Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Zmiana koloru tekstury drewna
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Zmiana koloru tekstury drewna  (Przeczytany 6557 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
nikares
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 3
Galeria Użytkownika

nikares


Zobacz profil
« : 02.12.2014, 14:33:02 »

Witam
Chciałem sobie przemalować kilka rzeczy na fotografii. Skorzystałem z poradnika odnośnie farbowania włosów (zasada myślę taka sama).
Nowa warstwa, przemalowanie wybranego obszaru i zmiana krycia ze zwykłego na kolor.
Jednak po nałożeniu nowego koloru nie jest on taki, jaki wybrałem. Zamiast ciemnego brązu wyszedł taki słomkowy. Czy ma znaczenie, jaki kolor jest pierwotny? Czy pobranie koloru zamiast wybranie z palety ma tu jakiś wpływ? Co zrobić, aby kolor był taki, jaki chcę?

« Ostatnia zmiana: 03.05.2016, 07:42:57 wysłane przez be@ » Zapisane
Hasia
Moderator globalny

Reputacja: 39 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 495
Galeria Użytkownika


Czasami nie jestem sobą


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #1 : 02.12.2014, 15:13:09 »

Tryb kolor działa tak jakby na zasadzie dopasowywania się do wartości koloru na warstwach poniżej. Czyli, w wielkim skrócie, jeśli obiekt, który chciałeś przemalować był np. jasny, to kolor powstały na warstwie w trybie kolor będzie mało intensywny. Zmieniając kolory elementom na obrazie warto szukać trybu mieszania, który najbardziej będzie odpowiadał efektowi, który chcemy osiągnąć. Spróbuj zastosować np. tryb "połączenie ziarna." Brązowy powinien być bardziej intensywny na tym kryciu. Intensywność kolorów możesz korygować zmniejszając krycie warstwy. Jeśli chcesz zmienić kolor różnym elementom a jakiś element lepiej wygląda na trybie kolor a inny element na innym trybie, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby kolorować je na oddzielnych warstwach.
Zapisane

nikares
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 3
Galeria Użytkownika

nikares


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 02.12.2014, 22:44:49 »

A co zrobić aby kolor "podkładu" nie wpływał tak mocno na nowy kolor? Jak przy jasnym podkładzie uzyskać ciemne krycie?
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 403
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 02.12.2014, 22:52:51 »

To może po prostu użyj na tym obrazku: Kolory -> Desaturacja i dopiero wtedy koloruj. Ew. jeśli chcesz zmienić kolor tylko na włosach, to dodaj powyżej przezroczystą warstwę, zmień jej tryb na Nasycenie i pomaluj włosy dowolnym odcieniem szarości, np. białym (na tej warstwie), wtedy stracą kolor i będziesz mógł powyżej dodawać warstwy z wybranymi kolorami.
Natomiast co do jasności, to już musisz zaznaczyć te włosy (najlepiej na kopii) i przyciemnić używając opcji: Kolory -> Krzywe lub Poziomy. Ew. kombinować z wieloma warstwami i różnymi trybami krycia.
Zapisane
nikares
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 3
Galeria Użytkownika

nikares


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 03.12.2014, 09:15:29 »

No niby mam już lepiej, brąz już jest bardziej brązem. Problem w tym że to jest drewno i w oryginale farba nie kryje równomiernie tylko jest miejscami ciemniej, miejscami jaśniej. Ciężko jest mi taki efekt odwzorować na komputerze. Ale nie ukrywam że kilka warstw i różne krycia są bardzo pomocne. Odcień jaki próbuje uzyskać to palisander a do przemalowania mam surową sosnę Smutny Bardzo to jasny kolor na foto.
Zapisane
Hasia
Moderator globalny

Reputacja: 39 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 495
Galeria Użytkownika


Czasami nie jestem sobą


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #5 : 03.12.2014, 09:34:31 »

Może zrób jak radziła bea. Zdesaturuj obrazek i skoryguj odcienie krzywymi i dopiero spróbuj kolorować. Jeśli masz ochotę to podziel się tym obrazkiem z nami, ja go pobiorę i sama sprawdzę jaki sposób byłby najlepszy dla niego.
Zapisane

be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 403
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 12.12.2014, 09:45:45 »

Skoro chodzi o zmianę koloru tekstury drewna z sosny na palisander, to najlepiej poszukaj sobie w Grafice Google odpowiadającej Ci tekstury palisandru i otwórz ją jako warstwę razem z tą sosną, zduplikuj Duplikowanie warstwy i kopię poddaj desaturacji (z zaznaczoną opcją: "średni"). Teksturę sosny także zdesaturuj i teraz za pomocą Poziomów lub Krzywych kolorów dopasuj jasność i kontrast do tej zdesaturowanej tekstury palisandru. Na koniec, aby zabarwić teksturę sosny, użyj opcji Kolory -> Odwzorowania -> Barwienie próbek jako próbkę wskazując kolorową (oryginalną) teksturę palisandru.

Pamiętaj, aby po otrzymaniu satysfakcjonującej odpowiedzi dodać tag [ROZ]
 
« Ostatnia zmiana: 12.12.2014, 09:57:56 wysłane przez be@ » Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Zmiana koloru tekstury drewna
Skocz do: