasami nie jestem sobą


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #5 : 22.12.2014, 10:02:57 »

@bea, już wyjaśniam różnicę w narzędziach inka i illustratora. Do zrobienia lineartu użyłam Narzędzia Pędzel. Jest to narzędzie bardzo intuicyjne w pracy przypominające właśnie znanego mi G-pena z GIMP Paintera. Dodatkowo to wektorowa linia z konturu, mogę edytować ją na węzłach jeśli tego wymaga. Narzędzie to mogę tak ustawić aby szerokość konturu zmieniała się zależnie od nacisku. Prawie nie czuję, że pracuję w wektorach.
I teraz narzędzia z inka, które mogłyby w teorii zastąpić te narzędzie. Pierwsze to kaligrafia, ale narzędzie to nie rysuje konturem ale wypełnieniem. Jeśli postawiona linia wyjdzie trochę krzywo to nie chwycę za węzeł i nie poprawię bo linia jest stworzona z dużej ilości takich węzełków. Drugie narzędzie to ołówek. Rysuje konturem, ale jego szerokość nie jest zależna od nacisku. Jestem przyzwyczajona do intuicyjnych narzędzi dlatego napisałam, że mi nie odpowiadają. Jakbym nie miała Ilustratora na komputerze to z pewnością wykonałabym ten lineart rastrowo.
Ja teoretycznie mogłabym zrobić ten linerat w inku, najprawdopodobniej użyłabym narzędzia kaligrafia a mechanika pracy tym narzędziem dużo nie różniłaby się od G-Pena. Dlatego chciałam ograniczyć się do użycia tylko jednego programu.

Co do MyPaint. W programie tym jest moj ulubiony ołówek 2B a ostatnio przypadł mi też skech. Program jest bardzo "lekki". Trudno mi to opisać jakoś, ale kiedy w nim szkicuję mam wrażenie że ręka bardziej mnie słucha Język Mam też nieograniczone płótno, jak coś mi się nie mieści to po prostu przesuwam sobie obraz. Ale MyPaint używam zazwyczaj do szkiców bo pozostałe narzędzia malarskie jakoś mi nie imponują.
Myślę, że nic nie stoi na przeszkodzie aby ten szkic robić od razu w GIMP Paiterze. Można też szkicować na kartce. Każdy sobie sam wybiera gdzie mu wygodniej. Ja zwyczajnie upodobałam sobie MyPaint do tych szkiców. W GIMP Painterze 2.8 są domyślnie zainstalowane pędzle z MyPaint. Co do opisania rysowania szkicu. Właśnie z tego chciałam zrezygnować, bo myślałam, że skomplikowałabym za bardzo taki poradnik. Co do niebieskich linii jest to bardzo wygodne ja też to stosuje z tą różnicą, że najpierw rysuję czarnym a na niebieski zmieniam kiedy zabieram się za robienie tego właściwego.

Podsumowując, moje wątpliwości czy robić tutek tyczą się w szczególności tego, że na forum promujemy najnowszą wersję GIMP-a. GIMP Painter aby działał potrzebuje zwykłego GIMP-a w tej samej wersji (tak jest u mnie). Ja aktualnie nie wrócę do GIMP-a 2.8, a GIMP Painter 2.8 sporo różni się od tego, którego mam. W sumie uważam, że wersja 2.8 jest nawet ciekawsza, ale tak jak już wspominałam kiedyś u mnie wersja 2.8 nie chce działać poprawnie. Obawiam się, że mogę wprowadzić zamieszanie u użytkowników z tymi wersjami ponieważ większość z pewnością ma GIMP-a 2.8.



Zapisane

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialePropozycje i prośby o tutorialePropozycje tutoriali (Moderator: davlasq)Wątek: Tutek na kolejną ilustrację?
Skocz do: