Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1] 2 3 ... 5
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Nowa strona główna  (Przeczytany 32105 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Rejke
Zdobywca Wilbera

Reputacja: 15 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 283
Galeria Użytkownika


Gimp GPS


Zobacz profil WWW
« : 24.10.2014, 15:27:25 »

Cześć Uśmiech
Na forum ciągle powraca dyskusja, że jest mało ludzi, że nawet ci co są nie są zbyt aktywni...generalnie, że forum jest w stanie ciągłej, przeciągającej się agonii.
Wpadłam na pewien pomysł, który być może mógłby trochę pomóc i pragnę się nim podzielić.
Zauważyłam, że na forum jest pewien problem z ...hym... docenieniem programów takich jak Gimp/Inkscape. Ludzie mają wręcz jakieś dziwne poczucie wstydu, z powodu używania darmowych programów. Niektórzy nawet twierdzą, że tylko z PS albo Ilustratorem, można być "prawdziwym" grafikiem, a Gimpem to się tylko amatorzy "bawią" (wystarczy poczytać wątek PS vs Gimp).
I wiecie co? Nie dziwi mnie takie podejście.

Spójrzmy na tę sprawę wnikliwiej...
Powiedzmy, że jesteśmy młodym człowiekiem, który dowiedział się np. w szkole że istnieje takie coś jak Gimp. Fajnie byłoby się czegoś o nim dowiedzieć, prawda? Zatem wpisujemy w Google gimp i trafiamy na stronę gimpuj.info
Wchodzimy i na głównej widzimy....jakieś niezbyt ciekawe linki, których się nikomu nie chce analizować i (zazwyczaj) koszmarnie brzydkie sygnaturki u dołu strony.
Od razu w człowieku narasta takie poczucie, że no tak...Gimp jest fajny, ale nic poza sygnaturką to chyba w nim nie zrobię.

Warto też na sytuację spojrzeć okiem ludzi, którzy Gimpa/Inkscape traktują jako poważne narzędzia - ich także to forum może odstraszać. Wchodzimy na główną, a tam...wiadomo co - koszmarne sygnaturki. Nie dziwię się, że takim ludziom nie chce się publikować prac mając takie otoczenie.
Błędne koło generalnie.

Uważam jednak, że możemy mieć wpływ na to, jak ludzie postrzegają to forum i FLOSSowe programy do grafiki. Jednym ze sposobów jest zmiana strony głównej - zamiast masy tekstu i kilku ostatnich prac u dołu przydałoby się pokazać prace godne uwagi. I to nie tylko z naszego forum, ale ze świata. Warto krótko wspominać o wielkich projektach realizowanych przez fundację Blendera, warto mówić o tym co dzieje się w świecie wolnej grafiki (a dzieje się naprawdę dużo dobrego). Te prace graficzne oraz wiadomości ze swiata grafiki powinny zajmować większość miejsca na stronie głównej.

Zastanawiacie się pewnie, czy to ma sens? Czy to coś da?
Oczywiście! Jeśli odwiedzając forum na dzień dobry jesteśmy bombardowani najlepszymi pracami ze świata wykonanymi w FLOSSowych programach zamiast nudną główną stroną i paroma strasznymi pracami u dołu strony - będzie gdzieś w podświadomości kiełkować myśl, że w zasadzie to może ten Gimp nie jest taki zły? Skoro ludzie robią w nim takie cuda, to może i ja kiedyś tak będę mogła/mógł?

Mam jeszcze kilka pomysłów, ale na razie się wstrzymam i poczekam aż przetrawicie chociaż ten pierwszy Uśmiech
Zapisane

Madzialena
Użytkownik

Reputacja: 8 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 206
Galeria Użytkownika


I told you I'm a psycho @.@


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 24.10.2014, 15:39:46 »

Dla mnie bomba, ogólnie zdało by się całą stronę odświeżyć. Ale to powoli, stopniowo.
Zapisane


Prawda jest w oczach.I często w głosie, ale trzeba słuchać uważnie"-Robert Ludlum
Sygnaturki Chichot
Webdesign Duży uśmiech
Skwarek
√ ι ק

Reputacja: 14 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
JID: skwara96@aqq.eu
Licencja: Copyright
Wiadomości: 755
Galeria Użytkownika


Hello... it's me.


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 24.10.2014, 15:41:34 »

Popieram. Akurat przerabiam motyw Aldo do smf2 na bardziej gimpujowy, więc można przy okazji by zrobić stronę główną opartą np. na wordpressie. Tylko trzeba by wypisać dokładnie co tam powinno się znaleźć i oczywiście poszukać takich prac Uśmiech.
Zapisane

DAJ MI LAMĘ :]
GIMP

"Dude, suckin' at something is the first step towards being sorta good at something."
Rejke
Zdobywca Wilbera

Reputacja: 15 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 283
Galeria Użytkownika


Gimp GPS


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #3 : 24.10.2014, 15:50:51 »

Z wyszukiwaniem informacji, nie ma problemu Uśmiech ja mogę trochę ich dostarczać, bo śledzę różne fajne projekty,  kilku zdolnych ludzi, kilku świetnych, uznanych na świecie twórców korzystających i z Gimpa i z Inkscape.
Ja też oczywiście uważam, że wszystko powolutku...ja nawet wcale nie proponuję zmiany layoutu - wiem że to by było ponad nasze sił.y Ale zmiana treści na stronie głównej to mógłby być naprawdę fajny pierwszy krok Uśmiech

No i można by też pokasować niedziałające linki tak jak na przykład ten, bardzo rzucający się w oczy o gimptools (nawet nie zauwazyłam od jak dawna to nie działa).
Zapisane

be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 24.10.2014, 15:52:17 »

Ja również popieram. Strona główna naprawdę źle wygląda. Byłoby fajnie umieścić tam jakiś rotator, w którym wyświetlałyby się wszystkie wyróżnione prace np. z ostatniego roku zamiast tych ostatnio dodanych z galerii. W ogóle powinno być na tej stronie więcej grafik, więc jeszcze dodatkowo można umieścić jakieś najlepsze prace ze świata.
Wg mnie przydałoby się również dodać tam odnośniki do aktualnie trwających konkursów, a nie tylko do wyników.
@Edit:
Odnośnika do GimpTools coś nie umiem znaleźć, chyba że chodzi o ten w rotatorze? Z tego co pamiętam, była już mowa o jego usunięciu...
Zapisane
Skwarek
√ ι ק

Reputacja: 14 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
JID: skwara96@aqq.eu
Licencja: Copyright
Wiadomości: 755
Galeria Użytkownika


Hello... it's me.


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 24.10.2014, 15:57:35 »

Wydaje mi się, że prościej było by zrobić nową stronę dostosowaną do tych informacji niż przerabiać to co mamy. Tym bardziej, że planuje nakłonić ziomia do aktualizacji do smf2 jak już ogarnę motyw Duży uśmiech
Zapisane

DAJ MI LAMĘ :]
GIMP

"Dude, suckin' at something is the first step towards being sorta good at something."
JarlPL
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 12
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 26.10.2014, 15:16:45 »

Jeżeli chodzi o stronę główną to może coś w tym guście:

CripsMe

Również podzielić na kategorie i wrzucić najciekawsze prace np. z wyróżnień lub prace które wygrały konkurs.

Zgadzam się z tym aby na stronie głównej znalazły się odnośniki do trwających konkursów.

Wiem, że może na forum nie jestem aktywny choć konto mam już około 5 lat, ale mam nadzieję, mam nadzieje że jakoś uwzględnicie moją sugestię  Język.
Zapisane
Ziomioslaw
Administrator

Reputacja: 46 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
JID: ziomioslaw@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7 430
Galeria Użytkownika


Cyklista Apokalipsy


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 26.10.2014, 22:01:27 »

Bea prosiła mnie, żeby coś napisać, mimo iż przecież chyba wiadomo co napiszę:
 tak, zgadzam się
 tak, mogę coś zrobić z główną
 nie, nie wiem co mam dokładnie z nią zrobić
 tak, ktoś będzie musiał mi to napisać Mrugnięcie

Proponuję zacząć od prostych zmian, jak Rejke wspomniała, od zawartości głównej. Po kolei. Przyjdzie czas i na jakieś efekty.
 Zabawy Skwarka też staram się śledzić, chętnie je wprowadzę, o ile on je skoduje. No, ale trzymajmy się głównego tematu: strony głównej.

Małe podsumowanie:
 Aktualnie na głównej są:
  - GIMP - opis programu (sporo znaków)
  - linki
  - cztery ostatnie prace z galerii
  - niusy z forum
  - panel narzędzi GIMP-a jako obrazek
  - wielki baner do najnowszej (chyba nie...) wersji do ściągnięcia

Pytanie więc:
 Co ma być na głównej?
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 26.10.2014, 22:11:02 »

To może ustalmy teraz, w jakiej formie mają być prezentowane te wyróżnione prace i ile powinno ich być/ile miejsca mają zajmować. Ja już wcześniej proponowałam rotator z wyróżnionymi, a oprócz tego osobno jeszcze kilka jakiś super prac np. ze świata.
 Druga sprawa, to te aktualnie trwające konkursy. Nie da się dodać do nich odnośników pod czy nad tymi wygranymi?
 No i newsy ze świata open source, które zgodziła się wrzucać Rejke. Czy będzie jakieś osobno wydzielone dla nich miejsce, czy może na razie mogłyby się pojawiać w kolumnie "Ostatnie wiadomości"?
Musimy to wszystko jakoś konkretnie ustalić, bo inaczej skończy się jak zwykle...
@Edit:
Widzę, że Ziomioslaw jeszcze dopisał to i owo Mrugnięcie
Więc wg mnie, to co jest w tej chwili chyba powinno zostać, a dodać, jak ustaliliśmy:
- wyróżnione prace i inne atrakcyjne grafiki wykonane w GIMP-ie oraz Inkscape, nie tylko z forum
- odnośniki do aktualnie trwających konkursów
- newsy ze świata open source
Może jeszcze ktoś coś zaproponuje, ale myślę, że na razie i tak wystarczy.
Zapisane
Rejke
Zdobywca Wilbera

Reputacja: 15 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 283
Galeria Użytkownika


Gimp GPS


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #9 : 27.10.2014, 12:13:27 »

ja ze swojej strony w przeciągu tego tygodnia postaram się podesłać prosty koncept strony głównej! Sądzę, że może to trochę pomoże bardziej namacać problem i pomóc w dalszej dyskusji Uśmiech
Zapisane

Ziomioslaw
Administrator

Reputacja: 46 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
JID: ziomioslaw@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7 430
Galeria Użytkownika


Cyklista Apokalipsy


Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 27.10.2014, 17:18:30 »

Jako obrazek, czy zbiór informacji? No, w każdym razie jestem wdzięczny i czekam - grając w Sokoban Garden:P
Zapisane
Rejke
Zdobywca Wilbera

Reputacja: 15 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 283
Galeria Użytkownika


Gimp GPS


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #11 : 27.10.2014, 17:36:39 »

Obrazek. Uważam, że nawet koślawy projekt jest bardziej bliski matematycznej precyzji przekazu niż słowa. Słowa można różnie interpretować i mieć różne wyobrażenie o tym "co autor miał na myśli". chciałabym zatem zamiast pisać, pokazać co ja mam na myśli Uśmiech
W ogóle fajnie by było, gdyby jak najwięcej osób zechciało pokazać, jak wyobrażają sobie taką stronę główną.
To chyba ułatwiłoby dyskusję oraz dojście do jakiegoś wspólnego efektu, przedyskutowania co by się dało zrobić a co jest kompletnie niemożliwe.
Zapisane

Madzialena
Użytkownik

Reputacja: 8 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 206
Galeria Użytkownika


I told you I'm a psycho @.@


Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : 30.10.2014, 19:02:12 »

Nie wrzucam do galerii bo to na razie WIP, więc nie ma to sensu.
Link
Ogólnie to można część rzeczy pozmieniać. Tam gdzie są te napisy gimp,blender itd. można dać loga programów... to jest taki ogólny zarys, z paroma detalami Mrugnięcie
Zapisane


Prawda jest w oczach.I często w głosie, ale trzeba słuchać uważnie"-Robert Ludlum
Sygnaturki Chichot
Webdesign Duży uśmiech
Rejke
Zdobywca Wilbera

Reputacja: 15 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 283
Galeria Użytkownika


Gimp GPS


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #13 : 03.11.2014, 20:55:40 »

@Madzialena o! Podział na wiadomości Blender, Gimp, Inkscape bardzo mi się podoba Uśmiech Ja na to w swoim projekcie nie wpadłam ...

A ja teraz podsyłam Wam odrobinkę spóźniony mój koncept. Nie jestem specjalistą od layoutów dlatego yy..to wgląda jak wygląda, ale przynajmniej mogę Wam teraz pokazać, o co mi chodziło. Od razu też przepraszam za ikonki ostatnich wiadomości i szukajki, ale naprawdę nie miałam czasu żeby siedzieć nad takimi szczególikami, które nie służą póki co niczemu poza wyobrażeniem sobie i gdzie mogłoby być.
Jak widzicie moja przeróbka jest bardzo oparta na tym, co mamy obecnie. Uznałam, że może jeśli zmiany nie będą zbyt drastyczne to będzie większa szansa na jakieś zmiany, których to forum tak bardzo potrzebuje.



Jutro podeślę paczkę z plikiem svg żeby każdy kto chce, mógł popracować na moim pliku i pogrzebać w nim wedle własnego uznania Uśmiech
Zapisane

Strony: [1] 2 3 ... 5
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aRootSprawy techniczneWątek: Nowa strona główna
Skocz do: